Terroryzm

Terroryzm

Sąd w Sollentunie pod Sztokholmem skazał w czwartek 20-letniego mężczyznę na pięć lat pozbawienia wolności za przygotowywanie samobójczego zamachu terrorystycznego. Karę zmniejszono o rok, z sześciu lat do pięciu, ze względu na młody wiek skazanego.

Departament Stanu USA wydał ostrzeżenie dla Amerykanów dotyczące możliwego zagrożenia atakami terrorystycznymi w Europie. Ostrzeżenie obowiązywać ma do końca sierpnia, a jako potencjalne cele zamachów wskazuje się obiekty turystyczne, restauracje, centra handlowe i imprezy masowe, takie jak Euro 2016 oraz Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

Przed sądem w Paryżu rozpoczął się w poniedziałek proces siedmiu oskarżonych o podróżowanie do Syrii w celu szkolenia się tam na bojowników islamskich. Wśród nich jest brat jednego z zamachowców listopadowych ataków w Paryżu, w których zginęło 130 osób.

Zamachowcy samobójcy to "główne zagrożenie" dla bezpieczeństwa publicznego w Wielkiej Brytanii - oświadczył wicekomendant londyńskiej policji Neil Besu. Poinformował, że letnie festiwale muzyczne i imprezy sportowe "będą priorytetem" dla brytyjskiej policji ze względu na wysokie prawdopodobieństwo zamachu.

Przedstawiciel francuskiego resortu spraw wewnętrznych poinformował w środę, że od listopadowych ataków terrorystycznych w Paryżu do kraju nie wpuszczono z powodów bezpieczeństwa ponad 18 tys. osób. Od tego czasu na granicach sprawdzono ok. 32 mln osób.

- Ten, kto zabija, opacznie zrozumiał teksty islamu. Umyślnie bądź z powodu niedbałości - stwierdził wielki imam uniwersytetu Al-Azhar w Kairze Ahmed al-Tajeb. Podczas wizyty w Watykanie zaapelował o współpracę chrześcijan i muzułmanów, bez której jego zdaniem nie uda się zdusić terroryzmu.

Co najmniej 45 rekrutów zginęło, a 60 osób odniosło rany w dwóch zamachach samobójczych w Adenie, gdzie siedzibę ma uznawany przez wspólnotę międzynarodową rząd - podaje agencja AP. Do przeprowadzenia ataków przyznało się tzw. Państwo Islamskie (IS).

- Wiemy, że czują się zagrożeni. Tak jak powinni - stwierdził rzecznik amerykańskich sił odpowiedzialnych za kampanię przeciw dżihadystom. Według niego, tak zwane Państwo Islamskie intensywnie przygotowuje się do odparcia spodziewanego szturmu na swoją „stolicę”. - Zauważyliśmy deklarację wprowadzenia stanu wyjątkowego w Ar-Rakkce, cokolwiek to znaczy - powiedział Amerykanin.

Libański Hezbollah poinformował o śmierci jednego ze swoich głównych dowódców Mustafy Badreddine’a. Według wstępnych ustaleń zginął on w eksplozji, do której doszło w jednej z baz w pobliżu lotniska w Damaszku.

Francuskie siły bezpieczeństwa od początku roku zatrzymały za związki z dżihadyzmem 101 osób. Od 2013 roku udaremniono 15 planowanych we Francji zamachów terrorystycznych - oświadczył szef MSW Bernard Cazeneuve w opublikowanym w piątek wywiadzie. Minister dodał, że zagrożenie atakiem terrorystycznym we Francji wciąż jest "bardzo wysokie".

Niemieckie władze badają 40 przypadków przedostania się do kraju bojowników tzw. Państwa Islamskiego wraz z ostatnią falą migrantów uchodźców z Bliskiego Wschodu - poinformowała federalna policja kryminalna. Jeszcze w styczniu takich spraw było o połowę mniej.

Organizatorzy canneńskiego festiwalu filmowego zatrudnili po zamachach w Paryżu i Brukseli dodatkowo 500 osób do wzmocnienia bezpieczeństwa w obawie przed ewentualnym atakiem terrorystycznym.