Unia Europejska

Unia Europejska

Skromny "budżet" dla strefy euro. Jest zielone światło dla nowego instrumentu

17 miliardów euro - tyle mają otrzymać kraje strefy euro w latach 2021-2017 w ramach nowego instrumentu finansowego. - Pomysł, który w ostatnich latach budził w Polsce duże obawy, a który nazywany był "osobnym budżetem strefy euro", został zaakceptowany przez unijnych ministrów finansów, ale jedynie jako wycinek oryginalnego i ambitnego planu - wskazał Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 BiS w Brukseli.

Francuzka bez poparcia europarlamentu. Macron: nie rozumiem, jak to możliwe

Komisje przemysłu oraz rynku wewnętrznego Parlamentu Europejskiego nie poparły w głosowaniu za zamkniętymi drzwiami francuskiej kandydatki na unijną komisarz do spraw rynku wewnętrznego Sylvie Goulard. Prezydent Francji Emmanuel Macron wyraził brak zrozumienia dla odrzucenia kandydatury Francuzki, powołując się na ustalenia z przyszłą szefową Komisji Europejskiej. Jego zdaniem stała się ona obiektem "politycznej rozgrywki".

Trump mówi o "złym pomyśle", Juncker przestrzega przed "ludzkim cierpieniem"

Wzywam Turcję i inne strony do powściągliwości - powiedział w środę przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Zażądał, by Ankara wstrzymała rozpoczętą tego dnia ofensywę w północno-wschodniej Syrii. Donald Trump zaznaczył, że "Stany Zjednoczone nie popierają tego ataku". Szef NATO Jens Stoltenberg wyraził nadzieję, iż działania Turków będą "proporcjonalne i racjonalne". Francja, Niemcy i Wielka Brytania zażądały zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, a Egipt - Ligi Państw Arabskich.

Czeszka, Hiszpan i Szwedka ze zgodą komisji na objęcie unijnych stanowisk

Komisja spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego udzieliła poparcia Hiszpanowi Josepowi Borrellowi na stanowisko szefa unijnej dyplomacji. Tego samego dnia koordynatorzy komisji wolności obywatelskich zgodzili się na objęcie stanowiska komisarza do spraw wewnętrznych przez Szwedkę Ylvę Johansson. Czeszka Viera Jourova dostała natomiast zielone światło dwóch komisji: wolności obywatelskich i spraw konstytucyjnych w Parlamencie Europejskim. Ma zostać wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej do spraw wartości i przejrzystości.

Szef MSZ Irlandii: zobaczyliście dzisiaj frustrację Donalda Tuska

Podejście na zasadzie "bierz albo nie" nie doprowadzi do porozumienia - tak minister spraw zagranicznych Irlandii Simon Coveney skomentował we wtorek propozycje brytyjskiego rządu dotyczące brexitu. Wspomniał w tym kontekście o "frustracji" przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Wcześniej tego dnia Tusk skrytykował postawę premiera Borisa Johnsona. "Stawką jest przyszłość Europy i Wielkiej Brytanii" - wskazał na Twitterze.

Tusk pyta Johnsona: quo vadis?

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk skrytykował premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona za brak jednoznacznego stanowiska w sprawie wyjścia jego kraju z Unii Europejskiej. Jak podkreślił, stawką jest przyszłość Zjednoczonego Królestwa i Europy.

Wojciechowski w ostatnim podejściu przekonał do siebie europosłów. "Wyciągnąłem wnioski"

Przez 90 minut Janusz Wojciechowski, polski kandydat na unijnego komisarza do spraw rolnictwa, przekonywał europosłów, że nadaje się na to stanowisko. Polak już drugi raz stawił się przed komisją rolnictwa, walcząc o zdobycie przychylności eurodeputowanych. Tym razem udało się - dostał zgodę od koordynatorów komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego na objęcie stanowiska komisarza. Tym razem Wojciechowski mówił głównie po polsku. - Mówienie w ojczystym języku pozwala mówić od serca i daje więcej pewności siebie - przyznał po przesłuchaniu.

Sąd: nie ma potrzeby wydawania nakazu wobec premiera Johnsona

Sąd w Szkocji w poniedziałek odmówił wydania nakazu, który zobowiązywałby brytyjskiego premiera Borisa Johnsona do poproszenia o opóźnienie brexitu, jeśli do 19 października nie zostanie uzgodnione porozumienie w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Według sądu nie ma powodu, aby podejmować działania wyprzedzające, gdyż Johnson zobowiązał się, że będzie przestrzegał prawa.

Nowy pomysł Johnsona nie padł na podatny grunt

Zdaniem przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera potrzebne są dalsze rozmowy z Londynem. Juncker wskazał w czwartek na wiele problematycznych kwestii w najnowszej brytyjskiej propozycji ws. brexitu.

Coraz mniej Białorusinów chce sojuszu z Rosją

Ponad połowa Białorusinów uważa, że sojusz z Rosją jest dla kraju lepszy niż z Unią Europejską, jednak odsetek takich osób zmalał w ciągu roku o dziewięć punktów procentowych - poinformował w środę portal TUT.by, powołując się na dane niezależnego sondażu.

Trzecia kandydatka bez zielonego światła w europarlamencie

Francuskiej kandydatce na komisarza Unii Europejskiej do spraw rynku wewnętrznego Sylvie Goulard nie udało się przekonać europosłów podczas przesłuchania na posiedzeniu komisji przemysłu, badań i energii oraz rynku wewnętrznego. Francuzka będzie musiała odpowiedzieć na dodatkowe pytania.

Brytyjski rząd chce ponownego zawieszenia parlamentu

Brytyjski rząd potwierdził w środę, że zwróci się do królowej o zawieszenie parlamentu od wtorku 8 października do poniedziałku 14 października, kiedy przemową Elżbiety II ma się zacząć jego nowa sesja.

"Unia chce umowy. Pozostajemy zjednoczeni i gotowi do pracy 24 godziny na dobę"

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w środę po południu rozmawiał przez telefon z Borisem Johnsonem. Powiedział, że jest zadowolony z "determinacji" brytyjskiego premiera, ale podkreślił, że nadal są "problematyczne kwestie" w rozmowach o brexicie między Brukselą a Londynem. Wcześniej w środę Johnson przedstawił propozycję, którą nazwał "kompromisową". Podkreślił jednak, że 31 października Zjednoczone Królestwo wyjdzie z Unii Europejskiej niezależnie od wszystkiego.