Wielka Brytania

Wielka Brytania

"Nie dbasz o siebie, nie leczymy cię". Rewolucja w brytyjskich szpitalach

W brytyjskim hrabstwie Hertfordshire w publicznej służbie zdrowia wprowadzono zasadę, że na planowane zabiegi przyjmowani są tylko pacjenci, którzy wcześniej sami wykazali się dbałością o zdrowie. Jeśli palą - mają rzucić ten zgubny nałóg, a jeśli mają nadwagę - muszą schudnąć. Przepisy wydają się kontrowersyjne, ale mają też spore poparcie ludzi. Bo Brytyjczycy, którzy stale narzekają na stan publicznej służby zdrowia, uważają, że pieniądze na leczenie trzeba wydawać racjonalnie. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Podejrzany telefon od "ministra obrony". Branson na celowniku oszustów

Wyjątkowo bezczelny oszust chciał wyłudzić 5 milionów funtów od właściciela Virgin. - Ten człowiek skontaktował się z nami podając się za brytyjskiego ministra obrony, brzmiał zupełnie jak on - mówi Richard Branson. - Powiedział, że doszło do porwania wysokiego rangą dyplomaty i że brytyjski rząd nie może wydać żadnych pieniędzy na odzyskanie go - dodał. Miliarderowi sprawa wydała się jednak zbyt podejrzana i po sprawdzeniu wyszło na jaw, że to próba wyłudzenia. Policja prowadzi śledztwo w tej sprawie. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Szymański o Brexicie: brak postępu w sprawie finansów

Unia Europejska powinna pozytywnie odnieść się do propozycji okresu przejściowego po Brexicie, jaki zaproponowała premier Wielkiej Brytanii Theresa May - uważa wiceszef MSZ Konrad Szymański. Według niego, w negocjacjach jest duży postęp w sprawie praw obywateli, lecz nie w sprawie finansów.

Mają wozić pasażerów nawet 225 kilometrów na godzinę. Testy nowych pociągów

W Wielkiej Brytanii ruszyły testy nowych szybkich pociągów, wyprodukowanych przez japoński koncern Hitachi, ale na Wyspach. Pociągi mają podwójny, dieslowsko-elektryczny napęd i mają mknąć 225 kilometrów na godzinę. To największy zakup taboru dla brytyjskiej kolei od 40 lat. Tamtejszy rząd złożył zamówienie na 122 nowoczesne składy. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Podskoczyła do zdjęcia, spadła z klifu

Studentka z Korei Południowej pozowała do zdjęcia na krawędzi klifu Seven Sisters, kiedy straciła równowagę i spadła z wysokości około 60 metrów. 23-latka odniosła poważne obrażenia i zmarła.

Szef brytyjskiego MSZ zapewnia: Polacy, jesteście tu mile widziani

Brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson zwrócił się w czwartek do Polaków, zapewniając, że po brexicie wciąż będą "mile widziani" na Wyspach. Wypowiedź ta padła podczas londyńskiej konferencji prasowej z udziałem polskich ministrów spraw zagranicznych oraz obrony.

"The Sun": amerykański dron zabił "białą wdowę"

Brytyjska dżihadystka Sally Jones, która rekrutowała przez internet do tak zwanego Państwa Islamskiego (IS), została zabita w ataku amerykańskiego drona na syryjsko-irackim pograniczu. Najpewniej zginął też jej 12-letni syn - podał w czwartek tabloid "The Sun", powołując się źródła wywiadowcze.

Na mundial Anglicy chcą zabrać ekipę kontrwywiadowczą

Anglicy chcą zwiększyć swoje szanse na zwycięstwo w piłkarskich Mistrzostwach Świata w Rosji. Pomóc ma w tym specjalna ekipa kontrwywiadowcza, o czym pisze dziennik "Daily Star". Zdaniem gazety chodzi o to, by nikt nie wykradł tajemnic sportowych. "Ostatnia rzecz, której chcemy to wyciek informacji. Zależy nam, by po prostu móc skoncentrować się na piłce" - mówi źródło. Sprawę skomentowała już rosyjska ambasada w Londynie, która wskazała, że "lepiej byłoby zabrać ekipę piłkarską". Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Wjechał samochodem w ludzi. Wyszedł na wolność

Mężczyzna, który w sobotę wjechał w ludzi w okolicach Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, został wypuszczony na wolność - podała brytyjska policja, podkreślając, że śledztwo jest kontynuowane. W wyniku zdarzenia rannych zostało 11 osób.