Terroryzm

Terroryzm

- Służby wiedzą o wielu innych szykowanych zamachach w Europie, które są na różnych etapach przygotowań - twierdzi CNN, powołując się na źródła w amerykańskich służbach. Wszystkie te potencjalne zamachy mogą być powiązane z tymi siatkami terrorystycznymi, które są odpowiedzialne za masakry w Paryżu i Brukseli.

W Rzymie wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w związku z uroczystościami Wielkiego Tygodnia pod przewodnictwem papieża Franciszka. Z powodu zagrożenia terrorystycznego szczególną ochroną objęto rejon placu Świętego Piotra i Koloseum.

Kilka warstw kontroli, dodatkowy monitoring i typowanie potencjalnych zamachowców zawczasu - tak Izraelczycy widzą sposób na zwiększenie bezpieczeństwa europejskich lotnisk. Po zamachu w Brukseli oferują stosowane przez siebie rozwiązania i technologie, a dotychczasowe działania Belgów nazywają „kolosalną porażką”.

Belgijskie władze obniżyły poziom zagrożenia terrorystycznego o jeden stopień. Dotychczas, po wtorkowych zamachach, obowiązywał najwyższy. Tymczasem belgijski nadawca publiczny VRT informuje, że Salah Abdeslam, podejrzany o koordynowanie zamachów w Paryżu z 13 listopada i aresztowany w zeszłym tygodniu, planował dokonanie podobnych aktów terroru w Brukseli.

Tak zwane Państwo Islamskie opublikowało w czwartek zapis wideo adresowany do zwolenników, w którym ogłasza swe zwycięstwo i zapowiada kontynuację dżihadu po wtorkowych zamachach bombowych w Brukseli. IS przyznało się do nich jeszcze we wtorek, kilka godzin po wybuchach.

Coraz więcej wiadomo o zamachowcach z Brukseli. Okazuje się, że 25-letni Najim Laachraoui, zamachowiec samobójca z lotniska, uczył się kiedyś w elitarnej katolickiej szkole w Brukseli. Reuters dotarł do dyrektorki, która wspomina, że Laachraoui był wzorowym uczniem. Zresztą to nie jedyny w ostatnim czasie islamski terrorysta, który chodził kiedyś do katolickich szkół.

- Podczas ewakuacji zobaczyliśmy, że w tunelu jest dym, i wtedy zdaliśmy sobie sprawę, że coś jest bardzo nie tak - wspomina Evan Lamos, który nagrał ewakuację wagonu w tunelu brukselskiego metra po zamachu terrorystycznym. Rozmawiał z nim wysłannik TVN24 w Brukseli Wojciech Bojanowski.

Rząd węgierski postanowił przygotować pakiet posunięć antyterrorystycznych, obejmujących m.in. zmiany w konstytucji – powiadomił minister spraw wewnętrznych Węgier Sandor Pinter na konferencji prasowej w parlamencie. - Należy wyciągnąć wnioski z wydarzeń w Brukseli. Jest dla nas oczywiste, że trzeba zwiększyć środki bezpieczeństwa – oznajmił Pinter.

Amerykańska ambasada w Bułgarii ostrzegła obywateli Stanów Zjednoczonych, by unikali dużego węzła komunikacyjnego w Sofii z powodu groźby zamachu na jeden lub wiele miejskich autobusów.

Na wojnę prowadzoną przez terrorystów należy odpowiedzieć wojną – oznajmiła prezydent Litwy Dalia Grybauskaite w czwartkowym wywiadzie dla litewskiego radia publicznego LRT. Zdaniem prezydent zagrożenie terrorystyczne Europa ocenia zbyt naiwnie i powierzchownie.

Salah Abdeslam - główny podejrzany o zorganizowanie zamachów w Paryżu i prawdopodobny współorganizator zamachów w Brukseli - jest przesłuchiwany w sądzie w Brukseli. Sędzia zdecyduje, czy mężczyzna trafi do aresztu. Wkrótce też ma się odbyć rozprawa ekstradycyjna terrorysty. Jego wydania domaga się Francja.

Druga eksplozja nastąpiła tuż przed nami i wówczas już wiedzieliśmy, że to coś poważnego. Pierwszą zasadą było, by "być tak małym" jak to możliwe i by się nie ruszać - wspomina Brytyjka, która przeżyła zamach terrorystyczny na lotnisku w Brukseli. Zbiegiem okoliczności dzień wcześniej czytała porady dotyczące tego, jak się zachować w takiej sytuacji.

Mają najczęściej 20-25 lat, są sfrustrowani i samotni, często z kryminalną przeszłością. To profil socjopsychologiczny terrorystów. W grupach przestępczych odnajdują swój sens życia. Wmawia się im, że w imię religii mają zabijać niewinnych ludzi. Materiał "Polska i Świat".

Prezydent Turcji powiedział w środę, że służby jego kraju aresztowały i deportowały w lipcu 2015 r. jednego ze zidentyfikowanych przez policję terrorystów samobójców z Brukseli. Turcja ostrzegała Belgów, mimo to mężczyzna pozostał na wolności. Na zarzuty odpowiedział w środę wieczorem belgijski minister sprawiedliwości.