Sesja plenarna Parlamentu Europejskiego rozpoczęła się w środę minutą ciszy ku pamięci George'a Floyda i wszystkich ofiar przemocy oraz dyskryminacji. Na początku sesji czarnoskóra europosłanka Zielonych Pierrette Herzberger-Fofana poinformowała, że padła ofiarą przemocy ze strony belgijskiej policji.
Praworządność jest sprawą fundamentalną. Jesteśmy wszyscy w systemie prawa europejskiego, prawa unijnego. Jeżeli nie ma praworządności w jednym kraju członkowskim, to na szkody narażeni są ludzie i firmy ze wszystkich państw członkowskich - mówił w "Faktach po Faktach" TVN24 były premier, eurodeputowany Koalicji Europejskiej Włodzimierz Cimoszewicz.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła strategię, która ma przyspieszyć opracowanie, produkcję i dystrybucję szczepionki przeciw COVID-19 w Unii Europejskiej.
Od soboty możliwy będzie wyjazd z kraju - bez konieczności odbycia kwarantanny po powrocie. Zagraniczne połączenia lotnicze też ruszą lada chwila. Jednak nie wszędzie ruszyć się będzie można, bo Polska otwiera granice dla wszystkich obywateli Unii, ale nie wszystkie unijne kraje przyjmą Polaków. Materiał magazynu "Polska i Świat".
8 czerwca w Polsce potwierdzono 599 nowych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2. Tym samym nasz kraj znalazł się na pierwszym miejscu nowych zachorowań na COVID-19 wśród państw Unii Europejskiej.
Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova ostrzegła w czwartek, że Unia Europejska musi lepiej komunikować się w przyszłości w sytuacji kryzysu, w przeciwnym razie inne kraje, takie jak Chiny, wypełnią tę przestrzeń.
Komisja Europejska rozpoczęła drugą fazę konsultacji ze związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców w sprawie tak zwanej europejskiej płacy minimalnej. Mieliby zostać nią objęci wszyscy pracownicy w Unii Europejskiej.
Niemiecki rząd zamierza od 15 czerwca wycofać ostrzeżenia dla obywateli przed podróżami do państw europejskich - poinformowała w środę agencja dpa. Tego samego dnia rzecznik Komisji Europejskiej przekazał, że państwa członkowskie Unii Europejskiej prowadzą intensywne rozmowy w sprawie zniesienia restrykcji na zewnętrznych granicach UE.
Polska będzie po Hiszpanii i Włoszech trzecim beneficjentem netto funduszu odbudowy gospodarczej Unii Europejskiej po kryzysie wywołanym przez COVID-19. Rząd i prezydent mówią o dyplomatycznym sukcesie. Jeszcze w marcu premier uznawał, że w czasach kryzysu można liczyć tylko na "państwa narodowe", a prezydent mówił w przeszłości o "wyimaginowanej wspólnocie, z której niewiele dla Polski wynika". Materiał magazynu "Polska i Świat".
Aż 8 z 40 miliardów euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji ma przypaść Polsce. To propozycja Komisja Europejskiej. Jeśli tak się stanie, będziemy największym beneficjentem funduszu.
Prezydent i premier przechwalali się dzieleniem pieniędzy, których w tej chwili jeszcze nie ma - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" zapowiadający start w wyborach prezydenckich poseł Krzysztof Bosak.
Budżet Unii Europejskiej na lata 2021-2027 ma wynosić 1,1 biliona euro (około 4,9 biliona złotych). Dodatkowo państwa członkowskie powinny mieć do dyspozycji 750 miliardów euro (niecałe 3,4 biliona złotych) w grantach i pożyczkach w ramach instrumentu na ożywienie gospodarcze - oto propozycje przedstawione w środę przez Komisję Europejską.
W komisji wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego odbyła się w poniedziałek debata na temat praworządności. Okazją do niej był raport na temat sytuacji w Polsce.
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się w liście do premiera Mateusza Morawieckiego o wyjaśnienie pojawiających się w niektórych wypowiedziach członków rządu "nierzetelnych informacji" w odniesieniu do działań podejmowanych przez Unię Europejską na rzecz zwalczania pandemii COVID-19 i jej skutków. "Z niepokojem śledzę te wypowiedzi, bowiem ich motywy nie są dla mnie jasne, a stwierdzenia w nich zawarte często niezgodne z faktami" - napisał w liście do premiera Adam Bodnar.