Unia Europejska

Unia Europejska

Odwrócili się plecami podczas "Ody do radości". Pierwsza sesja europarlamentu

Deputowani eurosceptycznej Partii Brexitu odwrócili się plecami do prezydium Parlamentu Europejskiego w trakcie odgrywania hymnu Unii Europejskiej. Stało się to we wtorek podczas pierwszej sesji plenarnej nowego europarlamentu w Strasburgu. Na zdjęciach widać także dwoje polskich europosłów z Prawa i Sprawiedliwości, którzy początkowo nie podnieśli się z miejsc, gdy zabrzmiała "Oda do radości".

Unijny szczyt wznowił obrady z kilkugodzinnym opóźnieniem. Tusk: porozumienie jest coraz bliżej

Po kilkakrotnym przesuwaniu terminu, szczyt Unii Europejskiej w Brukseli wznowił obrady. Poinformował o tym we wtorek po godzinie 16 rzecznik przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Unijni przywódcy od niedzieli próbują dojść do porozumienia w sprawie obsady najważniejszych stanowisk we Wspólnocie. Według mediów wśród kandydatów na przewodniczącego Komisji Europejskiej pojawiła się niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen.

Unia apeluje o powściągliwość i dialog w Hongkongu

Unia Europejska, komentując protesty w Hongkongu, zaapelowała w poniedziałek o powściągliwość i dialog, by uniknąć eskalacji sporu. Wcześniej tego dnia grupa protestujących wdarła się do siedziby hongkońskiego parlamentu.

"Zakończyliśmy dzień porażką, co daje bardzo zły obraz"

- Jest to po prostu nieprawdopodobnie skomplikowane. Jest tak wiele frakcji politycznych - mówił w poniedziałek premier Holandii Mark Rutte, komentując fiasko dotychczasowych rozmów na szczycie Unii Europejskiej, który powinien zakończyć się rozdzieleniem najważniejszych stanowisk we Wspólnocie. Prezydent Francji Emmanuel Macron obrady uznał za "porażkę".

"Nowa Europa potrzebuje nowych twarzy, które nie kojarzą się z atakiem na innych"

Wybory do europarlamentu pokazały, że Europa jest dużo bardziej podzielona niż wcześniej. Na wysokie stanowiska unijne musimy wybrać osoby, które potrafią budować kompromisy - powiedział w Brukseli premier Mateusz Morawiecki, komentując zawieszone do wtorku negocjacje Rady Europejskiej. - Nowa Europa potrzebuje nowych twarzy, które nie kojarzą się z atakiem na innych - dodał szef polskiego rządu.

Szydło "otrzyma należne jej miejsce w strukturach europejskich"

Mamy szereg bardzo dobrych, poważnych kandydatów - zapewniał europoseł Ryszard Czarnecki (PiS) w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24, odpowiadając na pytanie, kto będzie kandydatem Polski na unijnego komisarza. Dopytywany o ewentualną kandydaturę Beaty Szydło, odpowiedział, że "tematu nie ma", dodał jednak, że była premier "otrzyma należne jej miejsce w strukturach europejskich".

"Nie tylko dla nas jest to kandydatura nie do przyjęcia"

Jeżeli myślimy na poważnie, to Frans Timmermans jest osobą bardzo kontrowersyjną - stwierdził w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 europoseł Ryszard Czarnecki (PiS). - Nie tylko dla nas jest to kandydatura nie do przyjęcia, także dla wielu krajów naszego regionu - mówił Czarnecki, komentując kandydaturę Holendra na szefa Komisji Europejskiej. W Brukseli trwa szczyt, który ma ustalić obsadę najważniejszych unijnych stanowisk.

May po raz ostatni na szczycie

Ustępująca premier Wielkiej Brytanii Theresa May przed ostatnim szczytem UE ze swoim udziałem podkreślała wagę przyszłych relacji z pozostałymi 27 państwami Wspólnoty i powtórzyła, że wynegocjowana już umowa w sprawie brexitu to najlepsze rozwiązanie.

"Stanowczo nie zgadzam się z twierdzeniem prezydenta Putina". Komentarz Tuska

Przewodniczący Rady Europejskiej odniósł się do słów prezydenta Rosji, który w dzienniku "Financial Times" skrytykował ideę liberalizmu, oceniając, że jest ona przestarzała i "nie jest potrzebna". "Stanowczo nie zgadzam się z twierdzeniem prezydenta Putina, który uznał, że liberalizm jest przestarzały. W rzeczywistości takie właśnie są autorytaryzm i kult jednostki" - napisał w piątek Donald Tusk w oświadczeniu.

Nowa faza konfliktu w Albanii

Konflikt polityczny w Albanii wszedł w nową fazę. W czwartek prezydent Ilir Meta ogłosił nowy termin wyborów lokalnych: 13 października. Tymczasem premier Edi Rama i socjaliści wyznaczyli je na najbliższą niedzielę, zgodnie z pierwotnym terminem.

"Nasze relacje z USA są o wiele bliższe niż relacje z Rosją czy Chinami"

Unia Europejska sama na arenie globalnej jest politycznie za słaba, by zmagać się z takimi wyzwaniami, jak Rosja, Chiny czy Bliski Wschód. Potrzebuje silnych, transatlantyckich więzów - przekonywał w czwartek w Brukseli minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. - Nasze relacje z USA są o wiele bliższe niż relacje z Rosją czy Chinami - dodał szef dyplomacji.

Za wolno walczymy ze smogiem. Możemy stracić unijne pieniądze

Problem ze smogiem w środku lata. Kłopoty ma przede wszystkim rząd, który zdaniem Unii Europejskiej zbyt wolno prowadzi proces dofinansowywania wymiany pieców na mniej szkodliwe. Jeżeli nie przyspieszymy, Komisja Europejska wstrzyma przepływ środków na ten sposób walki ze smogiem w naszym kraju. Materiał magazynu "Polska i Świat" TVN24.

Polski rząd przegrywa spór przed TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie dotyczącej obniżenia wieku emerytalnego sędziów Sądu Najwyższego. TSUE stwierdził, że polski rząd złamał prawo unijne. Komisja Europejska wniosła skargę na Polskę w tej sprawie w zeszłym roku. Władze w Warszawie wycofały się z kwestionowanych rozwiązań, jednak Komisja Europejska nie wycofała sprawy z Trybunału.

Juncker zażartował z Tuska. Rozbawił dziennikarzy

Donald Tusk podczas konferencji prasowej zaprzeczył, jakoby był brany pod uwagę jako kandydat na przyszłego przewodniczącego Komisji Europejskiej. - Na szczęście - zażartował stojący obok szefa Rady Europejskiej obecny szef KE Jean-Claude Juncker.

Szczyt UE bez przełomu w sprawie najwyższych stanowisk

Przywódcy unijni nie zdołali uzgodnić na czwartkowym szczycie w Brukseli, kto powinien zając główne stanowiska w Unii Europejskiej - podały źródła unijne. Kolejne posiedzenie w tej sprawie zostało zaplanowane na niedzielę 30 czerwca. Szefowie państw i rządów krajów unijnych zakończyli rozmowy w sprawie głównych stanowisk przed godziną 2 w nocy z czwartku na piątek, po niespełna czterech godzinach obrad w tej sprawie.