Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Amerykanie "będą w stanie się przedrzeć" przez rosyjski system rakietowy

Czas i zakres znoszenia sankcji jest wśród kluczowych spornych punktów, nad którymi będą w środę rozmawiać negocjatorzy z Iranu i sześciu mocarstw podczas wznowionych negocjacji nt. programu atomowego Teheranu. Inną sprawą komplikującą stosunku Iranu z Zachodem są pociski S-300, które po wielu latach zwlekania, zobowiązała się im dostarczyć w końcu Rosja. Na ich temat wypowiedział się prezydent USA Barack Obama.

Amerykańskie okręty to "bardzo bezpośrednia wiadomość"

Zadaniem okrętów amerykańskiej marynarki wojennej, które operują u wybrzeży Jemenu, jest zagwarantowanie wolności żeglugi - zapewnia prezydent USA Barack Obama. Jednocześnie w wywiadzie dla telewizji MSNBC podkreślił, że obecność US Navy jest "bardzo bezpośrednią wiadomością" dla wspierających rebeliantów z ruchu Huti Irańczyków, by nie wysyłali do Jemenu broni, która mogłaby zagrozić ruchowi na morzu.

"Wyraźnie daliśmy do zrozumienia, że będziemy stawiać opór rosyjskiej agresji"

- Musimy być bardzo stanowczy w uświadamianiu Moskwie, co się stanie, jeśli dokona kolejnego zagarnięcia ziemi - mówiła w TVN24 BiŚ Victoria Nuland, amerykańska dyplomatka, która odgrywa kluczową rolę w formułowaniu polityki zagranicznej USA wobec Rosji. Jej zdaniem sytuacja w Donbasie napawa umiarkowanym optymizmem, ale potrzeba jeszcze „wiele ciężkiej pracy”.

Iran "rozmawia z mocarstwami, a nie z Kongresem"

Prezydent Iranu Hasan Rowhani oznajmił, że jego kraj nie zaakceptuje porozumienia z mocarstwami ws. programu atomowego, jeśli wszystkie sankcje nałożone na Teheran nie zostaną zniesione. Irańczycy jednocześnie oczekują, że najnowszy rozwój wypadków na Kapitolu w Waszyngtonie nie wpłynie na sukces rozmów.

Obama łagodzi spór z Kongresem, ale z weta nie zrezygnuje

Prezydent Barack Obama nie zawetuje ponadpartyjnej ustawy w wersji przyjętej tego dnia w senackiej komisji spraw zagranicznych - podał Biały Dom. Ustawa obliguje prezydenta do przesłania do Kongresu ostatecznego porozumienia nuklearnego z Iranem.

Maduro pozazdrościł Castro? Spotkał się z Obamą

- Jestem gotowy porozmawiać z Barackiem Obamą, szczerze i z szacunkiem, kiedy tylko zechce - zapowiadał w sobotę na szczycie w Panamie prezydent Wenezueli Nicolas Maduro. Kilka godzin później taka okazja się nadarzyła. Choć nieformalne spotkanie trwało tylko chwilę, jest to ważny gest w obliczu najgorszych od wielu lat stosunków Waszyngtonu i Caracas.

Na ten moment świat czekał przez ponad 50 lat

Prezydent Stanów Zjednoczonych i kubański przywódca przy jednym stole - takiego scenariusza jeszcze kilka miesięcy temu nie byli w stanie wyobrazić sobie nawet najwięksi optymiści. Dzięki spotkaniu Baracka Obamy i Raula Castro VII Szczyt Ameryk w Panamie już przeszedł do historii.

Zbombardować Iran? Senator proponuje "kilka dni uderzeń z powietrza i morza"

Jeden z najgłośniejszych ostatnio polityków republikańskich i główny krytyk polityki Baracka Obamy wobec Iranu oznajmił, że prezydent USA okłamuje naród. Zdaniem senatora Toma Cottona ewentualne rozwiązanie militarne wobec Teheranu w związku z jego programem atomowym nie byłoby złym wyborem, wbrew temu co twierdzi Biały Dom. Według Cottona wystarczyłoby kilka dni nalotów i sprawa byłaby załatwiona.

Nie tak dawno wrogość, teraz wspólne manewry. Dzięki Chinom

Amerykański niszczyciel i korweta zawinęły do bazy w wietnamskim Da Nang, gdzie jeszcze pół wieku temu znajdowała się wielka baza wojsk USA, prowadzących wojnę w Wietnamie. Dzisiaj oba państwa rozwijają współpracę, pomimo trudnej przeszłości. Wszystko przez Chiny.