Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

- Tradycyjnie, dokładnie 1 maja, uruchamiamy Warszawskie Linie Turystyczne. Z rejsów wiślanymi promami można korzystać bezpłatnie, a w zabytkowych autobusach i tramwajach obowiązują bilety i zniżki. To doskonała okazja, żeby zwiedzić stolicę lub pokazać jej uroki naszym gościom – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Zaznaczył, że oferta ta cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Od początku działalności WLT skorzystało z nich niemal 2 mln osób.

- Tylko w zeszłym roku było to 210 tysięcy pasażerów. Liczby te dobitnie pokazują, że Warszawa, z bogatą ofertą turystyczną, to miasto, w którym chce się żyć, ale również odpoczywać, relaksować i przyjemnie spędzać wolny czas – dodał Rafał Trzaskowski.

ZOBACZ: Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi.

"Parówki" i "akwaria" oraz ikarusy i "ogórek"

Od 1 maja na torowiska wyjadą również zabytkowe tramwaje linii 36 i T, a po stołecznych ulicach jeździły będą – na linii 100 – zabytkowe ikarusy i słynny jelcz – "ogórek".

Linia 36 jest obsługiwana zabytkowymi tramwajami 13N "parówkami" i jeszcze kursującymi 105Na "akwariami".

Tramwaj ruszy z placu Narutowicza, minie Stację Filtrów i budynek Najwyższej Izby Kontroli, Politechnikę Warszawską, plac Zbawiciela, przejedzie przez MDM i plac Bankowy. Na Żoliborzu trasa prowadzi przez zielone torowisko na ulicy Mickiewicza i dalej, za placem Wilsona do pętli Marymont.

Linia 36 kursować będzie od 1 maja do 22 września, w dni wolne od pracy. W wakacje (od 22 czerwca do 1 września) linia kursować będzie codziennie. Obsługują ja tramwaje wysokopodłogowe.

Na stołeczne ulice wyjadą też kultowe jelcze i ikarusy. Obsłużą one linię 100. Będzie ona kursować od 1 maja do 22 września w weekendy i święta oraz dodatkowo 2 i 31 maja oraz 16 sierpnia – co 45 minut. Linię obsługują autobusy wysokopodłogowe.

Na ulice wyjadą zabytkowe autobusyWTP

"Setka" będzie kursowała w pętli: Dw. Centralny, E. Plater, Świętokrzyska, Prosta, Towarowa, Okopowa, Anielewicza, Świętojerska, Bonifraterska, Konwiktorska, Sanguszki, Wybrzeże Gdańskie, most Śląsko-Dąbrowski, al. Solidarności, Targowa, Ratuszowa, Wybrzeże Helskie, Wybrzeże Szczecińskie, most Świętokrzyski, Zajęcza, Topiel, Kruczkowskiego, Książęca, Al. Ujazdowskie, Bagatela, Marszałkowska, Al. Jerozolimskie do Dworca Centralnego.

"Autobusy linii 100 zaczynają i kończą trasę na przystanku Dw. Centralny 22 – w trzeciej alejce od budynku dworca w stronę centrum handlowym" – poinformował ZTM.

Z kolei w wakacje na tory wyjadą klasyczne drewniane wagony linii T. Kursować będą w soboty, niedziele i w święta od 22 czerwca do 1 września i dodatkowo 16 sierpnia. Obsłużą ją dwie brygady zabytkowych tramwajów klasycznych – obie z brygadą konduktorską na pokładzie. Tramwaje linii są wysokopodłogowe.

W sezonie wakacyjnym na linię T wyjeżdżają zabytkowe tramwaje z lat 40. i 50. Oczekujący na przystanku mogą trafić m.in. na tzw. berlinki. Wagony zaprojektowane specjalnie dla Warszawy zostały wywiezione do Berlina podczas II wojny światowej. Po jej zakończeniu odzyskano je i sprowadzono do stolicy. Na trasie spotkamy również tramwaje generacji N. Najstarszy z nich obsługiwał linię 30 uruchomioną wraz z otwarciem Trasy W-Z w 1949 r.

Pasażerowie z okien tramwaju mogą zobaczyć wiele ważnych dla historii Warszawy i Polski budynków, jak również panoramę miasta z dwóch mostów (Dworzec Centralny, Rotunda, Muzeum Narodowe, Stadion Narodowy, Stare Miasto i Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa).

"Tetka" kursować będzie w pętli: pl. Narutowicza, Grójecka, Al. Jerozolimskie, most Poniatowskiego, al. Zieleniecka, Targowa, Trasa W-Z, Marszałkowska, Nowowiejska, Filtrowa do pętli pl. Narutowicza. Wybrane kursy odbywają się na trasie wydłużonej do lub z pętli Banacha.

Brzegi Wisły połączą promy

Brzegi Wisły połączą trzy bezpłatne przeprawy promowe. Prom Słonka popłynie z Cypla Czerniakowskiego (pomost pływający) na Saską Kępę (plaża), Pliszka z mostu Poniatowskiego (nabrzeże) na Stadion Narodowy (plaża) i Wilga z Podzamcze Fontanny (pomost pływający) do zoo (plaża).

Prom PliszkaZarząd Transportu Miejskiego

Promy kursują w dni wolne od 1 maja do 22 września. W wakacje, od 1 lipca do 31 sierpnia, przeprawy działają codziennie. Promami można podróżować bezpłatnie.

Na rejs Zefirem

Miasto zachęca do dalszych wycieczek. Jednym z rozwiązań może być całodzienny rejs statkiem Zefir do Serocka. W tym sezonie podróż rozpoczyna się z przystani przy Żeraniu. Dalej statek płynie Kanałem Żerańskim. Trasa rejsu prowadzi fragmentem wodnego szlaku Batorego. W drodze do Serocka statek dodatkowo podpływa pod ruiny starego mostu z 1897 r., wysadzonego przez wycofujące się wojska rosyjskie w 1915 r. W Serocku wycieczkowicze mają około dwugodzinną przerwę na spacer czy odpoczynek na plaży.

Zefir zabiera na pokład 98 pasażerów. Każdy ma zagwarantowane zadaszone miejsce siedzące z dostępem do stolika. Na statku jest grill i bufet z ciepłymi i zimnymi napojami.

Wraca również statek do SerockaWTP

Statek pływa na trasie: Żerań (przystań przy przystanku Cementownia 02) – Kanał Żerański – Jezioro Zegrzyńskie – Serock i z powrotem. Rejsy odbywają się w soboty, niedziele i dni świąteczne od 1 maja do 22 września.

Zefir wypływa o godz. 9 z przystani przy Kanale Żerańskim (okolice przystanku Cementownia 02), o godz. 12.30 przybija do brzegu w Serocku, aby o 14.30 wyruszyć do Warszawy. Rejs kończy się około godziny 18.00. Godziny te, poza godziną rozpoczęcia wycieczki, mogą ulec zmianie, o czym pasażerowie będą informowani podczas rejsu.

Bilet normalny kosztuje 36 zł, ulgowy 50 proc. – 18 zł, ulgowy dla rodzica/opiekuna – 25 zł. Dzieci podróżują bezpłatnie do czasu objęcia obowiązkiem szkolnym, a na podstawie biletu ulgowego – 18 zł – od czasu objęcia obowiązkiem szkolnym do ukończenia 18 lat.

Krajobrazy z okien wąskotorówki

Inną propozycją na weekend poza stolicą jest Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa. Pierwszy przejazd odbędzie się 1 maja, a następne co sobotę do końca wakacji.

1 maja i w każdą kolejną sobotę, wczesnym popołudniem, ze stacji w Piasecznie wyjedzie zabytkowa kolejka wąskotorowa. Przejeżdża przez Zalesie Dolne z zabytkową stacją z lat 30., przez Głosków, Runów i Złotokłos dociera do Tarczyna. W drodze powrotnej zatrzymuje się w Runowie, gdzie peron jest tuż przy leśnej polanie. Tu pasażerowie mają czas dla siebie. Można przejść się na spacer do lasu, poleniuchować na trawie lub zwiedzić pobliski Złotokłos – przedwojenne letnisko, gdzie wychował się Marek Hłasko i mieszkał m.in. Mieczysław Fogg. Czas przejazdu kolejką wraz z piknikiem w Runowie wynosi około czterech godzin.

Do kolejki dowiezie obsługiwana zabytkowym taborem linia 51. Z autobusu można skorzystać na podstawie biletu wydanego przez Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej na przejazd kolejką i dowożący do niej autobus. Nie ma możliwości zakupu biletu tylko na autobus linii 51. Linia ta kursuje trasą, którą kiedyś jeździły trolejbusy.

Odjazd autobusu linii 51 z przystanku Centrum 03 (przy ul. Marszałkowskiej) o godzinie 13.00, z przystanku Metro Wilanowska 01 (przy ul. Puławskiej) – 13.20. Odjazd pociągu ze stacji Piaseczno Miasto – godz. 14.00.

Powrót pociągu do stacji Piaseczno Miasto – ok. 17.30. 

Autorka/Autor:pop

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: WTP

Pozostałe wiadomości

Do groźnie wyglądającej kolizji doszło w sobotę na moście Siekierkowskim w Warszawie. Autokar, w którym były głównie dzieci i kilka osób dorosłych, uderzył w busa. Niektóre z dzieci mają niegroźne obrażenia.

Autokar z dziećmi zderzył się z busem na moście w Warszawie

Autokar z dziećmi zderzył się z busem na moście w Warszawie

Źródło:
tvn24.pl

Samolot lecący do Grecji musiał wrócić do Warszawy. Powodem była usterka techniczna. Lądowanie, jak zapewnia nas rzecznik LOT, odbyło się "w normalnym trybie".

Lecieli do Grecji, byli już nad Rumunią, gdy samolot musiał zawrócić do Warszawy

Lecieli do Grecji, byli już nad Rumunią, gdy samolot musiał zawrócić do Warszawy

Źródło:
Kontakt 24

- Równość małżeńska, godność osób transpłciowych, prawa dzieci wychowywanych w tęczowych rodzinach czy też skuteczne ściganie przestępstw z nienawiści to sprawy pilne, wymagające konkretów - podkreślają organizatorzy sobotniej Parady Równości. W sobotę swoje postulaty manifestowali na warszawskich ulicach. Ruszyli o godzinie 14.

Parada Równości na ulicach Warszawy. "Nie chcemy obietnic, chcemy konkretów"

Parada Równości na ulicach Warszawy. "Nie chcemy obietnic, chcemy konkretów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie zdarzenia w jednej ze szkół w Przasnyszu. W kwietniu z budynku ewakuowano 340 osób, a 15 trafiło do szpitala z objawami zatrucia. Śledczy próbują ustalić, co było przyczyną.

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Próbują ustalić, co było przyczyną zatrucia

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Próbują ustalić, co było przyczyną zatrucia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy gasili pożar poddasza w domu rodzinnym pod Piasecznem. Jak dowiedział się nasz reporter, przyczyną było uderzenie pioruna. Nikt nie ucierpiał.

Burza przeszła obrzeżami Warszawy. Pożar dachu domu po uderzeniu pioruna

Burza przeszła obrzeżami Warszawy. Pożar dachu domu po uderzeniu pioruna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczny manewr zauważył czytelnik Kontaktu 24. Zamontowana w jego aucie kamera nagrała, jak kierowca nagle zjeżdża ze skrajnie lewego pasa trzypasmowej jezdni, żeby zaparkować. - Mignął kierunkowskazem i bez oglądania się na cokolwiek i kogokolwiek, przejechał przez dwa pasy, żeby wjechać na miejsce parkingowe - opisuje autor nagrania.

Mignął kierunkowskazem i przejechał przez dwa pasy, by zaparkować

Mignął kierunkowskazem i przejechał przez dwa pasy, by zaparkować

Źródło:
Kontakt 24

Sezon wakacyjny dopiero się rozpoczyna, a niektórym już udało się zrujnować urlopowe plany "żartami". Tylko na mazowieckich lotniskach było kilku takich "dowcipnisiów". Przepraszali, ale było na to za późno. Za każdym razem kończyło się to tak samo: wstydem wobec innych pasażerów, wycofaniem z rejsu i mandatem "na pamiątkę".

"Żarty" na lotnisku i zrujnowane wakacyjne plany

"Żarty" na lotnisku i zrujnowane wakacyjne plany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-letni kierowca volkswagena po kontroli drogowej trafił do więzienia. Okazało się bowiem, że ma cztery czynne zakazy prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, a do tego jest poszukiwany listem gończym za niestosowanie się do wyroków sądu.

Zatrzymany do kontroli kierowca miał cztery zakazy prowadzenia i był poszukiwany za ich łamanie

Zatrzymany do kontroli kierowca miał cztery zakazy prowadzenia i był poszukiwany za ich łamanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Józefowie (powiat legionowski) działa od 27 lat. Teraz może przestać istnieć. Już siedem lat powiatowy lekarz weterynarii stwierdził bowiem, że placówka nie spełnia wymogów. Teraz władze gminy zaczęły to egzekwować. Dyrekcja placówki chce prosić wójta o możliwość działania jeszcze przez dwa lata.

Opiekują się bezdomnymi zwierzętami od 27 lat. To może być koniec ich działalności

Opiekują się bezdomnymi zwierzętami od 27 lat. To może być koniec ich działalności

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Kolonia Śliwice powstała w latach 30. XX wieku. Miała być zalążkiem dużej dzielnicy mieszkaniowej, sięgającej Pelcowizny i nasypu kolejowego na Golędzinowie. Powstałe budynki są modernistyczne, oszczędne w formie, tym większe zdziwienie wzbudziły odkryte wymalowania na jednej z klatek schodowych - opisuje stołeczny konserwator zabytków.

W tym miejscu domy były "skromne, bez drogich okładzin elewacji". Praga znów zaskoczyła

W tym miejscu domy były "skromne, bez drogich okładzin elewacji". Praga znów zaskoczyła

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę oficjalnie ruszył sezon nad Wisłą. Ratownicy WOPR przyznają, że w sobotę nie mają dużo pracy przez pogodę, a straż miejska przypomina o zasadach bezpieczeństwa nad wodą.

"Sobotni poranek nie zachęca do wypoczynku"

"Sobotni poranek nie zachęca do wypoczynku"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie o zaginięciu dwóch chłopców w wieku pięciu i siedmiu lat. Obaj mieli się bawić na placu zabaw na Pradze, ale zniknęli. Chłopców odnaleziono około 2,5 kilometra dalej. Pojechali do sklepu, bo zgłodnieli.

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Nie tylko bezpośredni sprawcy wykroczeń na drodze mogą zostać ukarani mandatem. Również właściciele pojazdów ponoszą odpowiedzialność, jeżeli nie wskażą danych osoby, której powierzyli pojazd" - przypominają radomscy policjanci i podają przykład 31-letniego mieszkaniec Radomia, który został ukarany mandatem karnym w wysokości ośmiu tysięcy złotych.

Nie powiedział, kto driftował jego autem wokół nowożeńców. Kosztowało go to osiem tysięcy złotych

Nie powiedział, kto driftował jego autem wokół nowożeńców. Kosztowało go to osiem tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wąż wpełzł do domu przy Wieśniaczej na Bemowie i dotarł do salonu. Przestraszeni mieszkańcy zawiadomili policję, która poprosiła o pomoc Ekopatrol straży miejskiej.

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

Źródło:
PAP

Archidiecezja warszawska ostrzegła przed nieprawdziwą reklamą z udziałem kardynała Kazimierza Nycza. "To deepfake. Metropolita warszawski nigdy nie wziąłby udziału w reklamie" - napisano w oświadczeniu opublikowanym w piątek.

Kardynał Kazimierz Nycz w reklamie? Archidiecezja ostrzega: to deepfake

Kardynał Kazimierz Nycz w reklamie? Archidiecezja ostrzega: to deepfake

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zostawił w mieszkaniu bez opieki, wody i żywności sześć kotów. Martwe zwierzęta znaleziono po dziewięciu miesiącach. Właściciel kotów został skazany na rok więzienia za znęcanie się nad nimi ze szczególnym okrucieństwem.

Zostawił sześć kotów w mieszkaniu. Na dziewięć miesięcy, bez jedzenia i wody. Żaden nie przeżył

Zostawił sześć kotów w mieszkaniu. Na dziewięć miesięcy, bez jedzenia i wody. Żaden nie przeżył

Źródło:
PAP

Ponad dwa tysiące roślin zamiast przestrzeni wypełnionej wyłącznie betonem - tak wygląda plac wejściowy w Parku Akcji "Burza", z którego mogą już korzystać mieszkańcy. Jak zapowiada ratusz, w pełnej krasie ujrzą go również uczestnicy sierpniowych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Ponad dwa tysiące roślin zamiast betonu. Tak wygląda plac wejściowy do Parku Akcji "Burza"

Ponad dwa tysiące roślin zamiast betonu. Tak wygląda plac wejściowy do Parku Akcji "Burza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać przebiegającego tuż przed samochodem łosia. Kierowcy udało się uchwycić zwierzę na drodze niedaleko Zwolenia.

Łoś przechodził tuż przed autem, nie spieszył się

Łoś przechodził tuż przed autem, nie spieszył się

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl