Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Obama uspokaja Izrael, chce się dogadać z republikanami

Stany Zjednoczone nie poparłyby żadnego porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego, które stwarzałoby zagrożenie dla Izraela - podkreślił Biały Dom. Dzień wcześniej w Lozannie osiągnięte zostało ramowe porozumienie ws. tego programu.

Obama o "historycznym" porozumieniu. I od razu zaczyna lawirować

Osiągnięto "historyczne" porozumienie, które, jeśli zostanie w pełni wdrożone, uniemożliwi Iranowi wejście w posiadanie broni nuklearnej i uczyni świat bezpieczniejszym - oznajmił Barack Obama, komentując osiągnięcie "ramowego" porozumienia ws. irańskiego programu jądrowego. Prezydent i jego otoczenie natychmiast rozpoczęli polityczne działania, mające na celu uspokoić opozycję i sojuszników w regionie.

Nowe dane o arsenałach jądrowych. Radość Rosjan trwała krótko

Departament Stanu opublikował najnowsze dane na temat stanu arsenałów jądrowych Rosji i USA. Wynika z nich, że Rosjanie znowu mają mniej gotowych do użycia głowic niż Amerykanie. Jeszcze pół roku temu rosyjskie media wyrażały radość, że po raz pierwszy od wielu lat jest odwrotnie.

Maraton lozański trwa, optymizm gaśnie. "Sukces zależy od drugiej strony"

Nie otrzymaliśmy od Iranu żadnych namacalnych i konkretnych deklaracji zobowiązań - oznajmił rzecznik Białego Domu Josh Earnest, dodając, że nadal w rozmowach nt. irańskiego programu atomowego nadal pozostają rozbieżności. Szef irańskiej dyplomaji Mohammad Dżawad Zarif dodał ze swojej strony, że powodzenie rozmów, które miały zakończyć się już we wtorek, zależy od woli mocarstw rozmawiających z Teheranem. Rzeczniczka Departamentu Stanu USA powiedziała, że John Kerry zostaje w Lozannie co najmniej do czwartku. Do Szwajcarii wraca też szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius.

"Jest nadal kilka trudnych spraw". Będą negocjować w nocy

Negocjacje światowych mocarstw z Iranem będą trwać jeszcze po północy, mimo że ich formalny termin upływa 31 marca. - Iran nie chce nuklearnego porozumienia tylko dla porozumienia - mówią Irańczycy, a Amerykanie potwierdzają, że "jest nadal kilka trudnych spraw" do rozwiązania. Agencja Associated Press podawała wcześniej, że negocjatorzy obu stron mają jeszcze we wtorek ogłosić wspólne oświadczenie, w którym zapowiedzą kontynuację rozmów.

Iran "nie musiałby wywozić uranu z kraju". USA poszły na ustępstwa?

Amerykański sekretarz stanu John Kerry, który uczestniczy w Szwajcarii w rozmowach na temat irańskiego programu nuklearnego, zapowiedział w poniedziałek, że negocjacje będą kontynuowane w nocy, a pewne "trudne kwestie" nie zostały jeszcze rozwiązane. Rzeczniczka departamentu stanu zauważyła jednak, że w dokumencie, pod którym podpisałyby się Stany Zjednoczone, nie musiałby widnieć zapis o wywiezieniu wzbogaconego już uranu z Iranu.

Iran: amerykański dron zabił naszych ludzi

Irańska Gwardia Rewolucyjna oświadczyła, że w ataku amerykańskiego samolotu bezzałogowego w Iraku zginęło dwóch doradców z ich kraju. W odpowiedzi na zarzuty Teheranu USA poinformowały, że ich działania zbrojne wymierzone są tylko w dżihadystów. Zdarzenie miało miejsce w trakcie amerykańsko-irańskich negocjacji dotyczących irańskiego programu nuklearnego.

Na południu żołnierze lądują na plażach, z północy płynie kwieciste oburzenie

7,5 tysiąca żołnierzy wojsk USA i Korei Południowej bierze udział w dużych dorocznych ćwiczeniach Foal Eagle. Przeprowadzono między innymi duże lądowanie na plażach na południe od Seulu. Tradycyjnie ćwiczenia spotykają się z ostrą krytyką Korei Północnej, która widzi w nich próbę zamachu na "północnokoreański system socjalistyczny oparty na poparciu mas".

Żołnierze US Army pojawią się pod Lwowem

Żołnierze USA 20 kwietnia przybędą na poligon w obwodzie lwowskim, gdzie przeprowadzą szkolenia i wspólne ćwiczenia z oddziałami ukraińskiej Gwardii Narodowej - poinformował minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow.

Iran już nie ustąpi? Szef MSZ: teraz kolej na sześć mocarstw

Rozmowy w Lozannie trwają bez przerwy od kilku dni, ale wygląda na to, że kilkadziesiąt godzin przed wyznaczonym terminem uzgodnienia porozumienia ws. irańskiego programu nuklearnego z obu stron pojawił się mur. Szef MSZ Iranu Javad Zafir stwierdził w sobotę po kolejnej serii rozmów, że teraz kolej na ustępstwa ze strony sześciu mocarstw, bo Teheran zrobił już, co w jego mocy, by doprowadzić do podpisania umowy negocjowanej od prawie półtora roku.

"Gest, dający nadzieję na gotowość Iranu do ustępstw"

Negocjacje światowych mocarstw z Iranem na temat jego programu nuklearnego "są ciężkie i bardzo poważne", a w najbliższych kilku dniach okaże się, czy Teheran jest gotowy podjąć niezbędne trudne decyzje - poinformował przedstawiciel USA cytowany przez Reutersa.

Nuklearne tajemnice Izraela ujawnione. Zemsta Białego Domu?

Izraelskie media reagują krytyką na decyzję Pentagonu, który bez rozgłosu w lutym ujawnił raport na temat programu jądrowego Państwa Żydowskiego. Zawarte w nim informacje są najbardziej szczegółowymi, jakie dotychczas trafiły do wiadomości publicznej. Wynika z nich, że Izraelczycy mają podobny potencjał badawczy w dziedzinie broni jądrowej jak USA.

Senat USA grozi Iranowi sankcjami

Senat USA zagroził w czwartek Teheranowi nowymi sankcjami, jeśli ten złamie negocjowaną umowę z sześcioma mocarstwami ws. zamrożenia irańskiego programu nuklearnego. Za przyjęciem niewiążącej poprawki w tej sprawie głosowali zgodnie wszyscy senatorowie.

Ostrzeżenie przed "nuklearnym wyścigiem zbrojeń" na Bliskim Wschodzie

Brak porozumienia z Iranem ws. jego programu atomowego oznacza "fundamentalnie" bardziej niestabilny Bliski Wschód i perspektywę nuklearnego wyścigu zbrojeń w regionie - ostrzegł szef brytyjskiej dyplomacji Philip Hammond. W czwartek w szwajcarskiej Lozannie kolejne spotkanie delegacji amerykańskiej i irańskiej. Termin zawarcia politycznego porozumienia mija 31 marca.

Arabska koalicja rusza na pomoc prezydentowi. Amerykanie udzielają wsparcia w Jemenie

Arabia Saudyjska i jej sojusznicy z Zatoki Perskiej rozpoczęli operację wojskową w Jemenie, w tym naloty na cele szyickich rebeliantów z ruchu Huti, którzy prowadzą ofensywę na Aden na południu i kontestują legalność władzy prezydenta. Według telewizji Al-Arabija w operacji ma wziąć udział 100 saudyjskich samolotów i 150 tys. żołnierzy z tego kraju.

"Polowanie na lisy". USA wydadzą Chinom zbiegów?

Chiny przekazały Stanom Zjednoczonym "priorytetową listę" chińskich urzędników podejrzewanych o korupcję, co do których jest podejrzenie, że uciekli do USA - poinformował dziennik "China Daily", powołując się na służby do walki z korupcją.