Unia Europejska

Unia Europejska

W kluczowym momencie Tusk opuści salę. Warszawa spróbuje "kompromisu luksemburskiego"?

Jeszcze niedawno obserwatorzy w Brukseli nie spodziewali się niespodzianek i przewidywali, że unijni przywódcy przedłużą mandat urzędującego szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. Wszystko zmieniła decyzja polskiego rządu, który zdecydował się zgłosić Jacka Saryusz-Wolskiego. Liderzy unijnych państw, którzy zbiorą się w czwartek na szczycie w Brukseli, staną tym samym przed dylematem: uwzględnić głos z Polski albo przedłużyć kadencję popieranego przez większość Donalda Tuska. Dyplomaci przewidują spór.

Tusk: Moją skuteczność ocenią europejscy przywódcy. Jestem gotów na ten osąd

Dzień przed planowanym szczytem Unii Europejskiej, który ma się rozpocząć od wyboru szefa Rady Europejskiej na kolejne dwa i pół roku, pełniący tę funkcję Donald Tusk mówił o zadaniach czekających Wspólnotę w 2017 roku. Odniósł się też do kwestii wypełniania przez siebie mandatu szefa Rady Europejskiej przez ostatnie dwa i pół roku.

Dyskusja o Polsce przełożona

Planowana na czwartek dyskusja w komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Parlamentu Europejskiego na temat poszanowania państwa prawa w Polsce została przełożona na 22 marca - podały służby prasowe Parlamentu Europejskiego.

Niemiecki minister: Tusk ma zaufanie wielu instytucji i osób

Wiem o innym kandydacie z Polski i zastrzeżeniach Węgrów, ale nie sądzę, że powinniśmy teraz zajmować się osobistymi konfliktami w Unii Europejskiej - oznajmił niemiecki minister do spraw europejskich Michael Roth. W ten sposób odniósł się do spekulacji dotyczących wyboru nowego przewodniczącego Rady Europejskiej.

Kolejny kraj za Tuskiem

Włochy poprą drugą kadencję Donalda Tuska jako przewodniczącego Rady Europejskiej - ogłosił podsekretarz stanu do spraw europejskich w rządzie Paolo Gentiloniego, Sandro Gozi. Dodał, że Rzym czeka na stanowisko premier Beaty Szydło.

Unia odkręca kurek z pieniędzmi na migrację

Po kilku miesiącach negocjacji unijni ministrowie odpowiedzialni za sprawy europejskie wypracowali porozumienie w sprawie przeglądu wieloletniego budżetu Unii Europejskiej. Zmiany mają pomóc Wspólnocie w radzeniu sobie z migracją, wzmacnianiem bezpieczeństwa oraz wspieraniem wzrostu.

Austria przeciwna Europie różnych prędkości

Dla Austrii model Unii Europejskiej różnych prędkości, który popierają Niemcy i Francja, nie jest najlepszym rozwiązaniem - powiedział w poniedziałek późnym wieczorem szef austriackiej dyplomacji Sebastian Kurz.

Wersalska czwórka chce Unii różnych prędkości

Przywódcy Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii na szczycie w Wersalu pod Paryżem opowiedzieli się w poniedziałek za Unią Europejską różnych prędkości, co ma pozwalać pewnym krajom członkowskim na szybszą integrację w wybranych dziedzinach.

Unia będzie miała wojskowe centrum dowodzenia

Unia Europejska postanowiła w poniedziałek utworzyć centralną komórkę, która będzie planować, realizować i koordynować unijne misje wojskowe, obejmujące m.in. szkolenia sił zbrojnych i pomoc w regionach objętych kryzysami.