Wielka Brytania

Wielka Brytania

Złożony z duchownych i świeckich synod Szkockiego Kościoła Episkopalnego jako pierwszy Kościół anglikański w Wielkiej Brytanii opowiedział się w czwartek za umożliwieniem zawierania kościelnych małżeństw przez pary homoseksualne. Decyzję podjął zdecydowaną większością głosów.

Doradczyni laburzystów Emily Thornberry uważa, że jeśli potwierdzą się wyniki sondażu exit poll i torysi utracą większość w Izbie Gmin, premier Theresa May powinna rozważyć podanie się do dymisji.

Partia Konserwatywna premier Theresy May wygrała wybory w Wielkiej Brytanii, ale uzyskała zbyt mało mandatów, by samodzielnie rządzić. Przeciwnicy polityczni wezwali May do dymisji. Po południu otrzymała jednak od królowej Elżbiety II misję stworzenia drugiego rządu.

Policja wyłowiła z Tamizy w środę ciało ósmej ofiary zamachu w Londynie. Śledczy aresztowali też trzy kolejne osoby w sprawie sobotnich ataków terrorystycznych. Zatrzymania miały miejsce w Ilford, we wschodniej części Londynu.

Brytyjska policja poinformowała, że przeprowadziła w środę w Londynie kontrolowaną eksplozję. Wcześniej dziennik "Guardian" podał, że w pobliżu nowej siedziby ambasady USA odnaleziono dwa pozostawione samochody. Policja przekazała jednak później, że auta nie stanowią zagrożenia.

Do policjantów patrolujących ulice Manchesteru we wtorek po południu podbiegł chłopiec i wręczył im dwie koperty. Osobliwa przesyłka zawierała list z podziękowaniem za bohaterską służbę podczas zamachu 22 maja w Manchester Arena oraz... czekoladowe monety. Funkcjonariusze postanowili podzielić się poruszającym gestem z internautami.

Brytyjska policja poszukująca 45-letniego Francuza Xaviera Thomasa, który zaginął po sobotnim zamachu na London Bridge, potwierdziła w środę, że z Tamizy wyłowiono ciało ósmej ofiary śmiertelnej sobotniego zamachu w Londynie. Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował o śmierci trzeciego Francuza w ataku. Nie podał jednak tożsamości ofiary.

Przed południem mieszkańcy Londynu upamiętnili minutą ciszy ofiary ataku terrorystycznego. W sobotę terroryści wjechali w tłum na London Bridge i zaatakowali nożami przechodniów w okolicy Borough Market. Zginęło siedem osób, 48 zostało rannych.