Unia Europejska

Unia Europejska

Szef MSZ o rezolucji Rady Europy: stygmatyzowanie i atakowanie Polski

Rezolucja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w sprawie praworządności w niektórych krajach Europy, w tym Polsce, to "nieuprawniona ingerencja instytucji zewnętrznych" - ocenił minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. - Polska jest w pełni demokratycznym i praworządnym krajem - stwierdził z kolei rzecznik rządu Rafał Bochenek.

"Krótka lista" nominowanych do Nagrody Sacharowa

Opozycja demokratyczna w Wenezueli, przetrzymywany przez władze swego kraju erytrejski dziennikarz Dawit Isaak oraz obrończyni praw człowieka z Gwatemali Aura Lolita Chavez Ixcaquic znaleźli się na tzw. krótkiej liście do Nagrody Sacharowa europarlamentu. Decyzje w tej sprawie podjęła we wtorek wieczorem komisja spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego.

Italoexit. Włosi chcieliby pójść w ślady Brytyjczyków

Najnowszy sondaż Laboratorium Analiz Politycznych Uniwersytetu w Sienie i Instytutu Spraw Międzynarodowych ukazuje zmiany w spojrzeniu Włochów na wyzwania stojące przed ich krajem. Wynika z niego, że jedna trzecia Włochów chciałaby pójść w ślady Brytyjczyków i wyjść z Unii Europejskiej.

Europarlament przedstawił kandydatów do Nagrody Sacharowa

Pakistan, Gwatemala, Turcja, Wenezuela, Erytrea i Burundi - z tych krajów pochodzą tegoroczni kandydaci do Nagrody Sacharowa. Łączy ich to, że walczą o prawa człowieka. W poniedziałek na sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu przedstawiono ich kandydatury.

Szydło: Zgadzam się z Macronem, że Unia wymaga reform. Nie zgadzam się co do ich istoty

"Polska uważa, że jeśli wykreujemy Europę wielu prędkości, to wzmocnimy podziały i zaszkodzimy wszystkim" - powiedziała premier Beata Szydło w wywiadzie dla piątkowego "Le Figaro". Polska jest gotowa na dialog i będzie broniła swego stanowiska - zaznaczyła. Powiedziała też, że dla polskiego rządu "pomoc dla emigrantów jest fundamentalna" i stwierdziła, że milion Ukraińców znalazło w Polsce pracę.

Sporu z Brukselą można było uniknąć. Ale cel rządu PiS jest inny

Gdy inne państwa mogą już powoli zapominać o programie relokacji, Polska może jeszcze długo tłumaczyć się w unijnym Trybunale. Gdy rządy niezadowolone z pomysłu Brukseli wzięły problem na przeczekanie, Polska stawiała sprawę na ostrzu noża. Kwestia uchodźców kolejny raz pokazuje, że dla rządu PiS dyplomacja stała się tylko instrumentem dla osiągania wewnętrznych korzyści, a poniesione przy tym straty na arenie międzynarodowej są wliczone w koszty poparcia w krajowych sondażach. Komentarz Macieja Sokołowskiego, korespondenta TVN24 BiS w Brukseli.

Rzecznik niemieckiego rządu: Merkel docenia wigor i europejską pasję Macrona

Rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert powiedział w środę w Berlinie, że kanclerz Angela Merkel docenia "wigor" i "europejską pasję" prezydenta Francji Emmanuela Macrona, uważa jednak, że jest za wcześnie na ocenę jego propozycji reform Unii Europejskiej. Przywódcy Niemiec i Francji mają się spotkać w czwartek w Tallinnie.

"Jedność Iraku kluczowa". Unia ubolewa nad referendum w Kurdystanie

Unia Europejska ubolewa, że jej apele, by nie przeprowadzać jednostronnego referendum niepodległościowego w irackim Kurdystanie, nie zostały wysłuchane. Unijna dyplomacja potwierdziła we wtorek, że wspiera integralność terytorialną Iraku, ponieważ uważa ją za "kluczową", by "mierzyć się z zagrożeniami".