Unia Europejska

Unia Europejska

Polscy rolnicy dostaną mniej unijnych pieniędzy

Polscy rolnicy otrzymają na dopłaty bezpośrednie w ramach nowego wieloletniego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 około 1 procent mniej funduszy niż obecnie - poinformował w Brukseli unijny komisarz do spraw rolnictwa Phil Hogan.

"Niemożliwe może stać się możliwe"

Rozmowy przywódców Korei Północnej i Południowej, Kim Dzong Una i Mun Dze Ina, to dowód na to, że dzięki dobrej woli i odwadze pojedynczych osób "niemożliwe może stać się możliwe" - ocenił w piątek przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Trzy kwestie w sprawie pomocy dla Syrii. "Znaleźliśmy płaszczyznę porozumienia"

Mimo różnic znaleźliśmy płaszczyznę porozumienia w sprawie pomocy dla Syrii - oświadczyła w środę szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini podczas drugiego dnia obrad międzynarodowej konferencji poświęconej sytuacji w Syrii i finansowaniu przyszłej odbudowy kraju. Jak dodała, chodzi o trzy kwestie, które mogą stanowić podstawę porozumienia.

Pieniądze za praworządność. Wszyscy komisarze "za"

Komisja Europejska debatowała w środę nad przyszłym budżetem unijnym po 2020 roku. Wszyscy komisarze opowiedzieli się za wprowadzeniem mechanizmu uzależniania wypłaty unijnych środków od praworządności w państwach członkowskich - przekazała komisarz do spraw sprawiedliwości Viera Jourova.

Rozmowy o Syrii "w gorącej atmosferze"

Syria to nie geopolityczna szachownica, Syryjczycy sami powinni decydować o przyszłości swojego kraju - powiedziała we wtorek szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini po spotkaniu przedstawicieli Unii Europejskiej i ONZ z grupami syryjskiego społeczeństwa obywatelskiego.

Juncker: jeśli Unia nie otworzy się na Bałkany, wróci tam wojna

Unia Europejska potrzebuje przyjęcia nowych państw członkowskich z Bałkanów Zachodnich, by uniknąć ryzyka nowej wojny w tym regionie - stwierdził we wtorek przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Ze słowami tymi polemizował prezydent Francji, która sprzeciwia się obecnie powiększeniu Wspólnoty.

"Nie mamy nieskończenie dużo czasu". Bruksela chce wniosków w sprawie Polski w maju

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział we wtorek w Luksemburgu, że liczy na wypracowanie wniosków na podstawie negocjacji z polskimi władzami w sprawie praworządności w maju. Dodał, że jest zbyt wcześnie, by przesądzać o tym, czy wyjaśnienia strony polskiej są wystarczające. Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański stwierdził z kolei po spotkaniu unijnych ministrów, że Warszawa jest gotowa do dalszych rozmów, ale nie mogą one przebiegać pod "międzynarodową presją".