Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Chiny "próbują wytyczyć na nowo granice morskie"

Roszczenia terytorialne Chin do niezamieszkanych wysp na Morzu Południowochińskim zagrażają wolności i stabilności, a także niosą ryzyko prowokowania napięć, które mogą nawet doprowadzić do konfliktu - zadeklarował przedstawiciel władz USA.

Determinacja Chin "twarda jak skała". Trudna wizyta Kerry'ego w Pekinie

- Relacje Chin ze Stanami Zjednoczonymi pozostają stabilne - powiedział prezydent Xi Jinping. Amerykański sekretarz stanu John Kerry przyleciał do Pekinu w czasie, gdy spór terytorialny na Morzu Południowochińskim doprowadził do napięć w relacjach pomiędzy dwoma światowymi mocarstwami.

Chłód na linii USA-Izrael. Obama popiera Państwo Palestyńskie

Prezydent USA Barack Obama oświadczył, że rozwiązanie polegające na istnieniu dwóch państw - Izraela i Palestyny - "ma absolutnie żywotne znaczenie" dla bezpieczeństwa Izraela. Uznaniu suwerennego Państwa Palestyńskiego konsekwentnie sprzeciwia się sojusznik USA - Izrael, jednak w ostatnich miesiącach ich stosunki dwustronne uległy pogorszeniu.

Arabowie mogą ruszyć na drogę atomowych zbrojeń. "Nie możemy siedzieć bezczynnie"

Dążenie do ugody z Iranem w sprawie jego programu jądrowego oznacza poważne problemy dla dotychczasowych sojuszników USA na Bliskim Wschodzie. Burzy się nie tylko Izrael, ale też państwa arabskie z Arabią Saudyjską na czele. Ich przywódcy przyznają nieoficjalnie, że jeśli pozwoli się Iranowi zachować istotną część jego programu, to oni sami uruchomią własne, aby dorównać Irańczykom.

Zamieszanie z bombowcami. Amerykanie "się przejęzyczyli"

W ciągu 24 godzin Pentagon i władze Australii dokonały niecodziennych dyplomatycznych manewrów. Najpierw wysoki rangą urzędnik USA oznajmił, że wojsko planuje umieścić na terytorium swojego sojusznika bombowce strategiczne B-1, które miałyby stanowić przeciwwagę dla ekspansji Chin. W reakcji władze Australii szybko oznajmiły, że Amerykanin "przejęzyczył się", a Pentagon przeprosił.

Amerykanie i Kubańczycy będą rozmawiać o otwarciu ambasad

Negocjatorzy z ramienia USA i Kuby maja odbyć w przyszłym tygodniu nową rundę rozmów. Tematem będzie ponowne otwarcie ambasad, zamkniętych w 1961 roku po zerwaniu stosunków - podała agencja Reuters, powołując się na przedstawiciela Departamentu Stanu USA.

Rozmowa Obamy z Putinem "może dojść do skutku"

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nie wykluczył rozmowy telefonicznej prezydentów Rosji i USA, Władimira Putina i Baracka Obamy. Wcześniej możliwości takiej - jak poinformowała agencja Interfax - nie wykluczył Biały Dom.

Amerykańska prasa o Soczi. Kerry miał "błagać o pomoc" Putina

Rozmowy sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego w Soczi były ryzykiem, które warto było podjąć, choć nie dały one wyników - ocenia w czwartek "New York Times". Zaś według "Wall Street Journal" Kerry usiłował "pojednać się z Władimirem Putinem", wręcz "błagając go" o pomoc w rozmowach nuklearnych z Iranem.

USA chcą wysłać wojska na sporne morze. Chiny zaniepokojone

Pentagon rozważa wysłanie lotnictwa i marynarki wojennej w celu zapewnienia wolności żeglugi na Morzu Południowochińskim. Na morzu tym, w związku z trwającym sporem o jego przynależność terytorialną, gwałtownie zwiększają swoją obecność Chiny.

Doradca Putina: bez przełomu po spotkaniu z Kerrym

Jurij Uszakow - doradca Kremla ds. polityki międzynarodowej - powiedział agencji Reutera, że w czasie rozmów Władimira Putina z szefem Departamentu Stanu USA Johnem Kerrym w Soczi nie doszło do przełomu. Dodał, że prezydent Rosji chce, by relacje Moskwy i Waszyngtonu wróciły do normalności.

Obama może odwiedzić Kubę przed końcem prezydentury

Wizyta prezydenta USA Baracka Obamy na Kubie przed końcem kadencji "nie jest wykluczona" - powiedział w poniedziałek rzecznik szefa państwa Josh Earnest w czasie, gdy na wyspie przebywa francuski prezydent Francois Hollande.