Terroryzm

Terroryzm

28-letni mieszkaniec New Jersey, naturalizowany obywatel USA pochodzenia afgańskiego, został zatrzymany w związku z sobotnią eksplozją na Manhattanie - poinformował burmistrz New Jersey Chris Bollwage. FBI poinformowało, że nic nie wskazuje, by w okolicy wciąż działała odpowiedzialna za atak komórka terrorystyczna.

W Paryżu zatrzymano nastolatka w związku z udaremnionymi ostatnio atakami terrorystycznymi we Francji - poinformował portal franceinfo.fr, powołując się na anonimowego przedstawiciela francuskich sił bezpieczeństwa. Jednocześnie otwarto we Francji pierwsze centrum prewencji, integracji społecznej i obywatelskości (CPIC), do którego trafią zagrożeni radykalizacją młodzi muzułmanie.

11 września 2001 roku dojeżdżał do pracy metrem. Wysiadł na stacji pod wieżami WTC i szybko zorientował się, że coś jest nie tak. Marcin Tuliński, Polak pracujący w 2001 roku na Manhattanie relacjonował w TVN24 swoje przeżycia z tragicznego poranka. - Zawsze jak to widzę, to się trzęsę - mówi o zdjęciach samolotów wbijających się w wieże WTC.

- Zamiarem tego komanda było bez wątpienia przeprowadzenie zamachu - oznajmił prokurator ds. terroryzmu Francois Molins. Według niego francuskim służbom udało się udaremnić atak, który miały przeprowadzić trzy kobiety kierowane przez tzw. Państwo Islamskie. To pokłosie śledztwa ws. samochodu z butlami gazu w centrum Paryża.

Zatrzymani od lutego w Kazachstanie i Rosji terroryści planowali masowe zamachy w stylu "wydarzeń paryskich" - informują kazachskie media, powołując się na biuro prasowe Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Kazachstanu.

Na 13 lat więzienia skazał we wtorek sąd w Budapeszcie ekstremistę Gyoergya Budahazyego za działalność terrorystyczną w latach 2007-2009. Jego 16 towarzyszy otrzymało niższe wyroki – poinformowała agencja MTI.

Liczba ofiar śmiertelnych samobójczego zamachu, do którego doszło w poniedziałek w ośrodku wojskowym w Adenie na południu Jemenu, wzrosła do co najmniej 71; rannych jest 98 osób. Do ataku przyznało się tzw. Państwo Islamskie (IS).