Terroryzm

Terroryzm

Rozpędzony pojazd staje w miejscu. Ta blokada ma powstrzymać atak

Belgijscy policjanci testują urządzenie, które może zapobiec atakom terrorystycznym z użyciem rozpędzonych pojazdów - takim jakie miały miejsce w Nicei i Berlinie. Skonstruowano przenośną ramę, która skutecznie zatrzymuje samochody poruszające się z dużą prędkością. Twórcy twierdzą, że może ona być stosowana do zabezpieczania ulic podczas imprez masowych. Materiał magazynu "24 godziny" TVN24 BiS.

Merkel w Tunezji. Setki milionów euro i szybsze deportacje

Kanclerz Niemiec Angela Merkel poinformowała w piątek w Tunisie, po rozmowie z tunezyjskim prezydentem Bedżim Kaidem Essebsim, że oba kraje porozumiały się ws. konkretnych kroków w celu wyraźnie szybszego odsyłania do Tunezji tych imigrantów, którym odmówiono azylu.

Dwaj Syryjczycy zatrzymani przez niemiecką policję

Niemiecka policja aresztowała dwóch Syryjczyków. Jeden z nich jest podejrzewany o popełnienie zbrodni wojennych poprzez udział w zamordowaniu w Syrii w marcu 2013 roku 36 syryjskich pracowników rządowych - podała w czwartek w oświadczeniu niemiecka prokuratura.

Terrorysta zaatakował w hotelu. Ochroniarze trafili przed sąd

Sześciu pracowników ochrony hotelu w tunezyjskiej Susie, w którym w czerwcu 2015 roku doszło do ataku terrorystycznego, stanęło przed sądem - poinformował rzecznik sądowego śledztwa w sprawie ataku Sofian Sliti. Jak pisze agencja Reutera, usłyszeli oni zarzuty nieudzielenia pomocy turystom.

Z Izraela chciał do dżihadu. Szin Bet był szybszy

Pochodzącemu z Białorusi Żydowi, który podczas służby wojskowej w Izraelu przeszedł na islam, postawiono zarzuty związków z terrorystyczną organizacją Państwo Islamskie - podała izraelska policja. Miał on zamiar przyłączyć się do szeregów IS w Syrii.

Atak talibów na policję, wojsko i wywiad

W stolicy Afganistanu doszło w środę do serii ataków, w których zginęła jedna osoba, a 35 zostało rannych - poinformowało afgańskie ministerstwo zdrowia. Do przeprowadzenia akcji zbrojnych przyznali się talibowie.

Zdetonował tzw. bombę szybkowarową i próbował ucieć

Mężczyzna powiązany z tzw. Państwem Islamskim (IS) zdetonował niewielką bombę w Bandungu, na zachodzie indonezyjskiej wyspy Jawa. Po eksplozji uciekł do pobliskiego budynku i go podpalił. Został postrzelony przez policję i zmarł od odniesionych ran.

"Tutaj ludzie nie mają dostępu do broni". Hollande odpowiada Trumpowi

- Tutaj nie ma uzbrojonych ludzi otwierających ogień do tłumu tylko w celu osiągnięcia satysfakcji ze spowodowania dramatu i tragedii - powiedział w sobotę Francois Hollande. Prezydent Francji zareagował w ten sposób na wypowiedź Donalda Trumpa, który powiedział, że "Paryż nie jest już Paryżem" po atakach islamistów.

Dostał milion funtów za Guantanamo. Finansował dżihad? Brytyjczycy sprawdzają

Siatka terrorystyczna tzw. Państwa Islamskiego w Manchesterze mogła zostać stworzona za pieniądze brytyjskich podatników - podaje w piątek brytyjski dziennik "Telegraph". Pojawiły się poważne podejrzenia, że obywatel Wielkiej Brytanii mógł dużą część odszkodowania za pobyt w amerykańskim więzieniu Guantanamo przekazać na działalność terrorystyczną. Mężczyzna w lutym wysadził się w Iraku. Sprawę bada brytyjski wywiad.

Rewizje w domach imamów w Niemczech

Niemiecka policja przeprowadziła w środę rewizje w mieszkaniach muzułmańskich duchownych należących do Tureckiego Stowarzyszenia Islamskiego Ditib. Prokuratura federalna w Karlsruhe zarzuca im inwigilację tureckich obywateli i instytucji w na terenie Niemiec.

Ponad 500 zatrzymań. Operacja policyjna w Turcji

Turecka policja zatrzymała ponad 500 osób podczas operacji wymierzonej w struktury zdelegalizowanej w Turcji Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) - podała we wtorek państwowa agencja prasowa Anatolia.

Mieli zaatakować w rocznicę rewolucji. Aresztowani to "takfiri"

Irańskie służby bezpieczeństwa aresztowały ośmiu sunnickich radykałów podejrzanych o planowanie zamachów, które miały zakłócić obchody rocznicy rewolucji islamskiej w Iranie w ostatnich dniach - poinformował minister bezpieczeństwa wewnętrznego Mahmud Alawi.

Zakaz odwiedzania "stron dżihadystycznych" niekonstytucyjny

Obowiązujący we Francji od czerwca 2016 roku zakaz regularnego odwiedzania stron dżihadystycznych, które nakłaniają "do aktów terrorystycznych", jest niezgodny z konstytucją - orzekła Rada Konstytucyjna badająca zgodność przepisów z ustawą zasadniczą.

Kupili aceton, mieli planować zamach. Zatrzymania we Francji

Francuska policja zatrzymała w piątek w Montpellier na południu kraju cztery osoby podejrzane o planowanie zamachu. Wśród zatrzymanych jest 16-letnia dziewczyna. Według źródeł w policji podejrzani kupowali środki służące do produkcji materiałów wybuchowych.