Unia Europejska

Unia Europejska

Von der Leyen pisze drugi list i czeka na odpowiedź Johnsona. "Czas ucieka"

Przewodnicząca elekt Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przypomniała rządowi Borisa Johnsona, że musi on przedstawić kandydata na unijnego komisarza. To już drugi wystosowany przez nią list w tej sprawie. Poprzedni termin wyznaczony Londynowi przez Brukselę został zignorowany. Nowa KE ma rozpocząć pracę 1 grudnia, brytyjska obstrukcja może zagrozić temu terminowi.

Nowe obowiązkowe wyposażenie aut. Jest zielone światło

Systemy inteligentnego dostosowania prędkości, monitorujące senność i uwagę kierowcy oraz wykrywania obiektów przy cofaniu. To tylko część elementów, które mają się pojawić od połowy 2022 roku we wszystkich nowych samochodach wprowadzanych na rynek Unii Europejskiej.

Von der Leyen: Unia Europejska powinna skutecznie sterować migracjami

Unia Europejska powinna starać się skutecznie sterować procesami migracyjnymi - oznajmiła Ursula von der Leyen, przewodnicząca elekt Komisji Europejskiej. Niemiecka polityczka spotkała się z kanclerz Angelą Merkel, żeby omówić priorytety komisji pod jej przewodnictwem.

79 milionów euro dla Jemenu od Komisji Europejskiej

Komisja Europejska zatwierdziła przeznaczenie 79 milionów euro na wsparcie dla Jemenu. Kraj ten od pięciu lat ogarnięty jest konfliktem, który doprowadził do największego na świecie kryzysu humanitarnego. Środki od Komisji Europejskiej mają pomóc m.in. w utrzymaniu usług publicznych takich jak opieka zdrowotna i edukacja.

Apel z Budapesztu w sprawie Macedonii Północnej i Albanii

Konieczność wzmocnienia polityki rozszerzenia Unii Europejskiej i apel do krajów członkowskich w sprawie rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną - to główne konkluzje IX Szczytu Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Południowo-Wschodniej, który odbył się w poniedziałek w Budapeszcie.

Grupa europosłów z wizytą w Kaszmirze. "Jest w tym coś bardzo złego"

Grupa głównie prawicowych europosłów, wśród których znaleźli się też politycy Prawa i Sprawiedliwości, złożyła wizytę w Kaszmirze. Była to pierwsza międzynarodowa delegacja w spornym regionie od sierpnia, gdy władze Indii pozbawiły stan autonomii. Wizyta spotkała się z ostrą krytyką ze strony miejscowych polityków. Parlament Europejski i unijna dyplomacja odcięły się od wyjazdu. Rzeczniczka Komisji Europejskiej przekonywała, że była to podróż prywatna. - Skandaliczne jest określanie tej wizyty jako wycieczki - ocenił eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.

"Elastyczne przesunięcie" i nowy termin brexitu. Tusk: jest zgoda

Przywódcy państw członkowskich Unii Europejskiej zgodzili się, by Wspólnota zaakceptowała wniosek o opóźnienie brexitu do 31 stycznia 2020 roku - poinformował w poniedziałek na Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Teraz ma on jak najszybciej rozpocząć procedurę pisemną w tej sprawie.

Polska przyjmuje najwięcej imigrantów w całej Unii. Dominuje jeden powód

Około 3,2 miliona - tyle pierwszych pozwoleń na pobyt wydano w 2018 roku w Unii Europejskiej obywatelom krajów spoza Wspólnoty Europejskiej. Oznacza to wzrost o 13 tysięcy, czyli 0,4 procent w porównaniu do roku wcześniej - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Najwięcej pozwoleń wydano w Polsce, która znalazła się przed Niemcami i Wielką Brytanią.

Bruksela zgodziła się na przesunięcie brexitu. Nie zdecydowała o terminie

Ambasadorowe 27 państw członkowskich Unii Europejskiej zgodzili się na przesunięcie terminu brexitu, jednak w piątek nie podjęli decyzji, o ile przedłużyć proces wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty - przekazały BBC i agencja Reutera. Następne spotkanie dyplomatów w tej sprawie ma się odbyć w poniedziałek.

Juncker "pokazał, co to znaczy być Europejczykiem"

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się we wtorek debata podsumowująca działalność Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Jean-Claude'a Junckera. Europosłowie chwalili go za podejście między innymi do jednolitego rynku, krytykowali za poddziały wewnątrz Unii Europejskiej.