Unia Europejska

Unia Europejska

Johnson chciał ekspresowego tempa. Izba Gmin znów stanęła mu na drodze

Izba Gmin odrzuciła propozycję przyśpieszonego, trzydniowego harmonogramu procedowania ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (WAB). Akt ten miał włączyć do brytyjskiego prawa postanowienia umowy o brexicie, uzgodnionej przez rząd Borisa Johnsona z Brukselą. Deputowani poparli samą ustawę, ale sprzeciwili się ekspresowemu trybowi, którego chciał brytyjski premier.

"Najpierw Londyn, potem Bruksela i Strasburg"

Umowę w sprawie brexitu między Londynem a Brukselą powinna najpierw ratyfikować brytyjska Izba Gmin, a dopiero potem Parlament Europejski - powiedział we wtorek szef Komisji Europejskiej Jean–Claude Juncker podczas debaty w europarlamencie. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powtórzył w czasie obrad to, co - jak mówił - przekazał w sobotę brytyjskiemu premierowi Borisowi Johnsonowi: "brexit bez porozumienia nigdy nie będzie naszą decyzją".

"Macron podważył wiarygodność unijnych obietnic"

Weto prezydenta Francji Emmanuela Macrona w sprawie rozpoczęcia negocjacji o przystąpieniu Albanii i Macedonii Północnej do UE może być zapamiętane jako historyczny błąd i osłabić Wspólnotę - twierdzi we wtorek w artykule redakcyjnym "Financial Times".

43 kraje, a konkurencji brak. "Wszyscy namawiają" Tuska, by został liderem EPL

- Jest oczekiwanie na nową energię, wszyscy widzą, co się dzieje w Europie, że trzeba szukać sposobów na walkę z populistami - mówi źródło Polskiej Agencji Prasowej zbliżone do rozmów dotyczących wyboru nowego szefa Europejskiej Partii Ludowej. Jak wynika z informacji PAP, Donald Tusk niemal na pewno nie będzie miał konkurencji i największa unijna frakcja polityczna chce, by szef Rady Europejskiej stanął teraz na jej czele.

Johnson chce głosowania nad porozumieniem brexitowym. Zdecyduje John Bercow

Boris Johnson w poniedziałek spróbuje poddać raz jeszcze pod głosowanie w Izbie Gmin porozumienie z Unią Europejską o warunkach brexitu. Pierwsza próba zakończyła się niepowodzeniem rządu w związku z przyjęciem przez deputowanych poprawki zobowiązującej premiera do skierowania do Brukseli prośby o przesunięcie terminu wyjścia. Mimo braku podpisu Johnsona pod prośbą, Wspólnota rozpoczęła proces ratyfikacji umowy - przekazała w poniedziałek rzecznika Komisji Europejskiej.

"Historyczny błąd". Szefowa unijnej dyplomacji po zakończonym szczycie

Federica Mogherini skrytykowała nierozpoczęcie przez Unię Europejską rozmów akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną. To "historyczny błąd" - oceniła w niedzielę szefowa unijnej dyplomacji. Wcześniej identycznego sformułowania użył macedoński premier Zoran Zaew, komentując brak porozumienia przywódców w tej sprawie.

Najpierw pokrzyżował plany Johnsona, teraz "absolutnie popiera rząd"

- Absolutnie popieram teraz rząd tak długo, jak będzie kontynuował pracę nad porozumieniem. Nie będzie już więcej poprawek Olivera Letwina, bo nie są potrzebne - mówił w niedzielę deputowany niezależny Oliver Letwin. To jego poprawka spowodowała odłożenie głosowania w Izbie Gmin nad akceptacją porozumienia z Unią Europejską w sprawie warunków brexitu.

Tusk rozmawiał z Johnsonem. "Czekam na list"

W sobotę wieczorem szef Rady Europejskiej Donald Tusk przekazał na Twitterze, że rozmawiał z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem o sytuacji po głosowaniu w Izbie Gmin i czeka teraz na list w sprawie przedłużenia brexitu.

Schetyna podpisał wniosek o powołanie Tuska na szefa Europejskiej Partii Ludowej

Platforma Obywatelska oficjalnie złożyła wniosek o powołanie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska na przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej. - To czołowy polityk europejskiej chadecji - powiedział o byłym premierze przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Sam Tusk w środę zapewniał, że ewentualne przywództwo w EPL na pewno nie powstrzyma go przed "pełnym zaangażowaniem w sprawy polskie".

Prawdopodobnie ostatni taki szczyt. Juncker się wzruszył, Tusk jest "twardzielem"

Nie mam łez w oczach. Odczułem osobistą satysfakcję, że jestem twardziel ciągle i nie poddaję się wzruszeniom zbyt łatwo - stwierdził w piątek szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Jeśli nie pojawi się potrzeba nadzwyczajnego posiedzenia, to obecny szczyt w Brukseli będzie ostatnim, który prowadził były polski premier. Na uwagę dziennikarki, że Jean-Claude Juncker, także kończący swą kadencję przewodniczący Komisji Europejskiej, okazał wzruszenie, Tusk odparł: - Ja jestem mniej sentymentalny.

"Nie widzę tego najlepiej". Tusk o wysiłkach rządu w sprawie unijnego budżetu

- Negocjacje na pewno będą bardzo trudne, ale zakończą się dla Polski dobrze albo bardzo dobrze - mówił w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki po rozmowach szefów państw i rządów na temat przyszłego budżetu Unii Europejskiej. Z kolei przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk przyznał, że nie widzi wystarczających wysiłków polskiej dyplomacji.

"Historyczny błąd". Tusk, Juncker i Morawiecki jednym głosem o decyzji unijnego szczytu

Krótkowzroczne zamykanie drzwi przed tymi niewielkimi państwami, ale jakże ważnymi ze strategicznego punktu widzenia, jest błędem - ocenił w piątek w Brukseli uczestniczący w unijnym szczycie premier Mateusz Morawiecki. Odniósł się do faktu, że wobec braku jednomyślności unijnych przywódców nie powiódł się plan otwarcia rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią. Taką samą opinię wyrazili: szef Rady Europejskiej Donald Tusk i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Macron nieprzekonany. Brak zgody na otwarcie negocjacji akcesyjnych

Mimo kilku godzin rozmów na szczycie w Brukseli, przywódcom krajów Unii Europejskiej nie udało się przekonać prezydenta Francji Emmanuela Macrona do zgody na otwarcie negocjacji akcesyjnych dla Albanii i Macedonii Północnej. Według nieoficjalnych informacji Francja była jedynym krajem, który blokował decyzje o otwarciu rozmów akcesyjnych.

Tusk: Komisja Europejska będzie gorąco namawiała do hojniejszego budżetu

Propozycja fińskiej prezydencji w sprawie budżetu UE na lata 2021-2027 zakłada obniżenie całkowitej kwoty wydatków, ale wiele państw jest temu przeciwnych, a w piątek na szczycie nie zapadną żadne rozstrzygające decyzje - podkreślił szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Jak dodał, Komisja Europejska "będzie gorąco namawiała do hojniejszego budżetu".

Co dalej na drodze Wielkiej Brytanii do wyjścia z Unii

Po poparciu porozumienia przez 27 państw Unii Europejskiej, teraz czas na zaakceptowanie umowy przez brytyjską Izbę Gmin i Parlament Europejski, na końcu zaś ponowna, formalna akceptacja rozwiązania przez państwa członkowskie - tak ma wyglądać harmonogram prac dotyczących brexitu w najbliższych dniach.

Premier Macedonii Północnej apeluje do Unii: nie odwracajcie się od nas

Unijni ministrowie ds. europejskich nie wypracowali we wtorek porozumienia pozwalającego otworzyć negocjacje akcesyjne z Albanią i Macedonią Północną. W środę premier Macedonii Północnej Zoran Zaew zaapelował do unijnych przywódców, aby nie tworzyli przeszkód na drodze jego kraju do członkostwa w Unii Europejskiej.

Francja chce zatrzasnąć Bałkanom drzwi do Unii

Sprzeciw Francji spowodował, że unijnym ministrom ds. europejskich we wtorek nie udało się wypracować porozumienia w sprawie otwarcia negocjacji akcesyjnych dla Albanii i Macedonii Północnej. Sprawa ma być omawiana na czwartkowo-piątkowym szczycie Unii Europejskiej.

Unia nie zdecydowała się na zakaz sprzedaży broni, ale Turcję "potępia"

Turcja poważnie podważa stabilność i bezpieczeństwo całego regionu, powodując cierpienie cywilów - napisali we wnioskach uzgodnionych na poniedziałkowym spotkaniu szefów dyplomacji państw członkowskich w Luksemburgu szefowie dyplomacji Wspólnoty, odnosząc się do działań militarnych Ankary w północnej Syrii.