Unia Europejska

Unia Europejska

Szczyt G7 bez szefa Komisji Europejskiej. "Juncker przebywa w szpitalu"

Po operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przebywa na rekonwalescencji w szpitalu. W związku z tym nie weźmie udziału w rozpoczynającym się w sobotę we francuskim Biarritz szczycie G7 - poinformowała w poniedziałek w Brukseli rzeczniczka KE Natasha Bertaud.

"Jeśli Europa nie pomoże tym ludziom, to oznacza, że straciła duszę i serce"

Szef europarlamentu David Sassoli zwrócił się do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera w sprawie statku organizacji pozarządowej z migrantami na Morzu Śródziemnym, szukającego portu, do którego mógłby wpłynąć. Komisja odpowiedziała, że sprawa leży w gestii krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Ponad 100 milionów euro pomocy dla syryjskich uchodźców w Turcji

Unia Europejska przeznaczy dodatkowe fundusze na pomoc dla syryjskich uchodźców w Turcji. 127 milionów euro ma pomóc w zintegrowaniu ich z lokalnymi społecznościami. Bruksela podtrzymuje swoje zobowiązania wobec Ankary i najbardziej potrzebujących - zapewnił we wtorek unijny komisarz do spraw pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego.

Ursula von der Leyen w Rzymie o migrantach i klimacie

Przyszła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen po piątkowym spotkaniu z premierem Włoch Giuseppe Contem oświadczyła w Rzymie, że potrzebne są ambitne inicjatywy dotyczące ochrony klimatu. Zapowiedziała też pakt w sprawie migracji. Szef włoskiego rządu podkreślił, że niezbędne jest "zbliżenie Unii Europejskiej do obywateli".

Coraz droższa żywność, paliwa, mieszkania. "Największe zmartwienie"

Rosnące ceny żywności, mieszkań oraz paliw to największe zmartwienie Europejczyków - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jak podano, w maju 2019 roku w ujęciu rocznym żywność najbardziej podrożała w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W Polsce o ponad 5 procent, podczas gdy w całej Unii Europejskiej średnio o 2 procent. Na wysokich poziomach utrzymują się także ceny nieruchomości oraz surowców.

Niemieckie media: Warszawa oczekuje rewanżu za poparcie von der Leyen

Niemiecka prasa, komentując w piątek wizytę Ursuli von der Leyen w Warszawie, ocenia, że Polska oczekuje od przyszłej szefowej Komisji Europejskiej wdzięczności za poparcie udzielone jej podczas głosowania w Parlamencie Europejskim. "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zauważa, że premier Mateusz Morawiecki, "który jako młody człowiek spędził dużo czasu w Niemczech, powinien łatwiej znaleźć z von der Leyen wspólny język".

Komisja Europejska skarży Węgry do unijnego trybunału

Komisja Europejska postanowiła skierować sprawę do unijnego Trybunału Sprawiedliwości przeciwko Węgrom w związku z polityką imigracyjną tego kraju. Budapeszt uznał za przestępstwo działania związane ze wsparciem dla osób ubiegających się o azyl.

Najbardziej zadłużone kraje Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Najmniej zadłużeni w Unii Europejskiej są Estończycy, zaś najbardziej Grecy. Najwyższy nominalny dług publiczny na koniec pierwszego kwartału 2019 roku zanotowano jednak we Francji, która wyprzedziła pod tym względem Włochy - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Polska, jeśli chodzi o poziom zadłużenia w stosunku do wielkości gospodarki, znalazła się tuż za pierwszą dziesiątką rankingu.

Nowa szefowa KE o "elemencie emocjonalnym" dzielącym Unię

W kwestii praworządności potrzebny jest monitoring wszystkich krajów, "by nie powstało wrażenie, że jedna część Europy z definicji traktuje drugą krytycznie" - wskazywała przyszła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Opowiedziała się za wsłuchiwaniem się w argumenty między innymi Polski w kwestii unijnej polityki migracyjnej.

Nie Szydło, a Nicholsonova. Przewodnicząca komisji w Parlamencie Europejskim wybrana

Nie Beata Szydło, a Słowaczka Lucia Durisz Nicholsonova została szefową komisji zatrudnienia i spraw socjalnych w Parlamencie Europejskim. Po dwóch porażkach byłej polskiej premier frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów zdecydowała się na zmianę w kolejnym głosowaniu. Sama Nicholsonova zaznaczyła w rozmowie z TVN24, że była przekonana, że EKR nie zrezygnuje z wystawiania Szydło.

Wybór von der Leyen "to mocny dowód na to, jak współpraca w UE wygładza historyczną nieufność"

Niemiecka prasa w swych komentarzach po zatwierdzeniu przez Parlament Europejski Ursuli von der Leyen na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej skupia się na trudnych wyzwaniach, jakie stoją przed nową szefową tej instytucji. Jej powołanie to jednak "mocny dowód na to, jak współpraca w UE wygładza historyczną nieufność" - zauważa "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Francuskie media zwracają między innymi uwagę na to, że "wybrano ją bez entuzjazmu, niewielką większością".

Trzecie podejście Szydło? Wtedy ma się pojawić kontrkandydat i z nią wygrać

Prawo i Sprawiedliwość nie wycofało kandydatury Beaty Szydło na szefową parlamentarnej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych. W środowy poranek wciąż była ona jedynym kandydatem na objęcie tego stanowiska. Jeżeli frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), do której należy PiS, nie zmieni zdania w tej kwestii, Szydło przepadnie w trzecim głosowaniu z kretesem, przegrywając z nowym kandydatem wystawionym w ramach porozumienia innych frakcji - wynika z informacji korespondenta TVN24 i TVN24 BiS w Brukseli Macieja Sokołowskiego.