Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Amerykańsko-gruzińskie ćwiczenia pod Tbilisi

- Nie szykujemy się do wojny z nikim. Musimy mieć nowoczesną armię, która z dumą będzie bronić niepodległości naszego kraju - powiedziała gruzińska minister obrony, komentując wspólne amerykańsko-gruzińskie ćwiczenia wojskowe. "Ten ruch może rozzłościć sąsiada Gruzji - byłą radziecką Rosję" - pisze agencja Reutera o ćwiczeniach, w których bierze udział ponad 600 żołnierzy.

Amerykanie więzieni przez separatystów odzyskali wolność

Prorosyjscy separatyści w Doniecku na wschodzie Ukrainy uwolnili po 10 dniach dwóch Amerykanów pracujących dla międzynarodowej organizacji pomocowej, której zarzucili szpiegostwo - poinformował ich przedstawiciel Aleksandr Zacharczenko.

Fried: będzie silna odpowiedź na kolejne agresywne kroki Rosji

- Są obawy dotyczące nowych ataków, musimy być przygotowani na wszystkie możliwości - tak o sytuacji na wschodzie Ukrainy mówił podsekretarz stanu USA Daniel Fried w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat. Wysoki rangą dyplomata, odpowiadający w administracji amerykańskiej za politykę sankcji wobec Rosji, zapewnił, że Zachód musi być przygotowany na zwiększenie nacisku, gdyby Rosja podjęła agresywne działania.

Amerykanie szkolą tysiące bojowników do walki z dżihadem

Władze Jordanii przyznały, że na terytorium ich kraju Amerykanie niedawno rozpoczęli zakrojony na szeroką skalę program szkolenia syryjskich bojowników, którzy mają walczyć z dżihadystami Państwa Islamskiego. Instruktorzy z USA mają wyszkolić i uzbroić siły liczące nawet 15 tysięcy ludzi. Nie jest jasne, w jaki sposób Amerykanie chcą kontrolować przeszkolonych przez siebie bojówkarzy i uniemożliwić im zaangażowanie się w syryjską wojnę domową.

Waszyngton chce ominąć Moskwę i Pekin w ONZ. Tylko nie bardzo wiadomo jak

Waszyngton chce mieć pewność, że ewentualne złamanie przez Iran negocjowanego wciąż porozumienia ws. programu atomowego będzie mogło zostać skontrowane przywróceniem sankcji ONZ, które mają być w ramach porozumienia zniesione. Problemem jednak mogą być Chiny i Rosja, które, dysponując prawem weta w Radzie Bezpieczeństwa, mogą pokrzyżować plany ponownego ukarania Teheranu.

Amerykanie chcą przekonać Arabów do wspólnej tarczy

Prezydent USA Barack Obama zaproponuje w przyszłym tygodniu arabskim państwom Zatoki Perskiej pomoc w stworzeniu regionalnego systemu obrony przed ewentualnym irańskim atakiem rakietowym - podaje agencja Reutera, powołując się na amerykańskie źródła. Ma to być jeden ze sposobów na uspokojenie arabskich sojuszników w obliczu zbliżenia Waszyngtonu z Teheranem.

Państwo Islamskie przyznało się do pierwszego ataku w USA

Dżihadystyczna grupa zbrojna Państwo Islamskie (IS) przyznała się do niedzielnej strzelaniny przed budynkiem wystawowym w miejscowości Garland w stanie Teksas, w którym zorganizowano konkursową wystawę karykatur proroka Mahometa. Zginęły w niej dwie osoby.

"Niezliczone barbarzyńskie zbrodnie". 40 lat temu Wietnamczycy pokonali USA

W czwartek mija 40 lat od zakończenia wojny w Wietnamie. W trwającym prawie 20 lat konflikcie zakończonym zwycięstwem komunistycznej północy i późniejszym zjednoczeniem kraju zginęły prawie 3 mln Wietnamczyków i prawie 60 tys. amerykańskich żołnierzy. W czwartek z tej okazji odbyła się parada wojskowa w centrum miasta Ho Chi Minh, czyli byłego Sajgonu.

Kijów chce współpracować z FBI ws. oligarchy

Władze Ukrainy są gotowe do współpracy z FBI w sprawie prowadzonego w USA śledztwa o korupcję, w którym figuruje ukraiński oligarcha Dmytro Firtasz – oświadczył szef ukraińskiego MSW Arsen Awakow.

Kilka lat temu była terrorystką, teraz zostanie ekspertem Kongresu USA

Jej organizacja sprzeciwia się wszystkiemu, co reprezentuje władza w Teheranie, a jej terrorystyczna przeszłość powoduje, że zdecydowana większość Irańczyków nie chce mieć z nią nic wspólnego. Mimo to Mariam Radżawi, liderka Mudżahedinów Ludowych, może liczyć na posłuch niektórych polityków Zachodu. Mimo że eksperci mają co do jej wiarygodności wiele obiekcji.

Senatorowie odrzucili "truciznę". Ustawa ws. Iranu nadal ma sens

Senat USA odrzucił poprawkę do przygotowanej przez komisje spraw zagranicznych ustawy, która obliguje prezydenta do przesłania do Kongresu ostatecznego porozumienia nuklearnego z Iranem. Według poprawki porozumienie traktowane byłoby jako międzynarodowy traktat, co wymagałoby 2/3 głosów w Senacie.