Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Doniesienia o przeprowadzeniu w sobotę przez syryjskie siły rządowe ataku chemicznego we Wschodniej Gucie to prowokacja - oświadczył w poniedziałek szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. Jak zaznaczył, Moskwa jest przeciw wskazywaniu winnych bez dowodów.

Rosja wezwała w niedzielę do zwołania w poniedziałek posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęconego "zagrożeniom dla światowego pokoju". Wcześniej dziewięć krajów, w tym Polska, zażądało zwołania w poniedziałek obrad RB ONZ w celu omówienia sytuacji we Wschodniej Gucie.

W Estonii wszedł w życie zakaz wjazdu do kraju, obejmujący 49 Rosjan wpisanych na tzw. listę Magnitskiego. Zdaniem estońskich władz osoby te przyczyniały się do łamania praw człowieka. Zakaz nałożono po próbie otrucia Siergieja Skripala.

Zwiększanie wojskowej obecności NATO w pobliżu granic Rosji jest nieuzasadnione - oświadczył rosyjski wiceminister spraw zagranicznych i były ambasador Rosji przy NATO Aleksandr Gruszko w kuluarach spotkania Klubu Wałdajskiego. Jak dodał, Sojusz przekroczył czerwoną linię, kontynuując zwiększanie swej wojskowej obecności u granic Rosji.

"Bratnia integracja z Rosją okazała się iluzją, a jednocześnie pułapką" - ocenił niezależny białoruski publicysta Alaksandr Kłaskouski, oceniając funkcjonowanie państwa związkowego Białorusi i Rosji. Z kolei zdaniem politologa Walerego Karbalewicza "państwo związkowe Białorusi i Rosji to zamrożony etap integracji, który będzie nadal przedłużany".

Polski ambasador w Moskwie został poinformowany podczas piątkowego spotkania w rosyjskim MSZ, o uznaniu czterech członków polskiego personelu dyplomatycznego za osoby niepożądane na terytorium Rosji - poinformował dyrektor biura prasowego polskiego MSZ, Artur Lompart.

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow poinformował w czwartkowy wieczór, że w odpowiedzi na decyzję o wydaleniu z USA 60 rosyjskich dyplomatów i pracowników jej placówek w tym kraju, Moskwa podejmie taki sam krok. Zamknie też jeden z amerykańskich konsulatów.