Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Gościem programu "Świat" był Stephen Mull, ambasador USA w Polsce Bartosz Węglarczyk rozmawiał z nim m.in. o zarzutach Władimira Putina wobec Stanów Zjednoczonych oraz o amerykańskiej polityce wobec Rosji, siłach NATO w Polsce oraz umowie handlowej USA-UE.

Amerykański Senat zatwierdził wybór producentki telewizyjnej Colleen Bell na stanowisko ambasadora na Węgrzech. Bell w polityce nie jest znana i decyzję prezydenta Baracka Obamy zatwierdzoną przez wyższą izbę parlamentu skrytykował senator John McCain. Bell w czasie kampanii w 2012 r. zebrała na fundusz sztabu wyborczego Obamy ponad dwa miliony dolarów.

Szef amerykańskiej dyplomacji wywołał szeroki uśmiech na twarzy swojego polskiego odpowiednika przy pomocy piłki do koszykówki. Jak się okazało, zarówno John Kerry jak i Grzegorz Schetyna są fanami zespołu Boston Celtics. Amerykański dyplomata wręczył swojemu odpowiednikowi piłkę w barwach drużyny i z autografami zawodników.

Dowódca wojsk lądowych USA w Europie ujawnił, że są plany umieszczenia na wschodniej flance NATO sprzętu dla całej amerykańskiej brygady pancernej. Obecnie siły zachodnich państw Sojuszu są tu przysyłane rotacyjnie i w małych grupach, aby nie drażnić Rosji. Generał Ben Hodges oznajmił, że trwają prace nad przysłaniem tu na stałe wyposażenia dla całej jednostki. W ten sposób na wypadek kryzysu wystarczy dosłać na miejsce samych żołnierzy.

Stany Zjednoczone planują zwiększyć wojskową pomoc dla Ukrainy, ale wciąż będzie miała ona charakter dostaw sprzętu nieśmiercionośnego. Amerykanie zamierzają dostarczyć - po raz pierwszy - wozy humvee, choć te na razie nie będą uzbrojone.

Stany Zjednoczone gotowe są do pogłębiania presji na Rosję za jej agresję wobec Ukrainy i będą wspierały władze w Kijowie w reformach oraz wzmacnianiu bezpieczeństwa – oświadczył wiceprezydent USA Joe Biden, który przybywa w czwartek wieczorem na Ukrainę. To pierwszy od kilku miesięcy krok administracji USA wyrażający poparcie dla Kijowa.