Unia Europejska

Unia Europejska

Zapowiedział kontynuację procedury wobec Polski. Belgijski kandydat zaakceptowany przez komisje

Kandydat na unijnego komisarza do spraw sprawiedliwości Didier Reynders po środowym wysłuchaniu otrzymał zielone światło od komisji wolności obywatelskich i komisji prawnej Parlamentu Europejskiego. Nie było jednomyślności, ale otrzymał wymagane dwie trzecie głosów. Belgijski kandydat, odpowiadając na pytania eurodeputowanych, podkreślał między innymi, że jego priorytetem będzie praworządność, a procedury prowadzone w związku z jej naruszeniem wobec Polski i Węgier będą kontynuowane.

Bruksela nie chciała konfliktu interesów. Rumunia zaproponowała nowych kandydatów

Nowym kandydatami Rumunii do Komisji Europejskiej, po odrzuceniu kandydatury Rovany Plumb, która miała zajmować się transportem, będą wiceminister spraw zagranicznych Melania-Gabriela Ciot i europoseł Dan Nica - poinformowała we wtorek rumuńska telewizja Digi24. W poniedziałek przyszła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poprosiła rządy Rumunii i Węgier o przedstawienie nowych kandydatów, ze względu na konflikt interesów.

Nie przeszli etapu sprawdzania konfliktu interesów. Orban ma już nowego kandydata

Dwoje kandydatów na unijnych komisarzy, Rovana Plumb z Rumunii, która miała objąć tekę transportu, oraz Węgier Laszlo Trocsanyi, który miał zajmować się polityką sąsiedztwa i negocjacji w sprawie rozszerzenia, nie jest w stanie wykonywać swoich funkcji - potwierdziła w poniedziałek komisja prawna Parlamentu Europejskiego. Przyszła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poprosiła rządy obu państw o przedstawienie innych kandydatów. Budapeszt już wytypował nową osobę.

Powiązanie funduszy z praworządnością. Premier Finlandii: żaden kraj się otwarcie nie sprzeciwia

Wygląda na to, że wszystkie kraje Unii Europejskiej są gotowe zaakceptować powiązanie unijnego finansowania z przestrzeganiem rządów prawa - powiedział premier Finlandii Antti Rinne, którego kraj sprawuje obecnie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. - Żadne państwo członkowskie, przynajmniej nie wprost, nie sprzeciwia się temu - przyznał Rinne zapytany o stanowisko Polski i Węgier w cyklicznym wywiadzie na antenie publicznego radia Yle.

Były premier Włoch pozbywa się akcji i obligacji

Kandydat na unijnego komisarza do spraw gospodarczych Paolo Gentiloni sprzedaje wszystkie posiadane przez siebie akcje i obligacje. Były premier Włoch chce w ten sposób zapobiec wszelkim oskarżeniom o konflikt interesów.

OLAF zakończył dochodzenie w sprawie Wojciechowskiego

Europejski Urząd do spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) zakończył dochodzenie w sprawie kandydata na komisarza do spraw rolnictwa Janusza Wojciechowskiego - poinformowały w piątek służby prasowe OLAF-u. Chodziło między innymi o "odzyskanie kwoty 11 243 euro od pana Wojciechowskiego" - przekazano w komunikacie.

Czworo polskich europosłów szefami delegacji Parlamentu Europejskiego

Magdalena Adamowicz została w czwartek przewodniczącą delegacji Parlamentu Europejskiego ds. relacji z Republiką Południowej Afryki. Szefem delegacji do spraw relacji z Białorusią został Robert Biedroń, Witold Waszczykowski będzie kierować delegacją do spraw relacji z Ukrainą, a Ryszard Czarnecki został szefem delegacji do spraw relacji z Rosją.

Wojciechowski z zielonym światłem, dwoje kandydatów na komisarzy bez rekomendacji

Komisja prawna Parlamentu Europejskiego zarekomendowała przeprowadzenie w planowanym terminie 1 października przesłuchania polskiego kandydata na unijnego komisarza Janusza Wojciechowskiego przez komisję rolną PE. Pozytywnej rekomendacji komisji prawnej nie uzyskało natomiast dwoje innych kandydatów na komisarzy: Rumunka Rovana Plumb i Węgier Laszlo Trocsanyi.

Schetyna o praworządności. Kaczyński: antypaństwowe słowa

Wypowiedź przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny o powiązaniu dostępu do funduszy unijnych z praworządnością można uznać za antypaństwową - powiedział w środę prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Dzień wcześniej lider PO zadeklarował, że jest zwolennikiem "bardzo twardego powiązania" przestrzegania praworządności ze środkami z unijnego budżetu.

Eurobarometr: duży wzrost otwartości Polaków względem mniejszości seksualnych

- Opublikowane dziś badanie Eurobarometru na temat dyskryminacji pokazuje, że 76 procent Europejczyków zgadza się, że osoby homoseksualne lub biseksualne powinny mieć takie same prawa jak heteroseksualiści - powiedziała w poniedziałek unijna komisarz ds. sprawiedliwości i równości płci Viera Jourova, przedstawiając wyniki unijnego badania, pierwszego od 2019 roku w tej sprawie. Dla Polski ten odsetek to 49 procent. Nad Wisłą akceptacja dla równych praw mniejszości seksualnych postępuje szybko. Wzrosła aż o 12 punktów procentowych w stosunku do 2015 roku.

Juncker czeka na propozycje Johnsona. "Perspektywa braku porozumienia wciąż istnieje"

Porozumienie Unii Europejskiej z Wielką Brytanią wciąż jest możliwe - mówił w Parlamencie Europejskim szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, zaznaczając że wciąż potrzeba propozycji dotyczących uniknięcia twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną. Juncker dodał, że na razie nie ma postępu w rozmowach. - Perspektywa braku porozumienia wciąż istnieje. Taka sytuacja nigdy nie będzie wyborem Unii Europejskiej - podkreślił.

"Wszystko to możemy dostać od Bałkanów Zachodnich"

- Europa potrzebuje więcej rynków, liczniejszej siły roboczej, większego potencjału gospodarczego, większego wzrostu i większego bezpieczeństwa i wszystko to możemy dostać od Bałkanów Zachodnich – stwierdził w piątek premier Węgier Viktor Orban.