Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Szef Pentagonu: szczyt w Helsinkach nie zmienił polityki USA

Jim Mattis powiedział w piątek, że szczyt w Helsinkach nie przyniósł nowych wytycznych dotyczących postępowania w Syrii. Potwierdził też doniesienia mediów, które od kilku tygodni podawały, że rozważa on poważnie spotkanie z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu.

Szef MSZ: decyzja o spotkaniu Duda-Trump podjęta

Wszystko jest na dobrej drodze. Pozostaje kwestia wyznaczenia terminu, określenia substancji rozmów - powiedział w czwartek o planowanym spotkaniu prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych Jacek Czaputowicz. Szef polskiej dyplomacji przebywa z wizytą w USA, gdzie odbył szereg spotkań z amerykańskimi politykami.

"Stany Zjednoczone muszą ponownie przemyśleć swoje podejście"

USA nic nie osiągną, grożąc Ankarze - oświadczył rzecznik prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Wcześniej prezydent Donald Trump napisał na Twitterze, że USA nałożą "szerokie sankcje na Turcję", jeśli nie zostanie uwolniony przetrzymywany w tureckim areszcie amerykański pastor Andrew Brunson.

Amerykanie przyznają: Korea nadal produkuje materiały do bomb

- Korea Północna nadal produkuje materiały rozszczepialne do bomb nuklearnych, pomimo swojej obietnicy denuklearyzacji - przyznał sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Nie chciał jednak publicznie mówić o szczegółach. Zadeklarował, że pomimo tego negocjacje z Koreą Północną postępują.

Prezydent Chin przestrzega Trumpa: z tej walki nikt nie wyjdzie zwycięsko

Prezydent Chin Xi Jinping przestrzegł w środę prezydenta USA Donalda Trumpa przed niebezpieczeństwami wynikającymi z globalnej wojny handlowej. Jego zdaniem "z tej walki nikt nie wyjdzie zwycięsko". Dyrektor generalny Światowej Organizacji Handlu (WTO) Roberto Azevedo uważa z kolei, że narastającą globalną wojnę handlową musi zakończyć polityczne porozumienie światowych liderów, gdyż kontynuowanie obecnej drogi jedynie zaszkodzi gospodarce światowej

Pompeo grozi "poważnymi konsekwencjami" za ingerencję w wybory

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział w środę, występując przed senacką komisją spraw zagranicznych, że osobiście ostrzegł najwyższej rangi przedstawicieli Kremla, iż za jakiekolwiek ingerowanie w amerykańskie wybory Rosję spotkają "poważne konsekwencje".

Relacje USA i Unii Europejskiej "wkraczają w nową fazę"

Prezydent USA Donald Trump po spotkaniu z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem ogłosił, że relacje USA i Unii Europejskiej wkraczają w "nową fazę" i zapowiedział podjęcie negocjacji handlowych. Waszyngton wstrzyma się z kolejnymi taryfami celnymi na czas rozmów.

USA: demontaż obiektów wojskowych Korei Północnej spójny z zobowiązaniami

Doniesienia, że Korea Północna rozpoczęła demontaż infrastruktury wojskowej są "w pełni zgodne z zobowiązaniem" przywódcy tego kraju Kim Dzong Una ze spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Singapurze - oświadczył amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo. Według ekspertów Pjongjang demontuje infrastrukturę na poligonie używanym do testowania silników do rakiet.

Wysłannik USA: referendum w Donbasie nie może być legalne

Referendum w sprawie przynależności Donbasu jest niemożliwe, a przeprowadzenie go byłoby nielegalne - oświadczył we wtorek specjalny przedstawiciel rządu Stanów Zjednoczonych do spraw Ukrainy Kurt Volker. Udzielił on wywiadu dla stacji telewizyjnej 112 Ukraina.

Trump zaprasza Putina do Białego Domu

Prezydent USA Donald Trump polecił swemu doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Johnowi Boltonowi, by zaprosił rosyjskiego przywódcę Władimira Putina do Białego Domu - poinformowała na Twitterze rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders.

Rosjanka oskarżona o szpiegostwo. Pod lupą "ulubiony kongresmen Putina"

Federalna wielka ława przysięgłych postawiła w stan oskarżenia 29-letnią Rosjankę Marię Butinę. Miała podejmować próby nawiązania bliskich kontaktów z politykami w USA za pośrednictwem Krajowego Związku Strzeleckiego (National Rifle Association), z którym blisko współpracowała. W kręgu podejrzeń znalazł się kongresmen Dana Rohrabacher.

Plan Światowego Paktu w sprawie Migracji zaakceptowany. Ale bez USA

Państwa członkowskie ONZ zaakceptowały w piątek plan zawarcia Światowego Paktu w sprawie Migracji. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że Pakt ma sprawić, by migracja była "bezpieczna, uporządkowana i uregulowana". Z porozumienia wyłamały się Stany Zjednoczone, zaś wycofanie się rozważają Węgry.