Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

W 1993 roku przed Białym Domem zaświtała nadzieja na porozumienie. 25 lat później ledwo się tli

Dokładnie 25 lat temu na trawniku Białego Domu doszło do jednego z najbardziej symbolicznych uścisków dłoni we współczesnej historii Bliskiego Wschodu. W obecności 42. prezydenta USA premier Izraela Icchak Rabin oraz przywódca Organizacji Wyzwolenia Palestyny Jasir Arafat podpisali porozumienie, które miało stać się fundamentem procesu pokojowego między zwaśnionymi narodami. Ćwierć wieku po dyplomatycznym triumfie Palestyńczycy przygotowują się do opuszczenia flagi powiewającej nad misją dyplomatyczną OWP w Waszyngtonie. Decyzje o jej zamknięciu - przy aprobacie władz Izraela - podjęła kilka dni temu administracja Donalda Trumpa.

Trump grozi Chinom kolejnymi cłami

Prezydent Donald Trump oświadczył, że ma przygotowane kolejne cła na towary importowane z Chin o wartości 267 mld USD. Wcześniej Waszyngton zagroził obłożeniem karnymi cłami towarów importowanych z Chin o wartości 200 mld USD - informuje Reuters z Air Force One. Doradca ekonomiczny Białego Domu Larry Kudlow powiedział z kolei w wywiadzie dla telewizji CNBC, że Chiny nie spełniły jeszcze amerykańskich żądań dotyczących polityki gospodarczej. Waszyngton i Pekin od miesięcy dzieli spór handlowy.

Amerykanie w Indiach. Możliwy przełom we współpracy wojskowej

W czwartek w Nowym Delhi spotkali się szefowie resortów dyplomacji i obrony Indii i USA. Oba kraje zawarły tego dnia porozumienie w sprawie bezpiecznej łączności wojskowej. Jak podkreśla Reuters, obie strony mówią o przełomie, mogącym umożliwić sprzedaż Indiom nowoczesnego amerykańskiego sprzętu wojskowego.

Dyplomaci USA najpewniej zaatakowani mikrofalami. Uczeni podejrzewają uszkodzenia mózgu

Lekarze i naukowcy coraz mocniej podejrzewają, że tajemnicze ataki, których ofiarą padli amerykańscy dyplomaci na Kubie i w Chinach, zostały dokonane za pomocą mikrofal - poinformował "New York Times", powołując się na własne źródła. Chodzi o ponad 20 osób. Uczeni są coraz bardziej przekonani, że ofiary ataków odniosły uszkodzenia mózgu - podał dziennik.

Amerykański dowódca zablokował międzykoreański projekt

Dowódca wojsk amerykańskich w Korei Południowej gen. Vincent Brooks zablokował plan sprawdzania połączeń kolejowych między dwiema Koreami – podał południowokoreański dziennik "Dzoson Ilbo", oceniając, że zrobił to, by powstrzymać odwilż w dwustronnych relacjach.

Ofensywa dyplomatyczna Zachodu na Pacyfiku. Odpowiedź na działania Chin

Stany Zjednoczone, Australia, Francja i Wielka Brytania planują otworzyć nowe ambasady w wyspiarskich państwach Pacyfiku, zwiększyć ilość personelu dyplomatycznego w tej części świata i zacieśnić więzi z regionalnymi przywódcami - pisze w środę Reuters, powołując się na anonimowych informatorów. Działania te mają być odpowiedzią Zachodu na wzrost chińskich wpływów na Pacyfiku.