Konflikty zbrojne Rosji

Konflikty zbrojne Rosji

Rosja widzi "rosnące szanse" na zakończenie wojny w Syrii. Waszyngton odwrotnie

Moskwa widzi "rosnące szanse" na międzynarodowe porozumienie ws. rozwiązania konfliktu w Syrii i wspólną walkę z Państwem Islamskim - stwierdził rosyjski dyplomata cytowany przez agencję Reutera. Słowa te potwierdził następnie szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. Tymczasem sekretarz stanu USA John Kerry w wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Stampa" stwierdził, że wojskowe wsparcie ze strony Rosji dla prezydenta Baszara el-Asada może zwiększyć groźbę konfrontacji z siłami walczącymi w Syrii z Państwem Islamskim.

Kerry: rosyjska broń w Syrii dla obrony własnych sił

- W tej chwili nasi eksperci wojskowi oceniają, że poziom i typ uzbrojenia rosyjskich jednostek powietrznych (w Syrii) wskazuje na ich obronny charakter - powiedział we wtorek John Kerry. Sekretarz stanu USA przyznał jednak, że Waszyngton wciąż nie wie, "jakie Rosja ma intencje".

"Jałta 2, marzenie Kremla, wydaje się osiągalna dzięki Państwu Islamskiemu"

"Zachód może przyjąć pomoc wojskową Rosji w walce z terroryzmem, jednak mało prawdopodobne jest, by uratowało to reżim Baszara el-Asada" – pisze na łamach opozycyjnej "Nowoj Gaziety" Paweł Felgenhauer, znany rosyjski analityk wojskowy i publicysta, i wskazuje niebezpieczeństwo nowego podziału świata, którego pragnie Kreml.

Islamiści twierdzą, że walczyli już z Rosjanami. W Syrii "zrobią im drugi Afganistan"

Wojna w Syrii trwająca od 2011 r. "będzie trwała kolejne lata" - mówią bojownicy kilku rebelianckich ugrupowań, z którymi rozmawiała agencja Reutera, pytani o to, co oznacza włączenie się w konflikt Rosji. Dodają, że Moskwa - przychodząc "z pomocą reżimowi Asada" - funduje sobie drugi Afganistan. Jedno z ugrupowań twierdzi nawet, że zmierzyło się już z żołnierzami Moskwy na polu bitwy.

Reuters: nad Syrią latają rosyjskie drony

Rosja podjęła w Syrii misje rozpoznawcze z użyciem samolotów bezzałogowych - poinformowała agencja Reutera, powołując się na dwóch przedstawicieli władz USA - co wydaje się być pierwszymi działaniami powietrznymi rozbudowanych tam ostatnio sił rosyjskich.

"Nowaja Gazieta": Rosja planuje operację specjalną w Syrii

Rosyjska prasa ujawnia kolejne szczegóły, dotyczące obecności militarnej Rosji w Syrii. Dziennik "Kommiersant" pisze o "1700 żołnierzach stacjonujących w porcie w Tartus i o tym, że w latach 2016-2017 Rosja dostarczy reżimowi Asada zmodernizowane myśliwce MiG-29M i samoloty bojowe Jak-130". Opozycyjna "Nowaja Gazieta" informuje o "planowanej rosyjskiej operacji specjalnej w strefie konfliktu".

"Rosyjskie myśliwce są w Syrii". Zagadkowe zaangażowanie Kremla

Na lotnisku w Latakii, bastionie syryjskiego reżimu, są rosyjskie samoloty bojowe i śmigłowce - twierdzi agencja Reutera oraz amerykańskie radio publiczne NPR. Według anonimowych informatorów tego drugiego źródła to myśliwce i śmigłowce szturmowe. To kolejne doniesienia z USA o rzekomej szybko rosnącej obecności rosyjskich sił zbrojnych w Syrii.

Kerry: Rosjanie chcą rozmawiać o Syrii

Rosja zaproponowała Stanom Zjednoczonym rozmowy na szczeblu wojskowym w sprawie konfliktu w Syrii - poinformował sekretarz stanu USA John Kerry po rozmowie telefonicznej z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. Sekretarz stanu USA dodał, że propozycję Ławrowa przedstawił zarówno Białemu Domowi, jak i Pentagonowi.

Rosja: nie planujemy baz w Syrii, ale "wszystko może się zdarzyć"

- Na chwilę obecną nie ma planów budowy bazy lotniczej w Syrii, ale wszystko może się zdarzyć - oznajmił zastępca Szefa Sztabu Generalnego Nikołaj Bogdanowski. Odniósł się w ten sposób do doniesień płynących z Zachodu, że rośnie strumień rosyjskiego wsparcia dla sił rządowych. Amerykanie przyznali tymczasem, że ich program wsparcia dla walczących z reżimem rebeliantów nie idzie tak, jakby tego chcieli.

"Rosyjscy wojskowi w Syrii są potrzebni do ochrony ekspertów oraz dostaw"

Grupa rosyjskich ekspertów wojskowych wyjechała do Syrii, by pomoc Syryjczykom w remoncie portu i pasa startowego - tłumaczy rozmówca rosyjskiego ministerstwa obrony gazecie "Wiedomosti". Wcześniej agencja Reutera poinformowała, że Rosjanie wzmacniają pozycję wokół bazy lotniczej w Latakii, uznawanej za bastion reżimu Baszara el-Asada.

Obama: rosyjskie poparcie dla Asada skazane na porażkę

Zdaniem prezydenta USA zaangażowanie militarne Rosji może uniemożliwić osiągnięcie politycznego rozwiązania, mającego na celu zakończenie wojny domowej w Syrii. Barack Obama uważa, że rosyjskie poparcie udzielane prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi jest "skazane na porażkę".

Rosyjscy żołnierze "walczą u boku syryjskiej armii"

Rosyjscy żołnierze uczestniczą w operacjach wojskowych syryjskiej armii rządowej - podała agencja prasowa Reuters, powołując się na źródła w Libanie "mające wiedzę o syryjskiej sytuacji politycznej i militarnej". Rząd USA wyraził zaniepokojenie doniesieniami o rosyjskiej interwencji wojskowej po stronie prezydenta Baszara al-Asada.

Rosja tworzy przy granicy z Ukrainą ogromną bazę wojskową

Baraki dla kilku tysięcy żołnierzy oraz wielki skład broni i amunicji to część tworzącej się przy granicy z Ukrainą rosyjskiej bazy wojskowej - pisze agencja Reutera dodając, że sugeruje to podjęcie przez Kreml decyzji o przedłużeniu konfliktu na Ukrainie.

Rosja: Od dawna dostarczamy Syrii broń i sprzęt wojskowy. Naciski USA to chamstwo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej oświadczyło, że Rosja dostarcza Syrii broń "w pełnej zgodzie z prawem międzynarodowym". Jednocześnie przedstawiciel syryjskiej armii przyznał, że rosyjscy eksperci wojskowi "zawsze byli obecni w Syrii, ale w ostatnim roku ich roku ich obecność się szczególnie zwiększyła".