Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Państwo Islamskie przyznało się do pierwszego ataku w USA

Dżihadystyczna grupa zbrojna Państwo Islamskie (IS) przyznała się do niedzielnej strzelaniny przed budynkiem wystawowym w miejscowości Garland w stanie Teksas, w którym zorganizowano konkursową wystawę karykatur proroka Mahometa. Zginęły w niej dwie osoby.

"Niezliczone barbarzyńskie zbrodnie". 40 lat temu Wietnamczycy pokonali USA

W czwartek mija 40 lat od zakończenia wojny w Wietnamie. W trwającym prawie 20 lat konflikcie zakończonym zwycięstwem komunistycznej północy i późniejszym zjednoczeniem kraju zginęły prawie 3 mln Wietnamczyków i prawie 60 tys. amerykańskich żołnierzy. W czwartek z tej okazji odbyła się parada wojskowa w centrum miasta Ho Chi Minh, czyli byłego Sajgonu.

Kijów chce współpracować z FBI ws. oligarchy

Władze Ukrainy są gotowe do współpracy z FBI w sprawie prowadzonego w USA śledztwa o korupcję, w którym figuruje ukraiński oligarcha Dmytro Firtasz – oświadczył szef ukraińskiego MSW Arsen Awakow.

Kilka lat temu była terrorystką, teraz zostanie ekspertem Kongresu USA

Jej organizacja sprzeciwia się wszystkiemu, co reprezentuje władza w Teheranie, a jej terrorystyczna przeszłość powoduje, że zdecydowana większość Irańczyków nie chce mieć z nią nic wspólnego. Mimo to Mariam Radżawi, liderka Mudżahedinów Ludowych, może liczyć na posłuch niektórych polityków Zachodu. Mimo że eksperci mają co do jej wiarygodności wiele obiekcji.

Senatorowie odrzucili "truciznę". Ustawa ws. Iranu nadal ma sens

Senat USA odrzucił poprawkę do przygotowanej przez komisje spraw zagranicznych ustawy, która obliguje prezydenta do przesłania do Kongresu ostatecznego porozumienia nuklearnego z Iranem. Według poprawki porozumienie traktowane byłoby jako międzynarodowy traktat, co wymagałoby 2/3 głosów w Senacie.

Irańczycy "zajęli amerykański statek". Waszyngton wysłał niszczyciel i samolot

Amerykański statek towarowy z 34-osobową załogą został zatrzymany przez irańską marynarkę wojenną - podała saudyjska telewizja Al-Arabija. Amerykanie precyzują: to MV Maersk Tigris, nie pływa pod banderą USA, a Wysp Marshalla, na pokładzie nie ma obywateli amerykańskich. Są za to, zdaniem operatora statku, marynarze z Azji i Europy Wschodniej. Irańczycy mówią wprost: nie chodzi o politykę, a o pieniądze.

USA i Japonia odnowiły sojusz militarny

Stany Zjednoczone i Japonia ogłosiły rewizję zasad swego sojuszu wojskowego, aby uwzględnić zwiększenie międzynarodowej militarnej roli, którą jest gotowe odgrywać Tokio, a także wzrost znaczenia Chin. To pierwsza rewizja od 1997 roku.

"Przybyliśmy tu, by słuchać amerykańskich wyjaśnień"

Szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif i sekretarz stanu USA John Kerry spotkają się w poniedziałek w cztery oczy na marginesie rozpoczynającej się w Nowym Jorku konferencji preglądowej poświęconej Układowi o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT).

Irańczycy odpłynęli. Amerykanie zadowoleni

Grupa dziewięciu irańskich statków, na których zdaniem Stanów Zjednoczonych mogła się znajdować zaawansowana broń dla walczących z jemeńskim rządem Hutich, odpłynęła w piątek w kierunku Iranu. Jak podkreśla Pentagon, krok ten pomógł uspokoić obawy Amerykanów.

USA udobruchają Izrael? Dostarczą F-35 piątej generacji

Wiceprezydent Joe Biden zapowiedział w czwartek w Waszyngtonie, że Stany Zjednoczone dostarczą w przyszłym roku do Izraela nowe myśliwce F-35. Jego zdaniem samoloty pomogą sojusznikowi utrzymać przewagę militarną na Bliskim Wschodzie. Jak dodał, będą to "najlepsze samoloty" produkowane w USA.

Sekretarz obrony USA: Europa wydaje za mało na swoją obronę

Stany Zjednoczone znów wypominają krajom europejskim, że nie przeznaczają co najmniej 2 procent PKB na obronę. Tym razem zwrócił na to uwagę nowy szef Pentagonu, Ashton Carter. Wskazał przy tym na pogorszenie się sytuacji bezpieczeństwa w Europie - m. in. z powodu agresji rosyjskiej wobec Ukrainy.