Konflikty zbrojne Rosji

Konflikty zbrojne Rosji

Trzy kierunki, siedem opcji i coś ekstra. Gdzie uderzy Putin?

Rosja nie poprzestanie na Debalcewem. Wciąż jeszcze słaby militarnie przeciwnik i bezczynność Zachodu zachęcają do wojaczki. Nastąpi kolejne uderzenie, niekoniecznie na Mariupol. To generałowie Władimira Putina wybiorą czas i miejsce. Od reakcji świata zależy, jak daleko posunie rosyjska armia i zbrojne formacje "republik ludowych".

Kerry: Rosja kłamała mi w twarz w sprawie Ukrainy

Podczas konferencji prasowej dziennikarze zapytali amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry’ego, "czy Rosja kłamała mówiąc, że nie ma jej żołnierzy i sprzętu na wschodzie Ukrainie". Kerry odpowiedział krótko "tak". Podkreślił, że Rosja "kłamała mu w twarz w sprawie Ukrainy".

"Walczę z bronią w ręku przeciwko reżimowi w Kijowie". Człowiek Limonowa się "tłumaczy"

"Nie mamy nic wspólnego z zamachem w Charkowie. Sasza Awierin niebezpiecznie zażartował. Na granicy faulu" - oświadczył rosyjski polityk i pisarz Eduard Limonow. Organizator moskiewskich protestów Strategia-31 być może będzie musiał tłumaczyć się ponownie. Jego rzecznik otwarcie przyznał bowiem, że walczy przeciwko żołnierzom ukraińskim w szeregach "armii Ługańskiej Republiki Ludowej".

Ukraina pod okupacją rebeliantów i Rosji. Krym i Donbas na mapach Europy

Rebelianci na wschodzie Ukrainy kontrolują część obwodu donieckiego i ługańskiego, a okupowany Krym znajduje się pod bezpośrednią kontrolą Rosji. Tereny te, w perspektywie olbrzymiego terytorium Ukrainy, nie wydają się zajmować tak wielkiej powierzchni. Jednak przeniesienie ich w wyobraźni w inne fragmenty Europy być może pozwoli lepiej zrozumieć, jaki wymiar ma wojna, którą wschodni sąsiad Polski toczy od prawie roku. Rosjanie i rebelianci zabrali Ukraińcom powierzchnię odpowiadającą 15 proc. powierzchni Polski, całą Danię, Holandię lub Szwajcarię.

Brytyjski generał: musimy przygotować się na rosyjski atak

Napięcia w relacjach z Rosją mogą przerodzić się w wojnę na pełną skalę - ostrzegł zastępca głównodowodzącego sił NATO w Europie gen. Adrian Bradshaw. Jak podkreślił, rosyjskie ambicje imperialne mogą wkrótce przerodzić się w "zagrożenie dla naszego istnienia".

Brytyjski minister ostrzega przed wojną hybrydową nad Bałtykiem. Moskwa oburzona

- Martwię się Putinem - oznajmił brytyjski minister obrony Michael Fallon, ostrzegając przed poczynaniami Rosji w państwach bałtyckich. Rosyjskie MSZ odpowiada, że uwagi Fallona przekroczyły granice "etyki dyplomatycznej". Rzecznik MSZ Aleksander Łukaszewicz dodał, że Rosja znajdzie sposób, by brytyjskiemu ministrowi odpowiedzieć.

Nie będzie następcy Admirała Kuzniecowa? Rosji na to nie stać

Rosja chciałaby zastąpić wysłużony i dosyć mały jak na standardy marynarki wojennej lotniskowiec Admirał Kuzniecow nową, większą jednostką. Jednak w przeciwieństwie do tego, co ogłosiły na początku lutego rosyjskie media, jej przemysł zbrojeniowy nie podoba takiemu zadaniu - wynika z raportu dziennikarzy agencji Reutera, którzy postanowili przyjrzeć się planom Kremla.

Poroszenko zdradził szczegóły rozmów w Mińsku. "Ukrainie postawiono ultimatum"

- Ukrainie postawiono ultimatum, że jeśli ukraińskie wojska chcą wyjść z Debalcewego, powinny przekazać broń Rosjanom, wywiesić białą flagę i poddać się na łaskę zwycięzców - powiedział w środowy wieczór w czasie zebrania Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy prezydent Petro Poroszenko i dość nieoczekiwanie ujawnił kilka szczegółów dotyczących rozmów pokojowych w Mińsku.

Kwaśniewski: Putin może doprowadzić do upadku NATO i UE

Świata "nie wolno wzywać do wojny, bo on nie jest do niej gotowy", dlatego najważniejszym zadaniem stojącym przed zachodnimi politykami jest niedopuszczenie do podziałów, jakie Rosja stara się wprowadzać - powiedział w programie "Świat" w telewizji TVN24 Biznes i Świat były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Jego zdaniem jednym z "celów rosyjskich strategów" jest właśnie "doprowadzenie do upadku NATO i Unii Europejskiej". - Putin może tak agresywną politykę prowadzić jeszcze dwa lata, bo ma olbrzymi mandat społeczny - dodał Kwaśniewski.

Brytyjczycy pokazali Pancyr-S1 w Donbasie. Rosyjska broń na kolejny etap wojny?

Jak rozpoznać rosyjski rakietowy system przeciwlotniczy Pancyr-S1 na Ukrainie? Brytyjska ambasada w Kijowie przedstawiła w środę na swojej stronie internetowej grafikę przedstawiającą "znaki szczególne" broni, której Ukraińcy nie posiadają w swoim arsenale. Pancyr-S1 został zauważony w Donbasie trzy razy na przełomie stycznia i lutego. Jest to nie tylko dowód na to, że Rosja dostarcza sprzęt rebeliantom, ale też wskazanie na to, że Rosjanie planują szerszą ofensywę na Ukrainie i nie zamierzają się zatrzymać - wskazuje raport analityków i dziennikarzy wojennych skupionych wokół strony ConflictReport.info.

Jak Rosjanie zdruzgotali ofensywę Ukraińców. Analiza ostrzału przez granicę

Nie ma wątpliwości, że to z terytorium Rosji przeprowadzono szereg morderczych ostrzałów artyleryjskich ukraińskiego wojska - twierdzą autorzy raportu stworzonego w ramach internetowej platformy śledczej Bellingcat. Wnioski z mrówczej pracy wykonanej przy analizie zdjęć satelitarnych są według jej autorów jednoznaczne - to Rosjanie sparaliżowali ukraińską ofensywę, która miała zakończyć wojnę.

Putin, Merkel i Poroszenko na linii. Te same deklaracje

Przywódcy Rosji, Niemiec i Ukrainy omówili w rozmowie telefonicznej ustalenia z Mińska w sprawie konfliktu na wschodzie Ukrainy, głównie kwestie rozejmu, wycofania broni ciężkiej, a także sytuację w pobliżu miasta Debalcewe - podał w nocy z poniedziałku na wtorek Kreml.

Atomowy blef, rzeź w Donbasie i list z Kremla. Jak Putin ograł Zachód

Przyjęte w stolicy Białorusi dokumenty nie mają większego znaczenia. Rosja i tak nie zamierzała ich respektować. Dużo poważniejsze, fatalne konsekwencje ma sam fakt spotkania „normandzkiej czwórki”. Angela Merkel i Francois Hollande tylko zachęcili Rosję do dalszej zbrojnej agresji. Władimir Putin upewnił się co do skuteczności stosowania brutalnej siły i zastraszania, zaś Petro Poroszenko stracił iluzje, jeśli chodzi o wsparcie Europy.