Wybory 2011

Wybory 2011

Był Tymiński, była Cicciolina... - Niesiołowski o Palikocie

W kwestii wyborów niemal wszystko już wiadomo. Teraz zaczynają się koalicyjne przymiarki. Czy koalicja PO-PSL zawiąże się na kolejne cztery lata, czy może Donald Tusk zdecyduje się na bardziej egzotyczny wariant współrządzenia z Januszem Palikotem? W samej partii zdania na ten temat są podzielone. W "Rozmowie Rymanowskiego" w TVN24, Stefan Niesiołowski stanowczo wykluczył taką możliwość ostro atakując swojego byłego partyjnego kolegę nazywając go "wypryskiem demokracji"

"Partia będzie go błagała na klęczkach, żeby został"

Jarosław Kaczyński jest - zdaniem Andrzeja Urbańskiego - jedyną osobą, która scala Prawo i Sprawiedliwość i nie ma szans, żeby ustąpił z fotela prezesa. - Gdyby on chciał odejść, to ta partia rzuci się na kolana i będzie go błagała na klęczkach, żeby on został. I będzie miała rację - ocenił w "Kropce nad i" w TVN24 były doradca Lecha Kaczyńskiego.

Internauci: koalicja marzeń? PO z Palikotem

Platforma Obywatelska plus Ruch Palikota - tak wygląda koalicja marzeń według większości internautów, którzy brali udział w sondzie Kontaktu 24. Za tym wariantem opowiedziało się 52 proc. głosujących. Niemal co czwarty internauta za najlepsze uznał sprawdzone rozwiązanie PO-PSL (22 proc.), a 15 procent z Was w przyszłej koalicji obok Platformy i PSL widziałoby Ruch Palikota. PO-PiS zdobył jedynie 2 proc. wszystkich głosów.

Kto na czele SLD? Znów Miller? Kalisz: zastanawiam się

Czy były premier Leszek Miller zastąpi Grzegorza Napieralskiego na stanowisku szefa SLD? - Nie mam takich zamiarów, przynajmniej w tej chwili. Musiałaby zaistnieć jakaś zupełnie nadzwyczajna sytuacja - odpowiada polityk w "Faktach po Faktach" w TVN24. I dodaje: - Kandydatem na nowego przewodniczącego może być tylko parlamentarzysta. Niedługo potem, też w TVN24 w "Rozmowie Rymanowskiego" Ryszard Kalisz przyznał, że zastanawia się nad startem w wyścigu do fotela szefa SLD.

Merkel gratuluje Tuskowi. MSZ chwali się na Twitterze

Niemiecka kanclerz Angela Merkel pogratulowała premierowi Donaldowi Tuskowi zwycięstwa w wyborach parlamentarnych - poinformował w poniedziałek rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert za pośrednictwem portalu Twitter.

Graś dziękuje "kibolom" i prawicowym dziennikarzom

Rzecznik rządu Paweł Graś na Twitterze w sarkastyczny sposób dziękuje wszystkim, którzy pomogli PO wygrać wybory. Nie chodzi jednak o politycznych sprzymierzeńców, ale krytyków rządu. Najbardziej zasłużonym rozdaje "medale" i "dyplomy". Wśród nich są kibole i dziennikarze nie zawsze przychylni władzy.

"Miller, Kalisz, jest też Łybacka"

- Słyszałem, że Leszek Miller jest zainteresowany. Uważam, że Ryszard Kalisz jest dobrym kandydatem, to urodzony parlamentarzysta. Jest też Łybacka, która jest damą parlamentu polskiego - wyliczał w programie "Tak jest" były przewodniczący SLD Józef Oleksy pytany o to, kto może przejąć schedę po Napieralskim.

"W PiS nie będzie polowania na czarownice"

Pozycja szefa sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości jest bezpieczna. W partii nie będzie rozliczeń a jedynie analiza przyczyn przegranych wyborów - to oficjalne wypowiedzi polityków PiS na temat szóstej z rzędu wyborczej przegranej partii. Nieoficjalnie o rozliczeniach się mówi, jednak raczej nie dotkną one osób odpowiedzialnych za kampanię PiS.

Święto jeszcze trwa, a już zaczęły się przepychanki?

Nie minęły trzy dni od zakończenia kampanii wyborczej i dzień od wyborów, a napięcie między Donaldem Tuskiem a Grzegorzem Schetyną znów zaczęło rosnąć. Dziś premier wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie spotkał się z dotychczasowym marszałkiem Sejmu. Mówi się, że chciałby go osłabić i odsunąć od laski marszałkowskiej. Schetyna chciałby utrzymać stanowisko. - Tusk nie może sobie pozwolić na otwarty konflikt ze Schetyną - oceniają w rozmowach z PAP osoby zbliżone do kierownictwa partii.

PSL chce więcej. Piechociński zamiast Grabarczyka?

80 proc. dla Platformy, 20 proc. dla PSL - tak zdaniem polityków Polskiego Stronnictwa Ludowego powinien wyglądać podział władzy w przyszłej koalicji rządowej. Ludowcy uważają, że w stosunku do minionej kadencji w rządzie "powinno być lekkie przesunięcie" na korzyść mniejszego koalicjanta. Proponują, by ministrem infrastruktury mógł zostać Janusz Piechociński.

Mocny sejmowy debiut w PSL

Wynik przekraczający 28 tys. głosów w tegorocznych wyborach był nieosiągalny dla wielu parlamentarzystów z wieloletnim stażem. Adamowi Jarubasowi, dotychczas marszałkowi województwa świętokrzyskiego, to się udało. Pod względem ilości zdobytych głosów wyprzedził nawet szefa swojej partii - Waldemara Pawlaka.

Internet "boi się Budapesztu w Warszawie"

- Jestem głęboko przekonany, że przyjdzie taki dzień, kiedy nam się uda, że będziemy mieli w Warszawie Budapeszt - powiedział chwilę po ogłoszeniu sondaży wyborczych Jarosław Kaczyński. Zdanie błyskawicznie zrobiło furorę w sieci. "Boję się Budapesztu w Gdańsku" - to tylko jedna z licznych grup na Facebooku, gdzie internauci wklejają satyryczne obrazki z węgierskim motywem.

"Rezultaty wyborów podkreślają stabilność polityczną Polski"

- Rezultaty wyborów podkreślają stabilność polityczną Polski i jej dążenie do ściślejszej integracji z Unią Europejską oraz lepszych stosunków z sąsiadami, takimi jak Niemcy i Ukraina - powiedział w poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski agencji Reutera.

Złoto, srebro, brąz - wyborczy pojedynek gigantów

Bezapelacyjny zwycięzca tegorocznych wyborów do Donald Tusk. Lider PO zdobył najwięcej głosów w całej Polsce - ponad 360 tys. Na drugim miejscu Jarosław Kaczyński. Prezes PiS zdobył 196 724 głosów. Lider trzeciej największej politycznej siły w Sejmie - Janusz Palikot - otrzymał ponad 91 tys. głosów. Prezentujemy listę najlepszych.

Kowal straszy "lewactwem" w parlamencie

- Najważniejsze, co się dzisiaj dzieje, to zagrożenie lewactwem na polskiej scenie politycznej - uznał szef PJN, Paweł Kowal. Jego zdaniem największy błąd popełnia w tym względzie Prawo i Sprawiedliwość, które jest "wpatrzone w Platformę" i nie widzi "zagrożenia dla zdrowego rozsądku", jakie stanowi Janusz Palikot. Kowal w poniedziałkowe przedpołudnie podsumowywał też wyborczy wyścig w wykonaniu swojego ugrupowania.

Bez Rokity, Czumy i Chlebowskiego i wielu innych

- Parlamentarni celebryci, weterani i wielcy aspirujący - w wyborczym wyścigu sporo znanych osób musi przełknąć gorycz porażki. Do Sejmu nie dostała się m.in. była minister pracy Jolanta Fedak z PSL, czy były minister sprawiedliwości Andrzej Czuma. W senackich ławach nie zasiądzie z kolei były szef klubu PO Zbigniew Chlebowski

Ruch Palikota przekonał więźniów

Więźniowie osadzeni w Zakładzie Karnym w Sieradzu postawili na Ruch Poparcia Janusza Palikota. - Ruch pokonał inne partie zdobywając ponad 30 proc. poparcia. Drugie miejsce zdobyła Platforma Obywatelska z niemal 25 proc. poparciem - powiedział por. Jakub Werbiński z Zakładu Karnego w Sieradzu.