Konflikty zbrojne Rosji

Konflikty zbrojne Rosji

Szeremietiew: Putin "przewiózł się" na Niemcach

Rosjanie "przewieźli się" na Niemcach, a Władimir Putin przeliczył się sądząc, że Europa nie będzie umiała się zjednoczyć i utrzymać wspólnego stanowiska wobec Rosji - stwierdził w programie "Świat" Romuald Szeremietiew z Akademii Obrony Narodowej. Gość TVN24 Biznes i Świat dodał, że Putina w ostatnim roku zaskoczyło bardzo wiele rzeczy i dzięki jedności Zachodu Polska "ma czas, by przygotować swój system obrony".

Rosja zwiększa arsenał jądrowy. "Mamy powód do niepokoju"

- Nic nie wskazuje na to, by groziła nam wojna. Mamy jednak powód do niepokoju, ponieważ szereg działań Rosji jest realizowanych w naszym bezpośrednim sąsiedztwie - ocenił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 gen. Bogusław Pacek, doradca ministra obrony narodowej. Skomentował w ten sposób zapowiedź Władimira Putina dotyczącą powiększenia arsenału jądrowego.

15 dni i Rosjanie na linii Dniepru. Hakerzy: wykradliśmy plan inwazji

Możliwe rozmieszczenie przez USA ciężkiej broni w Europie Wschodniej to odpowiedź na działania rosyjskich wojskowych, którzy opracowali plan szybkiej inwazji na lewobrzeżną Ukrainę – oświadczył we wtorek doradca szefa ukraińskiego MSW. Anton Heraszczenko powołuje się na wykradzione przez hakerów dokumenty powstałe w sztabie Zachodniego Okręgu Wojskowego Rosji. Wynika z nich, że wojska rosyjskie miałyby zająć obszar na lewym brzegu Dniepru w ciągu 15 dób.

Rosja reaguje na plan Pentagonu. Putin straszy nowymi pociskami atomowymi

Rosja doda ponad 40 nowych międzykontynentalnych pocisków balistycznych do swojego arsenału atomowego - oznajmił prezydent Rosji Władimir Putin. To kolejna deklaracja najwyższych władz w Moskwie, którą można uznać za reakcję na doniesienia o planach Pentagonu. Amerykanie rozważają rozmieszczenie w Europie Wschodniej ciężkiego uzbrojenia dla 5 tys. żołnierzy. Rosja uznaje to za zagrożenie i zapowiada w odpowiedzi wzmocnienie własnego potencjału militarnego w regionie. Więcej w programie "Fakty z Zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Putin utajnił straty w armii. "Wyszedł poza zakres swoich kompetencji"

Grupa rosyjskich prawników zaskarżyła w Sądzie Najwyższym Federacji Rosyjskiej dekret Władimira Putina, w którym prezydent zabronił ujawniania danych o stratach armii rosyjskiej w czasie pokoju i podczas operacji specjalnych. - Prezydent nie miał takich uprawnień - oświadczył prezes rosyjskiej fundacji Wolność Informacji Iwan Pawłow.

"Moskwa proponowała Kijowowi kompromis w sprawie Donbasu". Kreml: To nieprawda

Władze na Kremlu zdementowały doniesienia ukraińskich mediów o rzekomej propozycji, dotyczącej połączenia samozwańczych republik w Doniecku i Ługańsku oraz powołania autonomii w Donbasie. Jak napisała ukraińska gazeta "Wiesti”, taką ofertę rosyjskie władze złożyły ekipie w Kijowie. "Podobne propozycje byłyby niedopuszczalne i szkodliwe dla porozumień mińskich" - skomentował te doniesienia rzecznik Władimira Putina Dmitrij Pieskow.

Dostał się do niewoli na Ukrainie, wyrzucili go z GRU. Chce pozwać rosyjskie władze

Żołnierz rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU Aleksandr Aleksandrow nie wyklucza złożenia pozwu przeciwko Ministerstwu Obrony Rosji. Powodem jest nieuzasadniona jego zdaniem dymisja z armii. Aleksandrow walczył po stronie rebeliantów w Donbasie, został zatrzymany przez wojskowych ukraińskich, a władze w Kijowie oskarżyły go o działalność terrorystyczną. O sprawie napisała rosyjska opozycyjna "Nowaja Gazieta".

Nowe rozdanie w rządzie. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

W poniedziałek w TVN24 Biznes i Świat będziemy śledzić informacje w sprawie zmian w polskim rządzie. Powiemy o planach wojskowych Stanów Zjednoczonych w Europie Wschodniej. Ponadto, poinformujemy o najnowszych przypadkach wirusowego schorzenia dróg oddechowych (MERS). Przyjrzymy się także wyborom prezydenckim za Oceanem oraz największym na świecie targom lotniczym odbywającym się w Paryżu.

"Spiegel": Putin chciał podkopać pozycję Merkel. Kreml: to nieprawda

Władimir Putin zwracał się w minionych miesiącach kilkakrotnie do byłego kanclerza Niemiec Helmuta Kohla z prośbą o publiczne poparcie Rosji w sporze z Ukrainą - podał w sobotę niemiecki tygodnik "Der Spiegel". CDU nadal liczy się z opinią Kohla. Doniesienia "Spiegla" zdementował Dmitrij Pieskow. - To nieprawda - powiedział rzecznik rosyjskiego prezydenta.

Mógł być nóż w plecy, jest blokada. Rosja straszy wojną o Naddniestrze

Kijów ostatecznie zablokował rosyjski tranzyt wojskowy do separatystycznego Naddniestrza. Poważnie ograniczyła go też Mołdawia. Rosja alarmuje, że to początek sterowanej przez Zachód operacji likwidacji "republiki". Ukraina, zabezpieczając się przed dywersją na tyłach, dała jednocześnie Moskwie wygodny pretekst do rozpętania wojny.

Chcą uniknąć starcia na morzu. "Produktywne" spotkanie admirałów z Rosji i USA

Przedstawiciele sił morskich USA i Rosji spotkali się po raz pierwszy od początku kryzysu na Ukrainie - poinformował dowódca amerykańskich sił morskich w Europie, wiceadmirał James Foggo. Celem spotkania było przedyskutowanie - w obliczu niebezpiecznych incydentów, do których dochodziło w ostatnich tygodniach - metod uniknięcia przypadkowego starcia na morzu lub w powietrzu.

"Tajna" narada w Stuttgarcie, wojenny blef. Putin wpadł we własną pułapkę

Zachód spycha Rosję w narożnik w geopolitycznej walce o Ukrainę. Władimir Putin próbował przejąć inicjatywę i zaproponował Jałtę-2. Usłyszał "nie". Sankcje też zostaną, a może nawet będą zaostrzone. Gospodarzowi Kremla pozostaje już tylko wojna, która w dłuższej perspektywie przyniesie Rosji klęskę.

Obywatele NATO niechętni do obrony sojuszników przed Rosją

Choć mieszkańcy państw NATO winią Rosję za trwający kryzys na Ukrainie, to tylko nieliczni są za zbrojeniem Kijowa. Większość Niemców, Francuzów i Włochów uważa też, że ich kraje nie powinny użyć siły, gdyby doszło do konfliktu Rosji z sojusznikiem z NATO.

W Donbasie wojna, a w ONZ spór Rosji z Zachodem. Bez żadnych rozstrzygnięć

Nadzwyczajna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ, zwołana z powodu wybuchu intensywnych walk w Donbasie, skończyła się zgodnie z przypuszczeniami. Jałowy spór pomiędzy Rosją a mocarstwami Zachodu nie przyniósł żadnych rozstrzygnięć, a jedynie wzajemne obwinianie się. Przedstawiciel ONZ apelował natomiast o przestrzeganie zawieszenia broni.

Zagadkowy pomysł Rosjan. W sprawie Tu-160 nie mówią wszystkiego

Nagłośnione przez rosyjskie media deklaracje władz o "wznowieniu produkcji seryjnej" bombowców strategicznych Tu-160 są bardzo zaskakujące i zastanawiające zarazem. Jeden z rosyjskich ekspertów skwitował je słowami: "na Kremlu już nikt nie liczy pieniędzy”. Na papierze i zdjęciach Tu-160 imponują, ale w rzeczywistości są bardzo kłopotliwe i do niedawna nikt nawet nie spekulował na temat wznowienia ich produkcji.