Unia Europejska

Unia Europejska

Nie przeszli etapu sprawdzania konfliktu interesów. Orban ma już nowego kandydata

Dwoje kandydatów na unijnych komisarzy, Rovana Plumb z Rumunii, która miała objąć tekę transportu, oraz Węgier Laszlo Trocsanyi, który miał zajmować się polityką sąsiedztwa i negocjacji w sprawie rozszerzenia, nie jest w stanie wykonywać swoich funkcji - potwierdziła w poniedziałek komisja prawna Parlamentu Europejskiego. Przyszła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poprosiła rządy obu państw o przedstawienie innych kandydatów. Budapeszt już wytypował nową osobę.

Powiązanie funduszy z praworządnością. Premier Finlandii: żaden kraj się otwarcie nie sprzeciwia

Wygląda na to, że wszystkie kraje Unii Europejskiej są gotowe zaakceptować powiązanie unijnego finansowania z przestrzeganiem rządów prawa - powiedział premier Finlandii Antti Rinne, którego kraj sprawuje obecnie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. - Żadne państwo członkowskie, przynajmniej nie wprost, nie sprzeciwia się temu - przyznał Rinne zapytany o stanowisko Polski i Węgier w cyklicznym wywiadzie na antenie publicznego radia Yle.

Były premier Włoch pozbywa się akcji i obligacji

Kandydat na unijnego komisarza do spraw gospodarczych Paolo Gentiloni sprzedaje wszystkie posiadane przez siebie akcje i obligacje. Były premier Włoch chce w ten sposób zapobiec wszelkim oskarżeniom o konflikt interesów.

OLAF zakończył dochodzenie w sprawie Wojciechowskiego

Europejski Urząd do spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) zakończył dochodzenie w sprawie kandydata na komisarza do spraw rolnictwa Janusza Wojciechowskiego - poinformowały w piątek służby prasowe OLAF-u. Chodziło między innymi o "odzyskanie kwoty 11 243 euro od pana Wojciechowskiego" - przekazano w komunikacie.

Czworo polskich europosłów szefami delegacji Parlamentu Europejskiego

Magdalena Adamowicz została w czwartek przewodniczącą delegacji Parlamentu Europejskiego ds. relacji z Republiką Południowej Afryki. Szefem delegacji do spraw relacji z Białorusią został Robert Biedroń, Witold Waszczykowski będzie kierować delegacją do spraw relacji z Ukrainą, a Ryszard Czarnecki został szefem delegacji do spraw relacji z Rosją.

Wojciechowski z zielonym światłem, dwoje kandydatów na komisarzy bez rekomendacji

Komisja prawna Parlamentu Europejskiego zarekomendowała przeprowadzenie w planowanym terminie 1 października przesłuchania polskiego kandydata na unijnego komisarza Janusza Wojciechowskiego przez komisję rolną PE. Pozytywnej rekomendacji komisji prawnej nie uzyskało natomiast dwoje innych kandydatów na komisarzy: Rumunka Rovana Plumb i Węgier Laszlo Trocsanyi.

Schetyna o praworządności. Kaczyński: antypaństwowe słowa

Wypowiedź przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny o powiązaniu dostępu do funduszy unijnych z praworządnością można uznać za antypaństwową - powiedział w środę prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Dzień wcześniej lider PO zadeklarował, że jest zwolennikiem "bardzo twardego powiązania" przestrzegania praworządności ze środkami z unijnego budżetu.

Eurobarometr: duży wzrost otwartości Polaków względem mniejszości seksualnych

- Opublikowane dziś badanie Eurobarometru na temat dyskryminacji pokazuje, że 76 procent Europejczyków zgadza się, że osoby homoseksualne lub biseksualne powinny mieć takie same prawa jak heteroseksualiści - powiedziała w poniedziałek unijna komisarz ds. sprawiedliwości i równości płci Viera Jourova, przedstawiając wyniki unijnego badania, pierwszego od 2019 roku w tej sprawie. Dla Polski ten odsetek to 49 procent. Nad Wisłą akceptacja dla równych praw mniejszości seksualnych postępuje szybko. Wzrosła aż o 12 punktów procentowych w stosunku do 2015 roku.

Juncker czeka na propozycje Johnsona. "Perspektywa braku porozumienia wciąż istnieje"

Porozumienie Unii Europejskiej z Wielką Brytanią wciąż jest możliwe - mówił w Parlamencie Europejskim szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, zaznaczając że wciąż potrzeba propozycji dotyczących uniknięcia twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną. Juncker dodał, że na razie nie ma postępu w rozmowach. - Perspektywa braku porozumienia wciąż istnieje. Taka sytuacja nigdy nie będzie wyborem Unii Europejskiej - podkreślił.

"Wszystko to możemy dostać od Bałkanów Zachodnich"

- Europa potrzebuje więcej rynków, liczniejszej siły roboczej, większego potencjału gospodarczego, większego wzrostu i większego bezpieczeństwa i wszystko to możemy dostać od Bałkanów Zachodnich – stwierdził w piątek premier Węgier Viktor Orban.

Unia Europejska chwali zmiany w Mołdawii

Kiszyniów podjął kroki, by poprawić standardy demokratyczne i dotyczące praworządności - ocenia Unia Europejska. Według opublikowanego w czwartek raportu na temat sytuacji w tym kraju Mołdawia po zmianie rządu w czerwcu tego roku zmierza w dobrą stronę z kluczowymi reformami.