Bezrobocie w całej Unii Europejskiej wzrosło w lipcu do 7,2 procent - wynika z danych opublikowanych przez europejski urząd statystyczny Eurostat. Liczba bezrobotnych wzrosła do 15,184 miliona osób. Najniższy poziom bezrobocia odnotowano w Czechach, Polska znalazła się na drugim miejscu.
Poziom bezrobocia w strefie euro rośnie od kilku miesięcy. W kwietniu wynosił 7,4 procent, w maju 7,5 procent, w czerwcu 7,7 procent, a w lipcu (uwzględniając czynniki sezonowe) - 7,9 procent.
Podobna dynamika dotyczyła całej UE. Stopa bezrobocia w Unii wzrosła w lipcu do 7,2 procent, w porównaniu z 7,1 procent w czerwcu. Skok bezrobocia nastąpił mimo rozluźnienia restrykcji wprowadzonych, by powstrzymać pandemię COVID-19.
Zgodnie z danymi Eurostatu w lipcu w całej Unii Europejskiej było 15,184 miliona osób bezrobotnych. Z tego 12,793 miliona w strefie euro.
Bezrobocie w UE
Najwyższe bezrobocie odnotowano w Grecji. W maju wynosiło 17 procent, za kolejne miesiące nie ma jeszcze danych z tego kraju. Tuż za nią znalazła się Hiszpania z wynikiem 15,8 procent w lipcu, a następnie Włochy - 9,7 procent.
Polska, według danych Eurostatu, ma drugi najniższy poziom bezrobocia w całej UE - 3,2 procent. Lepiej wypadają tylko Czechy - 2,7 procent.
Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), który korzysta z innej metodologii, stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w lipcu 6,1 procent.
- Mamy w Polsce 1 milion 30 tysięcy bezrobotnych. Zakładamy, że przy wsparciu, które już poszło do przedsiębiorców, i przy otwieraniu gospodarki, stopa bezrobocia w grudniu będzie między 7 procent a 8 procent – mówiła w piątek w Polskim Radiu 24 minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
- Miejmy nadzieję, że druga fala zakażenia nie spowoduje drastycznego spowolnienia w gospodarce. Poprzez inwestycje chcemy dążyć do tego, aby rynek pracy i nasza gospodarka wróciły na tory sprzed pandemii – powiedziała.
Źródło: PAP