Terroryzm

Terroryzm

Dwanaście osób podejrzewanych o planowanie nowych ataków terrorystycznych zostało w piątek i sobotę zatrzymanych w Brukseli. Operacja belgijskiej policji trwała na terenie całego kraju - poinformowało w oświadczeniu biuro prokuratora federalnego.

Szef CIA John Brennan powiedział w czwartek w senackiej komisji ds. wywiadu, że tzw. Państwo Islamskie (IS) ma na całym świecie dziesiątki tysięcy bojowników, więcej niż kiedykolwiek miała Al-Kaida. Podkreślił, że są oni szkoleni do zamachów na Zachodzie.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zadeklarował we wtorek, że jego kraj jest gotów wymieniać się z NATO informacjami wywiadowczymi służącymi do walki z islamskim ekstremizmem.

Omar Mateen, sprawca niedzielnej strzelaniny w Orlando, w której zginęło 49 osób, powołał się w rozmowie z numerem alarmowym 911 na zamach bombowy podczas Maratonu Bostońskiego w kwietniu 2013 r., a jego sprawców nazwał "krajanami" – podało w poniedziałek FBI.

Kanadyjski zakładnik Robert Hall został zamordowany przez działające na południu Filipin radykalne ugrupowanie Abu Sajef powiązane z Al-Kaidą i Państwem Islamskim – poinformował we wtorek rzecznik prezydenta Filipin Herminio Coloma. Hallowi ścięto głowę.

Informacje o tym, że napastnik z Orlando zadeklarował wierność tzw. Państwu Islamskiemu wywołały na powrót pytanie: czy faktycznie działał z rozkazu IS, czy też szukał rozgłosu i aprobaty dżihadystów dla osobistego aktu nienawiści - pisze komentatorka "NYT". W TVN24 BiS raport specjalny o strzelaninie w Orlando.

Prezydent USA Barack Obama oświadczył w niedzielę, że tego dnia doszło do "najkrwawszej strzelaniny w amerykańskiej historii". Atak w nocnym klubie dla gejów w Orlando, na Florydzie, w którym zginęło 50 ludzi, nazwał "aktem terroru" i "aktem nienawiści". W TVN24 BiS raport specjalny poświęcony strzelaninie.

Iracka armia poinformowała w niedzielę, że zapewniła pierwszą bezpieczną drogę ewakuacyjną, którą cywile mogą opuścić bastion tzw. Państwa Islamskiego - Faludżę. Według norweskiej organizacji pomocowej, z miasta już pierwszego dnia uciekły 4 tys. ludzi.

Co najmniej trzy osoby zostały ranne w niedzielnej eksplozji ładunku wybuchowego domowej roboty na międzynarodowym lotnisku Szanghaj-Pudong, które jest oddalone o ok. 30 km od centrum tej chińskiej metropolii - podały władze portu lotniczego.

Kazachskie służby zostały wciągnięte w wymianę ognia na ulicach miasta Aktobe w północno-zachodniej części kraju, gdzie kilka dni wcześniej w strzelaninie zginęło co najmniej 19 osób.

Prokurator generalny Jurij Czajka poinformował w środę deputowanych o znacznym wzroście liczby przestępstw o charakterze ekstremistycznym w Rosji w 2015 roku. Prawie 3,5 tys. obywateli Rosji wstąpiło w szeregi terrorystów na Bliskim Wschodzie - dodał.

Francuscy śledczy uważają, że Francuz zatrzymany na Ukrainie z ładunkiem broni palnej i materiałów wybuchowych to raczej przemytnik broni, a nie ktoś zaangażowany w działalność terrorystyczną - oświadczył prokurator kierujący dochodzeniem w tej sprawie. Ukraińskie służby twierdzą, że udaremniły przygotowania do zamachów we Francji.

Talibscy bojownicy zarabiają ok. 20 mln dolarów rocznie na nielegalnej eksploatacji kopalń lapis lazuli na północnym wschodzie Afganistanu - informuje brytyjska organizacja pozarządowa Global Witness. Domaga się wpisania afgańskiego lapis lazuli na listę "minerałów konfliktu".

Jak poinformowały władze jordańskie, podejrzany o dokonanie zamachu w obozie uchodźców palestyńskich Bakaa na przedmieściach stolicy Jordanii, Ammanu, został zatrzymany. Według władz był to "indywidualny i izolowany" atak terrorystyczny.