Terroryzm

Terroryzm

Do Danii wrócił już co drugi bojownik, który walczył w Syrii lub Iraku - wynika z raportu Międzynarodowego Centrum Walki z Terroryzmem (ICCT). To najwyższy spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej współczynnik wracających do kraju tzw. foreign fighters.

Szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere w wywiadzie dla niedzielnego wydania dziennika "Tagesspiegel" wypowiedział się przeciwko tworzeniu w Unii Europejskiej wspólnego europejskiego centrum antyterrorystycznego według niemieckich wzorów.

Premier Belgii Charles Michel jest przekonany, że w Europie, w tym także w Belgii, dojdzie do nowych zamachów i że nie można mówić o czymś takim jak "zerowe ryzyko". Wyraził ten pogląd w wywiadzie dla sobotniego wydania dziennika "La Libre Belgique".

Kurdowie z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) przyznali się do przeprowadzenia czwartkowego zamachu bombowego obok dworca autobusowego w Diyarbakir na południowym wschodzie Turcji. Zginęło siedmiu policjantów, a rannych zostało 27 osób.

USA i Chiny zapowiedziały w czwartek, że będą współpracować w zwalczaniu terroryzmu nuklearnego i przeciwdziałać zagrożeniu ze strony Korei Płn. Oba mocarstwa mają corocznie konsultować się w sprawach bezpieczeństwa nuklearnego i podpisać Paryskie Porozumienie Klimatyczne.

Prezydent Francji Francois Hollande wycofał projekt ustawy, przewidujący odbieranie francuskiego obywatelstwa osobom skazanym za terroryzm. Po środowym posiedzeniu rządu Hollande przyznał, że nie ma w tej sprawie zgody między Senatem a Zgromadzeniem Narodowym.

Prokuratura postawiła w środę zarzuty 34-letniemu francuskiemu obywatelowi Redzie Kriketowi, zatrzymanemu w ubiegłym tygodniu na przedmieściach Paryża w związku z planowaniem zamachu we Francji - podała AFP, powołując się na źródła zbliżone do śledztwa. Zarzuca się mu m.in. udział w spisku związanym z działalnością terrorystyczną.

Prokurator Egiptu zwrócił się do władz Cypru o ekstradycję Egipcjanina oskarżonego o porwanie samolotu pasażerskiego linii EgyptAir i zmuszenie załogi do lądowania w Larnace - poinformowała egipska telewizja.