Terroryzm

Terroryzm

Celem "niewierna armia". Zginęło kilkudziesięciu rekrutów

Co najmniej 45 rekrutów zginęło, a 60 osób odniosło rany w dwóch zamachach samobójczych w Adenie, gdzie siedzibę ma uznawany przez wspólnotę międzynarodową rząd - podaje agencja AP. Do przeprowadzenia ataków przyznało się tzw. Państwo Islamskie (IS).

"Oni wiedzą, co może się stać". Dżihadyści szykują się do obrony "stolicy"

- Wiemy, że czują się zagrożeni. Tak jak powinni - stwierdził rzecznik amerykańskich sił odpowiedzialnych za kampanię przeciw dżihadystom. Według niego, tak zwane Państwo Islamskie intensywnie przygotowuje się do odparcia spodziewanego szturmu na swoją „stolicę”. - Zauważyliśmy deklarację wprowadzenia stanu wyjątkowego w Ar-Rakkce, cokolwiek to znaczy - powiedział Amerykanin.

Zginął jeden z liderów Hezbollahu. USA: to nie my

Libański Hezbollah poinformował o śmierci jednego ze swoich głównych dowódców Mustafy Badreddine’a. Według wstępnych ustaleń zginął on w eksplozji, do której doszło w jednej z baz w pobliżu lotniska w Damaszku.

15 udaremnionych zamachów, "wyjątkowa mobilizacja"

Francuskie siły bezpieczeństwa od początku roku zatrzymały za związki z dżihadyzmem 101 osób. Od 2013 roku udaremniono 15 planowanych we Francji zamachów terrorystycznych - oświadczył szef MSW Bernard Cazeneuve w opublikowanym w piątek wywiadzie. Minister dodał, że zagrożenie atakiem terrorystycznym we Francji wciąż jest "bardzo wysokie".

Dżihadyści wśród uchodźców? Niemcy badają 40 przypadków

Niemieckie władze badają 40 przypadków przedostania się do kraju bojowników tzw. Państwa Islamskiego wraz z ostatnią falą migrantów uchodźców z Bliskiego Wschodu - poinformowała federalna policja kryminalna. Jeszcze w styczniu takich spraw było o połowę mniej.

Cannes czujne w obawie przed zamachem

Organizatorzy canneńskiego festiwalu filmowego zatrudnili po zamachach w Paryżu i Brukseli dodatkowo 500 osób do wzmocnienia bezpieczeństwa w obawie przed ewentualnym atakiem terrorystycznym.

10 tysięcy "zagrożonych dżihadyzmem". Paryż ma nowy plan

W każdym regionie Francji powstanie do końca 2017 roku specjalny ośrodek resocjalizacji dla "osób zradykalizowanych" i zagrożonych dżihadyzmem - ogłosił w poniedziałek premier Manuel Valls przedstawiając nowy plan walki z radykalizacją i terroryzmem.

Uprowadzeni w Syrii dziennikarze są już na wolności

Trzech niezależnych hiszpańskich dziennikarzy, którzy zostali uprowadzeni w Syrii w lipcu ubiegłego roku w pobliżu Aleppo, zostało uwolnionych i przewiezionych w bezpieczne miejsce - poinformował w sobotę rząd Hiszpanii. Nie ujawniono tożsamości porywaczy, ani szczegółów operacji.

Skrzydlaty łącznik dżihadystów wpadł na granicy

Jordańska straż graniczna poinformowała, że przechwyciła komunikację dżihadystów prowadzoną w niecodzienny sposób. Złapano gołębia pocztowego z listem od bojówkarzy w Iraku, przeznaczonym dla sympatyka w Jordanii.

Wyszli z domu i zniknęli. Dokumenty dżihadystów odsłaniają prawdę

Dwa lata temu zaginęło trzech brytyjskich nastolatków. Dziś wiadomo, że wyjechali do Syrii. Dwóch nie żyje, jeden wciąż walczy. W papierach rekrutacyjnych tzw. Państwa Islamskiego natrafiono właśnie na informacje o tym, jak ich zradykalizowano i rekrutowano do walki. Z przechwyconych przez Brytyjczyków dokumentów wynika, że ochotników jest o wiele łatwiej znaleźć, niż można się było tego spodziewać. Materiał "Faktów z Zagranicy", oglądaj od poniedziałku do piątku o godz. 19.55 w TVN24 BiS.

"Grozili, że poderżną nam gardła". Marynarze uwolnieni przez islamistów

Islamscy bojownicy z ugrupowania Abu Sajjaf uwolnili w niedzielę 10 indonezyjskich marynarzy, uprowadzonych pod koniec marca na filipińskich wodach terytorialnych - poinformował szef policji na wyspie Jolo na Filipinach. Porywacze domagali się za ich uwolnienie miliona dolarów okupu, a kilka dni wcześniej brutalnie zamordowali innego zakładnika.