Terroryzm

Terroryzm

Co najmniej 12 osób zginęło, a 38 zostało rannych w eksplozji samochodu pułapki we wschodniej części Bagdadu zamieszkanej głównie przez szyitów - podały władze. To trzeci taki zamach w ciągu kilku dni w stolicy Iraku.

Głównemu podejrzanemu o zorganizowanie ubiegłorocznych zamachów w Paryżu Salahowi Abdeslamowi belgijska prokuratura postawiła zarzuty usiłowania zabójstwa podczas strzelaniny, do której doszło 15 marca, czyli kilka dni przed zamachami w Brukseli.

Komisja Europejska naciska na państwa członkowskie i Parlament Europejski, by przyspieszyły prace nad propozycjami, które mają zwiększać bezpieczeństwo i przeciwdziałać terroryzmowi w Unii Europejskiej. W środę w Brukseli przedstawiono mapę drogą mającą prowadzić do powołania "unii bezpieczeństwa".

Osama Krayem, jeden z podejrzanych w śledztwie dotyczącym zamachów terrorystycznych w Brukseli, został oskarżony także o udział w przeprowadzonych w listopadzie ubiegłego roku atakach w Paryżu - poinformowała belgijska prokuratura.

W poniedziałkowe popołudnie w Jerozolimie doszło do wybuchu w autobusie. Stanął on w płomieniach, które po chwili ogarnęły też drugi pojazd. Oba autobusy doszczętnie spłonęły. Izraelskie media, powołując się na służby medyczne, piszą o kilkunastu osobach rannych. Policja podała, że obrażenia odniosło 21 osób, a przyczyną wybuchu była bomba.

Szwedzki premier zdymisjonował w poniedziałek ministra budownictwa mieszkaniowego i urbanizacji Mehmeta Kaplana (Partia Zielonych) w związku z ujawnieniem przez media, że spotkał się on z przedstawicielem tureckiej terrorystycznej organizacji Szare Wilki.

Pięć osób zostało zatrzymanych w Birmingham oraz na lotnisku Gatwick ze względu na podejrzenie przygotowywania aktów terroryzmu - poinformowała brytyjska policja. Ma to być rezultat współpracy z belgijskimi i francuskimi śledczymi po zamachach w Brukseli i Paryżu.

31-letni Mohamed Abrini podejrzewany o współorganizację zamachów w Brukseli i w Paryżu pozostanie w areszcie kolejny miesiąc – postanowił sąd w Brukseli. W areszcie pozostanie też kilku innych podejrzanych o udział w zamachach, w tym osoba, która udzieliła im schronienia.