Iran

Iran

Dostawa systemów przeciwrakietowych S-300 do Iranu nie jest kwestią najbliższej przyszłości - powiedział w czwartek dziennikarzom wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow. Wg niego kwestia ta wymaga dalszych ustaleń ze strony Moskwy i Teheranu.

Czas i zakres znoszenia sankcji jest wśród kluczowych spornych punktów, nad którymi będą w środę rozmawiać negocjatorzy z Iranu i sześciu mocarstw podczas wznowionych negocjacji nt. programu atomowego Teheranu. Inną sprawą komplikującą stosunku Iranu z Zachodem są pociski S-300, które po wielu latach zwlekania, zobowiązała się im dostarczyć w końcu Rosja. Na ich temat wypowiedział się prezydent USA Barack Obama.

Zadaniem okrętów amerykańskiej marynarki wojennej, które operują u wybrzeży Jemenu, jest zagwarantowanie wolności żeglugi - zapewnia prezydent USA Barack Obama. Jednocześnie w wywiadzie dla telewizji MSNBC podkreślił, że obecność US Navy jest "bardzo bezpośrednią wiadomością" dla wspierających rebeliantów z ruchu Huti Irańczyków, by nie wysyłali do Jemenu broni, która mogłaby zagrozić ruchowi na morzu.

Sąd w Izraelu skazał na 7 lat więzienia za szpiegostwo na rzecz Iranu pochodzącego z tego kraju obywatela Belgii. Ali Mansouri został zatrzymany w 2013 roku na lotnisku w Tel Awiwie. Miał przy sobie zdjęcia ambasady USA w Izraelu i innych obiektów.

Korespondent "Washington Post" Jason Rezaian, aresztowany w Iranie, został oskarżony m.in. o szpiegostwo i o współpracę z „wrogimi rządami” - poinformował jego prawnik. Dziennikarzowi postawiono łącznie cztery zarzuty.

Opcja militarna w celu uniemożliwienia Iranowi pozyskania broni nuklearnej i zachęty do rozwiązań dyplomatycznych pozostaje w mocy mimo decyzji Rosji o dostawie Teheranowi systemów obrony przeciwrakietowej S-300 - powiedział w czwartek gen. Martin Dempsey.

Premier Izraela zarzucił zachodnim mocarstwom, że przymykają oczy na agresywną politykę Iranu, tak jak kiedyś czyniły to wobec nazistowskich Niemiec. - Popełniły fatalny błąd przed II wojną światową i popełniają go teraz - powiedział Benjamin Netanjahu.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani oznajmił, że jego kraj nie zaakceptuje porozumienia z mocarstwami ws. programu atomowego, jeśli wszystkie sankcje nałożone na Teheran nie zostaną zniesione. Irańczycy jednocześnie oczekują, że najnowszy rozwój wypadków na Kapitolu w Waszyngtonie nie wpłynie na sukces rozmów.

Prezydent Barack Obama nie zawetuje ponadpartyjnej ustawy w wersji przyjętej tego dnia w senackiej komisji spraw zagranicznych - podał Biały Dom. Ustawa obliguje prezydenta do przesłania do Kongresu ostatecznego porozumienia nuklearnego z Iranem.

Kolejna runda negocjacji nt. irańskiego programu atomowego rozpocznie się 21 kwietnia - zapowiedział szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif. Angela Merkel, kanclerz Niemiec - jednego z mocarstw negocjujących z Iranem, oznajmiła tymczasem, że wszystkie mocarstwa powinny trzymać wspólny front podczas rozmów.