Unia Europejska

Unia Europejska

Były ambasador w Rosji nowym przedstawicielem przy UE

52-letni dyplomata Tim Barrow, były ambasador na Ukrainie i w Rosji, został w środę mianowany nowym szefem ambasady Wielkiej Brytanii przy Unii Europejskiej - poinformowały media. Zastąpi Ivana Rogersa, który we wtorek złożył rezygnację ze stanowiska.

Unia może zakręcić kurek dla Polski. "Może być mniej pieniędzy"

Po 2020 roku można spodziewać się ograniczenia napływu funduszy z Unii Europejskiej, choć zapewne Polska nadal będzie otrzymywać więcej pieniędzy niż inne kraje wspólnoty - ocenili w środę uczestnicy debaty ośrodka Warsaw Enterprise Institute (WEI) poświęconej inwestycjom.

Europa produkuje coraz mniej energii

W UE - w przeciwieństwie do reszty świata - spada produkcja energii. Jednocześnie rośnie jej zależność od importu nośników energii - wynika z małego rocznika statystycznego KE, poświęconego sektorowi energetycznemu UE.

Masz samochód na benzynę? Będą ostrzejsze przepisy

Przedstawiciele państw członkowskich Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie ostrzejszych wymogów dotyczących emisji spalin w samochodach benzynowych, które mają również obejmować ultradrobne cząsteczki stałe.

Chodziło o los "połowy Ukraińców". "Bezprecedensowe" przejęcie banku

Największy bank Ukrainy, PrywatBank, znacjonalizowano, bo nie miał środków na dokapitalizowanie. Trzeba było ratować pieniądze jego klientów, których oszczędności są teraz chronione przez państwo – oświadczył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Sprawa ta zdominowała poniedziałkowe posiedzenie Rady Ukraina-UE. - Decyzja o nacjonalizacji PrywatBanku jest śmiała i odważna - oceniła szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Komisja Europejska znów zajmie się Polską

Na środowym kolegium komisarzy omówiona zostanie sytuacja w Polsce - poinformowała rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreewa. Jak dodała, punkt ten został dopisany do planu spotkania na prośbę szefa KE Jean-Claude'a Junckera. Nieoficjalne źródła w KE podają, że ma to związek z ostatnimi wydarzeniami w Polsce.

Poroszenko o deklaracji unijnych przywódców: wymuszony i niezbędny krok

Unijna deklaracja, która ma umożliwić Holandii ratyfikowanie umowy stowarzyszeniowej UE z Ukrainą, była wymuszonym, lecz niezbędnym krokiem dla uratowania tego dokumentu – stwierdził prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Deklaracja została przyjęta przez unijnych przywódców na czwartkowym szczycie w Brukseli.

Czwarty raz o Polsce. Dziś debata w Parlamencie Europejskim

W środę w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata na temat sytuacji dotyczącej praworządności i demokraci w Polsce. O dyskusję na ten temat wnioskowało porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy. Informacje o stanie dialogu z Polską przedstawi Komisja Europejska.

Wspólny list Tuska, Junckera i Stoltenberga

NATO i UE powstały na gruzach II wojny światowej w jedynym celu: nie dopuścić do okropności kolejnej wojny w Europie – piszą we wtorek w "Le Figaro" szefowie Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i NATO, apelując o pogłębienie współpracy dwóch organizacji.

UE "chce uczestniczyć w zmianach" na Kubie

Unia Europejska i Kuba podpisały w poniedziałek w Brukseli porozumienie o dialogu politycznym i współpracy. To pierwsza taka umowa, która normalizuje stosunki między Brukselą a Hawaną dwa tygodnie po śmierci legendarnego przywódcy Kuby Fidela Castro.

Obama "przekazał przewodzenie wolnemu światu" Merkel

Aby przetrwać Unia Europejska musi tworzyć dobrobyt, miejsca pracy i zapewniać bezpieczeństwo – pisze w "Le Figaro" ekonomista Nicolas Baverez. Apeluje o wzmocnienie sojuszu Francji i Niemiec w celu "zbudowania Unii na nowych podstawach".

Prawie tysiąc poszukiwanych w Europie trafiło do Polski

Prawie 1000 osób poszukiwanych na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania i podejrzewanych o różne przestępstwa, m.in. zabójstwa i kradzieże, przewieziono samolotami do Polski od początku roku - wynika z najnowszych danych Komendy Głównej Policji.