Konflikty zbrojne Rosji

Konflikty zbrojne Rosji

"Prawda jest jak słońce, nie da się jej przykryć ręką"

Ogłoszone w środę wnioski grupy śledczej ws. katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego nad Ukrainą zawierają "niezaprzeczalne dowody zaangażowania w ten akt terrorystyczny Rosji i jej bojowników" – oświadczył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

USA zamrożą współpracę z Rosją w Syrii? Kerry ostrzega Ławrowa

Szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry zagroził w środę, że USA zamrożą wszelkie kontakty z Moskwą w sprawie Syrii, jeśli reżim Baszara el-Asada i Rosja nie zaprzestaną bombardowania Aleppo. Z kolei sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun nazwał ataki na szpitale w Aleppo "zbrodniami wojennymi". - To gorsze niż rzeźnia - stwierdził.

Rosja oburzona słowami o "barbarzyństwie"

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oznajmił, że nie do zaakceptowania jest retoryka USA i Wielkiej Brytanii w kwestii Syrii. Skomentował w ten sposób posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, na którym padły zarzuty wobec Rosji o "barbarzyństwo".

Rosja: amerykański Predator w pobliżu zniszczonego konwoju ONZ

Rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony gen. Igor Konaszenkow powiedział w środę, że amerykański dron typu Predator pojawił się na niebie kilka minut przed atakiem na konwój z pomocą humanitarną, do jakiego doszło w poniedziałek wieczorem na północy Syrii.

Wicekanclerz Niemiec znów u Putina. Wezwał do znoszenia sankcji

Sankcje nałożone na Rosję po aneksji Krymu należy cofnąć, jeśli tylko uspokoi się sytuacja w Donbasie - mówił w środę wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel. W ten sposób po raz kolejny w ostatnich miesiącach, podczas podróży do Moskwy, przeciwstawił się oficjalnej opinii rządu Angeli Merkel.

Obecny rozejm w Syrii "daje Putinowi wszystko, czego chciał"

Niezależnie od tego, czy najnowszy rozejm w Syrii się utrzyma, największym wygranym zostanie prezydent Rosji Władimir Putin. Dostał on od Stanów Zjednoczonych wszystko, czego chciał - pisze we wtorek amerykański dziennik "Washington Post".

Moskwa odpowiada ws. medali: to nie za Donbas, to za Soczi

Ministerstwo obrony Rosji skomentowało raport międzynarodowych ekspertów i dziennikarzy grupy Bellingcat. Ustalili oni, że w latach 2014-2016 resort uhonorował medalami ponad 4 tys. żołnierzy, wśród nich najprawdopodobniej wielu tych, którzy walczyli po stronie prorosyjskich rebeliantów w Donbasie.

Moskwa: turecka operacja zagraża suwerenności Syrii

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wyraziło w środę zaniepokojenie tureckimi działaniami na północy Syrii. Zdaniem Moskwy mogą one doprowadzić do dalszego pogorszenia sytuacji w tym kraju, zarówno wojskowej, jak i politycznej.

Reuters: Rosja i USA blisko porozumienia. Zakazy dla Asada, zawieszenie ognia w całej Syrii

Całkowity zakaz nalotów dla wojsk Baszara el-Asada na niektórych terenach Syrii, zawieszenie broni w jej granicach, zapewnienie dostępu pomocy humanitarnej do Aleppo i i stworzenie tam strefy "wolnej od broni" - to kilka z kwestii mających stanowić ramowy plan porozumienia Moskwy i Waszyngtonu w sprawie Syrii, podaje agencja Reutera. Szczegóły znają już rebelianci wspierani przez USA.

Rosjanie: to my zabiliśmy Adnaniego. Amerykanie: to żart

Rzecznik tzw. Państwa Islamskiego (IS) Abu Mohammed al-Adnani, o którego śmierci ugrupowanie to powiadomiło we wtorek, zginął w wyniku ataku rosyjskiego lotnictwa w Syrii - poinformowało Ministerstwo Obrony w Moskwie. - To żart - odpowiadają w rozmowie z agencją Reutera przedstawiciele Pentagonu.

Tajny układ Moskwy i Ankary? Zaskakujące słowa wicepremiera Turcji

Wicepremier Turcji Numan Kurtulmus powiedział w poniedziałek w wywiadzie dla telewizji NTV, że Ankara nie prowadzi w Syrii wojny i jej nie okupuje, a o operacji tureckich sił w tym kraju Rosja uprzedziła "wszystkie strony" konfliktu. Najbardziej zaskakujące w tym wystąpieniu jest to ostatnie.