Unia Europejska

Unia Europejska

"Historyczny błąd". Szefowa unijnej dyplomacji po zakończonym szczycie

Federica Mogherini skrytykowała nierozpoczęcie przez Unię Europejską rozmów akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną. To "historyczny błąd" - oceniła w niedzielę szefowa unijnej dyplomacji. Wcześniej identycznego sformułowania użył macedoński premier Zoran Zaew, komentując brak porozumienia przywódców w tej sprawie.

Najpierw pokrzyżował plany Johnsona, teraz "absolutnie popiera rząd"

- Absolutnie popieram teraz rząd tak długo, jak będzie kontynuował pracę nad porozumieniem. Nie będzie już więcej poprawek Olivera Letwina, bo nie są potrzebne - mówił w niedzielę deputowany niezależny Oliver Letwin. To jego poprawka spowodowała odłożenie głosowania w Izbie Gmin nad akceptacją porozumienia z Unią Europejską w sprawie warunków brexitu.

Tusk rozmawiał z Johnsonem. "Czekam na list"

W sobotę wieczorem szef Rady Europejskiej Donald Tusk przekazał na Twitterze, że rozmawiał z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem o sytuacji po głosowaniu w Izbie Gmin i czeka teraz na list w sprawie przedłużenia brexitu.

Schetyna podpisał wniosek o powołanie Tuska na szefa Europejskiej Partii Ludowej

Platforma Obywatelska oficjalnie złożyła wniosek o powołanie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska na przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej. - To czołowy polityk europejskiej chadecji - powiedział o byłym premierze przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Sam Tusk w środę zapewniał, że ewentualne przywództwo w EPL na pewno nie powstrzyma go przed "pełnym zaangażowaniem w sprawy polskie".

Prawdopodobnie ostatni taki szczyt. Juncker się wzruszył, Tusk jest "twardzielem"

Nie mam łez w oczach. Odczułem osobistą satysfakcję, że jestem twardziel ciągle i nie poddaję się wzruszeniom zbyt łatwo - stwierdził w piątek szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Jeśli nie pojawi się potrzeba nadzwyczajnego posiedzenia, to obecny szczyt w Brukseli będzie ostatnim, który prowadził były polski premier. Na uwagę dziennikarki, że Jean-Claude Juncker, także kończący swą kadencję przewodniczący Komisji Europejskiej, okazał wzruszenie, Tusk odparł: - Ja jestem mniej sentymentalny.

"Nie widzę tego najlepiej". Tusk o wysiłkach rządu w sprawie unijnego budżetu

- Negocjacje na pewno będą bardzo trudne, ale zakończą się dla Polski dobrze albo bardzo dobrze - mówił w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki po rozmowach szefów państw i rządów na temat przyszłego budżetu Unii Europejskiej. Z kolei przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk przyznał, że nie widzi wystarczających wysiłków polskiej dyplomacji.

"Historyczny błąd". Tusk, Juncker i Morawiecki jednym głosem o decyzji unijnego szczytu

Krótkowzroczne zamykanie drzwi przed tymi niewielkimi państwami, ale jakże ważnymi ze strategicznego punktu widzenia, jest błędem - ocenił w piątek w Brukseli uczestniczący w unijnym szczycie premier Mateusz Morawiecki. Odniósł się do faktu, że wobec braku jednomyślności unijnych przywódców nie powiódł się plan otwarcia rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią. Taką samą opinię wyrazili: szef Rady Europejskiej Donald Tusk i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Macron nieprzekonany. Brak zgody na otwarcie negocjacji akcesyjnych

Mimo kilku godzin rozmów na szczycie w Brukseli, przywódcom krajów Unii Europejskiej nie udało się przekonać prezydenta Francji Emmanuela Macrona do zgody na otwarcie negocjacji akcesyjnych dla Albanii i Macedonii Północnej. Według nieoficjalnych informacji Francja była jedynym krajem, który blokował decyzje o otwarciu rozmów akcesyjnych.

Tusk: Komisja Europejska będzie gorąco namawiała do hojniejszego budżetu

Propozycja fińskiej prezydencji w sprawie budżetu UE na lata 2021-2027 zakłada obniżenie całkowitej kwoty wydatków, ale wiele państw jest temu przeciwnych, a w piątek na szczycie nie zapadną żadne rozstrzygające decyzje - podkreślił szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Jak dodał, Komisja Europejska "będzie gorąco namawiała do hojniejszego budżetu".

Co dalej na drodze Wielkiej Brytanii do wyjścia z Unii

Po poparciu porozumienia przez 27 państw Unii Europejskiej, teraz czas na zaakceptowanie umowy przez brytyjską Izbę Gmin i Parlament Europejski, na końcu zaś ponowna, formalna akceptacja rozwiązania przez państwa członkowskie - tak ma wyglądać harmonogram prac dotyczących brexitu w najbliższych dniach.

Premier Macedonii Północnej apeluje do Unii: nie odwracajcie się od nas

Unijni ministrowie ds. europejskich nie wypracowali we wtorek porozumienia pozwalającego otworzyć negocjacje akcesyjne z Albanią i Macedonią Północną. W środę premier Macedonii Północnej Zoran Zaew zaapelował do unijnych przywódców, aby nie tworzyli przeszkód na drodze jego kraju do członkostwa w Unii Europejskiej.

Francja chce zatrzasnąć Bałkanom drzwi do Unii

Sprzeciw Francji spowodował, że unijnym ministrom ds. europejskich we wtorek nie udało się wypracować porozumienia w sprawie otwarcia negocjacji akcesyjnych dla Albanii i Macedonii Północnej. Sprawa ma być omawiana na czwartkowo-piątkowym szczycie Unii Europejskiej.

Unia nie zdecydowała się na zakaz sprzedaży broni, ale Turcję "potępia"

Turcja poważnie podważa stabilność i bezpieczeństwo całego regionu, powodując cierpienie cywilów - napisali we wnioskach uzgodnionych na poniedziałkowym spotkaniu szefów dyplomacji państw członkowskich w Luksemburgu szefowie dyplomacji Wspólnoty, odnosząc się do działań militarnych Ankary w północnej Syrii.

Unia przedłuża sankcje za ataki chemiczne

Unia Europejska przedłużyła sankcje wobec osób zaangażowanych w atak chemiczny na byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu GRU Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii, a także osób związanych z reżimem w Damaszku, których praca pozwoliła na użycie broni chemicznej w Syrii. Decyzja ma pomóc w działaniach Wspólnoty w walce z rozprzestrzenianiem i stosowaniem broni chemicznej.

Stoltenberg i Tusk apelują do Turcji. Mówią o "kluczowych siłach kurdyjskich"

Mimo uzasadnionych obaw dotyczących bezpieczeństwa, oczekujemy, że Ankara będzie działać z powściągliwością - powiedział w piątek przybywający w Turcji szef NATO Jens Stoltenberg. Tego samego dnia przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk ostrzegł, że działania armii tureckiej mogą doprowadzić do kolejnej katastrofy humanitarnej.

Skromny "budżet" dla strefy euro. Jest zielone światło dla nowego instrumentu

17 miliardów euro - tyle mają otrzymać kraje strefy euro w latach 2021-2017 w ramach nowego instrumentu finansowego. - Pomysł, który w ostatnich latach budził w Polsce duże obawy, a który nazywany był "osobnym budżetem strefy euro", został zaakceptowany przez unijnych ministrów finansów, ale jedynie jako wycinek oryginalnego i ambitnego planu - wskazał Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 BiS w Brukseli.

Francuzka bez poparcia europarlamentu. Macron: nie rozumiem, jak to możliwe

Komisje przemysłu oraz rynku wewnętrznego Parlamentu Europejskiego nie poparły w głosowaniu za zamkniętymi drzwiami francuskiej kandydatki na unijną komisarz do spraw rynku wewnętrznego Sylvie Goulard. Prezydent Francji Emmanuel Macron wyraził brak zrozumienia dla odrzucenia kandydatury Francuzki, powołując się na ustalenia z przyszłą szefową Komisji Europejskiej. Jego zdaniem stała się ona obiektem "politycznej rozgrywki".