Wybory 2011

Wybory 2011

Zaginęło 10 proc. kart do głosowania

Co dziesiąta karta do głosowania na kandydatów do Senatu pobrana w jednym z obwodów w Zduńskiej Woli (woj. łódzkie) zaginęła. Według pełnomocnika Okręgowej Komisji Wyborczej w Sieradzu karty do głosowania wynieśli mieszkańcy miasta biorący udział w głosowaniu. O zaginięciu 102 kart do głosowania, stanowiących aż 10 proc. wydanych w niedzielę w tym lokalu wyborczym, poinformował nas @Sebastian. Informację potwierdziła też Telewizja Centrum.

Najwięcej jest nauczycieli i wykładowców

Nauczyciele i wykładowcy akademiccy to, według danych Państwowej Komisji Wyborczej, najliczniejsze grupy zawodowe w nowo wybranym Sejmie. Jest ich aż 72. Niektóre profesje reprezentują pojedynczy posłowie; jako "emeryt" określił się tylko znany jako "agent Tomek" Tomasz Kaczmarek (PiS).

Nie złożył ślubowania, a już ma sprawę w sądzie

Opolska policja skierowała do tamtejszego sądu wniosek o ukaranie posła-elekta PiS - Patryka Jakiego. Powód? Przewodzenie nielegalnemu zgromadzeniu. Chodzi o niezgłoszoną do Urzędu Miasta manifestację z okazji wrześniowej miesięcznicy katastrofy smoleńskiej.

Tusk o rządzie: rozwiązanie będzie satysfakcjonowało wszystkich

Do zmian w rządzie może dojść już na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji zapowiada wicepremier Waldemar Pawlak. A szef rządu przekonuje, że "znajdzie takie rozwiązanie, które będzie satysfakcjonowało wszystkich i umożliwi dokończenie prezydencji, tak jak sobie to zaplanował". O tym, jak będzie wyglądał przyszły gabinet, czy będzie to "stary' czy zupełnie nowy skład rządu - poinformuje w czwartek.

Ministerstwa: ile i dla kogo?

- Połączenie resortów gospodarki i środowiska można przeprowadzić szybko - przekonuje wicepremier, szef ludowców Waldemar Pawlak. Według niego, premier Donald Tusk zareagował na propozycję w tej sprawie "z pełną otwartością". Pomysł połączenia resortów padł ze strony szefa PSL podczas środowej rozmowy z Tuskiem o koalicji i nowym rządzie. Ta propozycja jest sprzeczna z koncepcją reorganizacji rządu, którą w ubiegłym tygodniu zaproponował Donald Tusk.

"Nie wyskoczyłem z kapelusza"

- To nie jest tak, że wyskoczyłem z kapelusza, że wzięto mnie z ulicy. W strukturach partii, Prawa i Sprawiedliwości działam już od trzech lat - mówi reporterce TVN24 Jan Paweł Ziobro - najmłodszy przyszły poseł w polskim Sejmie. Przyznał jednak, że zdaje sobie sprawę z tego, że uwagę wyborców przyciągnęło jego imię i nazwisko.

Prezes PiS u prezydenta: Będziemy zdecydowaną opozycją

Jarosław Kaczyński powiedział prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu, że Prawo i Sprawiedliwość będzie zdecydowaną opozycją wobec rządu - powiedział po środowym spotkaniu w Pałacu rzecznik partii Adam Hofman. Spotkanie w ramach konsultacji powyborczych trwało około pół godziny.

Zamykali listy. I tak są w Sejmie

Okazuje się, że wcale nie trzeba być "jedynką" na liście wyborczej, żeby dostać się do parlamentu. Niektórzy byli ostatni, a posłami i tak zostaną. Wśród nich jest m.in. dziennikarz i poseł poprzedniej kadencji Leszek Jastrzębski z PO, który do Sejmu startował z 40 miejsca w Warszawie. Został posłem pomimo, że uzyskał niewiele ponad 3 tys. głosów. W podobnej sytuacji jest Adam Kwiatkowski z PiS, który też znalazł się na 40. miejscu warszawskiej listy swojej partii. Zdobył ponad 6 tys. głosów.

"Chcę namawiać prezydenta do idei rządu fachowców"

- Chcę namawiać pana prezydenta do poparcia idei rządu fachowców - zapowiedział przed jutrzejszymi konsultacjami u prezydenta Janusz Palikot. Przewodniczący Ruchu Palikota podkreślał, że ani pogrążona w wewnętrznej walce Platforma Obywatelska, ani źle oceniani przez społeczeństwo ministrowie PSL nie poradzą sobie z kryzysem, jaki może nadejść przed końcem roku.

Pawlak szykuje sobie superresort

Wicepremier Waldemar Pawlak chce stworzyć dla siebie superresort. Do ministerstwa gospodarki, którym kieruje, chciałby przyłączyć ministerstwo środowiska. To propozycja odwrotna od tej, z którą wyszedł premier Donald Tusk, który chciał odchudzić resort Pawlaka o energetykę. PSL pomysł Pawlaka zachwala, PO jest sceptyczna.

Ile Budapesztu w Warszawie?

Poczciwe Ikarusy, pomnik na Białołęce, Franciszek Liszt tuż obok Fryderyka Chopina i langosze przy Hali Banacha. Okazuje się, że w Warszawie jest całkiem sporo Budapesztu, czy raczej Węgier.

"SLD brzmiało jak PiS"

Zdaniem Marka Borowskiego porażka wyborcza SLD to efekt wielu lat złej polityki Sojuszu, a nie tylko błędy ostatniej kampanii. Senator elekt na antenie TVN24 skrytykował Grzegorza Napieralskiego za odsuwanie od władz Sojuszu osób wobec niego krytycznych. I zalecił mu, aby w przyszłym parlamencie zszedł na drugi plan.

Bastiony PO i PiS po sąsiedzku

Dzieli je przełęcz Kubalonka i przepaść polityczna - miasto Wisła i gmina Istebna, ze słynącym z koronki Koniakowem na swoim terenie. W Wiśle miażdżącą przewagę zdobyła Platforma Obywatelska, w Istebnej ponad połowę głosów oddano na Prawo i Sprawiedliwość.

Powyborcze rozliczenia. Rozwiążą krakowską PO?

Ważą się losy krakowskich struktur PO. Szef małopolskiej Platformy Ireneusz Raś chce, by zostały rozwiązane. Jednym z pretekstów ma być wyborczy falstart szefa PO w Krakowie - Łukasza Gibały. Wieczorem o sprawie ma rozmawiać zarząd krajowy partii. Czy pójdzie na rękę Rasiowi?

Hofman tłumaczy, czego nie zauważyło PiS

Wewnętrzne sondaże Prawa i Sprawiedliwości, zdaniem Adama Hofmana, nie wykazały dwóch trendów - zmiany poparcia i rosnącej frekwencji. Przed wyborami zapewniano, że w sondażach PiS wyprzedza Platformę, ale mimo porażki Jarosław Kaczyński zapowiedział, że nie będzie wewnętrznych rozliczeń. Jego były współpracownik, Michał Kamiński, ocenia, że to efekt słabości Kaczyńskiego. - Te rozliczenia musiałyby objąć także jego - mówi europoseł "Gazecie Wyborczej".

Konkretny kolega Godsona

Killion Munyama, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, a teraz też poseł-elekt z ramienia PO zapowiada walkę o lepszą kondycję finansów publicznych. W jaki sposób? Najlepiej zreformować ZUS i KRUS odpowiada Munyama. Drugi po Johnie Godsonie czarnoskóry poseł w polskim Sejmie zapowiada również pochylenie się nad problemami rasizmu. Jednak on sam spotyka się z nim rzadko.

Kłopotek: Spiszmy 10 przykazań koalicyjnych

- Spiszmy sobie 10 przykazań koalicyjnych. Jeśli któryś z koalicjantów wytnie numer - przy pomocy Palikota lub SLD - to koniec koalicji - powiedział poseł PSL Eugeniusz Kłopotek. Jego zdaniem, współpraca na dżentelmeńskie słowo już nie wystarczy.

Nocne spotkanie, przeciąganie liny. Co na to prezydent?

We wtorek późnym wieczorem odbyło się spotkanie premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny. Jego efektów nie ujawniono. Wiadomo natomiast, że między Tuskiem a Schetyną znów zaczęły się zgrzyty na tle władzy. Wiceszef PO ma po swojej stronie prezydenta, któremu nie podoba się, że Tusk sam wyznaczył się na premiera, ogłaszając, iż stary rząd będzie rządził do stycznia.

"Nie ma żadnej szorstkiej przyjaźni"

- Przedmiotem wspólnej troski pana prezydenta jak i premiera jest to żeby wszelkie projekty realizowane przez rząd w ramach polskiej prezydencji, zostały dokończone w jak najlepszy, jak najbardziej odpowiedzialny sposób - powiedziała dziennikarzom Joanna Trzaska-Wieczorek z Kancelarii Prezydenta. Dodała, że pomysł Donalda Tuska, z tego powodu nowy rząd powołać dopiero w styczniu, jest Bronisławowi Komorowskiemu znany.

Pendrive, brudnopis, konstytucja...

W Sejmie nowej kadencji pojawi się 157 posłów, którzy mandat będą sprawować po raz pierwszy. Ponieważ życie "pierwszaka" nie jest łatwe, z pomocą przyjdą im pracownicy Sejmu, którzy poza radą będą im też służyć specjalnymi wyprawkami.