Po przywróceniu amerykańskich sankcji wobec Iranu Teheran zwrócił się do członków ONZ z prośbą o "wspólną odpowiedź" na "nielegalne sankcje". Prezydent Hasan Rowhani zapowiedział, że jego kraj będzie "z dumą obchodził" restrykcje. Prezydent USA Donald Trump oświadczył z kolei, że sankcje dotyczące irańskiej ropy chce wprowadzać stopniowo.
Ze światowych stolic napływają reakcje na przywrócenie przez USA sankcji wobec Iranu, zniesionych w ramach porozumienia z 2015 r. w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Od negatywnych reakcji Londynu czy Berlina wyraźnie odróżnia się bardzo pozytywna opinia Izraela.
Tysiące osób demonstrowało w niedzielę w Teheranie w rocznicę ataku na ambasadę USA w 1979 roku, co doprowadziło wówczas do zerwania stosunków dyplomatycznych Stanów Zjednoczonych z Iranem. Niedzielne protesty miały zarazem miejsce dzień przed wprowadzeniem drugiej rundy amerykańskich sankcji wobec reżimu w Teheranie.
USA zapowiadają objęcie Iranu od poniedziałku sankcjami, jakie obowiązywały przed zawarciem układu nuklearnego z Teheranem. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo zapewnił, że osiem krajów może czasowo importować irańską ropę, mimo embarga na jej eksport.
USA zniosły sankcje nałożone na tureckich ministrów w związku ze sprawą amerykańskiego pastora Andrew Brunsona, który był przetrzymywany w Turcji. Ankara z kolei wycofała sankcje odwetowe, którymi objęta była amerykańska minister i prokurator generalny.
Tuż po zniknięciu Dżamala Chaszodżdżiego saudyjski książę Muhammad ibn Salman w rozmowie telefonicznej z zięciem i doradcą prezydenta Donalda Trumpa Jaredem Kushnerem i doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem miał nazwać dziennikarza "niebezpiecznym islamistą" - pisze "Washington Post", powołując się na anonimowe źródło.
Chińskie MSZ pozytywnie oceniło rozmowę telefoniczną przywódcy ChRL Xi Jinpinga z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Uzgodnili oni, że spotkają się w kuluarach szczytu G20 w Argentynie, by rozmawiać m.in. o relacjach handlowych.
Donald Trump odbył "bardzo dobrą" rozmowę z prezydentem Chin Xi Jinpingiem i zapewnił, że rozmowy z Pekinem dotyczące handlu "rozwijają się bardzo ładnie", a on spotka się z Xi podczas szczytu G20 w Argentynie. Prezydent USA poinformował o tym w czwartek na Twitterze.
- Jestem gotowa, żeby sprawę wiz dla was załatwić - taką obietnicę w wywiadzie dla TVN24 złożyła Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Zapewniła, że Polacy będą mogli jeździć do USA bez wiz już od końca przyszłego roku.
Prezydent Donald Trump powiedział w środę dziennikarzom, że USA mogą wysłać 15 tysięcy żołnierzy na granicę z Meksykiem. Żeby zatrzymać migrantów z Ameryki Środkowej, zmierzających w stronę Stanów Zjednoczonych.
Do położenia kresu walkom w Jemenie we wtorek wezwał sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Zapowiedział, że negocjacje na ten temat pod egidą ONZ powinny rozpocząć się w listopadzie. Od 2015 roku w wojnie domowej w Jemenie zginęło ponad 10 tysięcy osób.
Korea Północna musi zintensyfikować swoje działania w kwestii rozbrojenia nuklearnego, jeśli chce osiągnąć pokój z Koreą Południową - oświadczył w poniedziałek w Seulu specjalny reprezentant USA do spraw północnokoreańskich Stephen Biegun.
Szef MON Mariusz Błaszczak spotkał się w poniedziałek z doradcą prezydenta Donalda Trumpa, Johnem Boltonem w sprawie powstania stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce. Na listopad została zaplanowana rozmowa z sekretarzem obrony USA, Jamesem Mattisem.
O amerykańskich planach wycofania się z rozbrojeniowego układu INF zamierza rozmawiać 11 listopada w Paryżu prezydent Rosji Władimir Putin z prezydentem USA Donaldem Trumpem - poinformował w poniedziałek rzecznik Kremla. Dmitrij Pieskow mówił też o możliwym spotkaniu obu przywódców w Waszyngtonie.
Decyzje o zakupach sprzętu wojskowego są suwerenną decyzją strony czeskiej - oświadczył sekretarz obrony USA James Mattis po spotkaniu z premierem Czech Andrejem Babiszem w niedzielę. Czeska armia planuje kupić śmigłowce, radary i transportery opancerzone. Mattis uczestniczył w Pradze w defiladzie wojskowej w 100. rocznicę powstania Czechosłowacji.
Saudyjski minister energetyki Chalid al-Falih oświadczył, że USA pozostaną "kluczową częścią" gospodarki Arabii Saudyjskiej mimo bojkotu trwającej konferencji Future Investment Initiative. Podczas forum podpisano umowy o wartości 56 mld USD.
Podważanie zwierzchnictwa Chin nad Tajwanem jest "ekstremalnie niebezpieczne" – ostrzegł w czwartek na forum militarnym w Pekinie chiński minister obrony Wei Fenghe. Zapowiedział interwencję wojska, jeśli "ktokolwiek spróbuje odłączyć Tajwan od Chin".
Zostało osiągnięte wstępne porozumienie w sprawie spotkania Władimira Putina i Donalda Trumpa 11 listopada w Paryżu - powiedział we wtorek Jurij Uszakow, doradca rosyjskiego prezydenta do spraw zagranicznych. Amerykański przywódca potwierdził później, że spotkanie jest "prawdopodobne".
Dwa okręty marynarki wojennej USA przepłynęły w poniedziałek Cieśniną Tajwańską – potwierdziły władze w Waszyngtonie i Tajpej. Zaniepokojenie drugim takim rejsem w tym roku wyraziło we wtorek MSZ Chin, które uznają Tajwan za zbuntowaną prowincję.
Doradca prezydenta USA Donalda Trumpa John Bolton powiedział we wtorek, że formalne powiadomienie o wycofaniu się USA z układu INF nastąpi "we właściwym czasie". Wypowiadał się na konferencji prasowej w Moskwie na zakończenie swej wizyty w Rosji, zaraz po rozmowach z prezydentem Władimirem Putinem.