Unia Europejska

Unia Europejska

Nie Szydło, a Nicholsonova. Przewodnicząca komisji w Parlamencie Europejskim wybrana

Nie Beata Szydło, a Słowaczka Lucia Durisz Nicholsonova została szefową komisji zatrudnienia i spraw socjalnych w Parlamencie Europejskim. Po dwóch porażkach byłej polskiej premier frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów zdecydowała się na zmianę w kolejnym głosowaniu. Sama Nicholsonova zaznaczyła w rozmowie z TVN24, że była przekonana, że EKR nie zrezygnuje z wystawiania Szydło.

Wybór von der Leyen "to mocny dowód na to, jak współpraca w UE wygładza historyczną nieufność"

Niemiecka prasa w swych komentarzach po zatwierdzeniu przez Parlament Europejski Ursuli von der Leyen na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej skupia się na trudnych wyzwaniach, jakie stoją przed nową szefową tej instytucji. Jej powołanie to jednak "mocny dowód na to, jak współpraca w UE wygładza historyczną nieufność" - zauważa "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Francuskie media zwracają między innymi uwagę na to, że "wybrano ją bez entuzjazmu, niewielką większością".

Trzecie podejście Szydło? Wtedy ma się pojawić kontrkandydat i z nią wygrać

Prawo i Sprawiedliwość nie wycofało kandydatury Beaty Szydło na szefową parlamentarnej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych. W środowy poranek wciąż była ona jedynym kandydatem na objęcie tego stanowiska. Jeżeli frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), do której należy PiS, nie zmieni zdania w tej kwestii, Szydło przepadnie w trzecim głosowaniu z kretesem, przegrywając z nowym kandydatem wystawionym w ramach porozumienia innych frakcji - wynika z informacji korespondenta TVN24 i TVN24 BiS w Brukseli Macieja Sokołowskiego.

Głosy PiS "języczkiem u wagi", premier "ostrożnym optymistą"

Ursula von der Leyen daje nadzieję na nowe otwarcie - powiedział premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej, komentując wybór dotychczasowej niemieckiej minister obrony na szefową Komisji Europejskiej. W jego ocenie wtorkowe głosowanie w europarlamencie "pokazało, że głosy Prawa i Sprawiedliwości były języczkiem u wagi".

Von der Leyen walczy o głosy. Złożyła obietnice europosłom

Wprowadzenie w Unii Europejskiej płacy minimalnej, zasiłku dla bezrobotnych, podatku węglowego od emisji CO2, a także pilnowanie przestrzegania praworządności - to niektóre z obietnic, które kandydatka na szefową Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zawarła w listach do europosłów.

Prezes TSUE przyjedzie do Warszawy na zaproszenie polskiego rządu

Prezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Koen Lenaerts 23 sierpnia przyjedzie do Warszawy na zaproszenie polskiego rządu - dowiedział się portal tvn24.pl. Służby prasowe TSUE potwierdziły, że Lenaerts będzie uczestniczył w obchodach Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Według naszych informacji mają się one odbyć w Warszawie na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Ursula von der Leyen walczy o poparcie. Liberałowie stawiają warunki

Grupa Odnowić Europę, która zrzesza w Parlamencie Europejskim liberałów, postawiła kandydatce na przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen warunki, od spełnienia których uzależnia poparcie dla niej. Frakcja chce między innymi gwarancji nakładania sankcji na kraje za łamanie praworządności.