Konflikty zbrojne Rosji

Konflikty zbrojne Rosji

Deputowany LDPR Roman Chudjakow na plenarnym posiedzeniu Dumy złożył wniosek, żeby zwrócić się do ministra obrony Siergieja Szojgu z prośbą o wprowadzenie rosyjskich sił pokojowych do Donbasu. Rosyjscy żołnierze w błękitnych hełmach mieliby "pilnować tam zawieszenia broni".

Rosja od kilku lat wzmacnia siły nad swoją zachodnią granicą. Z czterech okręgów wojskowych to właśnie Zachodni Okręg Wojskowy jest najpotężniejszy. To nie tylko ćwierć miliona żołnierzy, ale też coraz większa liczba coraz nowocześniejszego uzbrojenia. Kraje bałtyckie zostały osaczone rosyjskimi bazami wojskowymi. Jeśli dojdzie do otwartej wojny, Rosja zmiażdży przeciwnika w góra tydzień.

Szef tureckiego MSZ przebywający z wizytą w Wilnie stwierdził, że sytuacja na okupowanym przez Rosję Krymie "jest nie do zaakceptowania", a żyjący tam Tatarzy są "represjonowani" i "atakowani". Mevlut Cavusoglu zapowiedział, że Ankara wyśle nieoficjalnego obserwatora na półwysep, który przyjrzy się uważnie sytuacji tej społeczności.

Rosjanie mogą zaatakować Kijów z terenu Białorusi - ostrzega były naczelnik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Zdaniem gen. Anatolija Łopaty, Moskwa przygotowuje obecnie kilka różnych kierunków ataku. We wtorek wieczorem na Kremlu odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa, na którym Władimir Putin omawiał z najbliższymi współpracownikami m.in. sytuację na Ukrainie.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg opowiedział się w poniedziałek za współpracą Paktu Północnoatlantyckiego i UE we wspieraniu Ukrainy, Mołdawii i Gruzji, by państwa te nie dały się zastraszyć Rosji. Apelował też o większe wydatki na obronność.

Według mediów ukraińskich ogłoszona przez prorosyjskich separatystów Doniecka Republika Ludowa (DRL) przejdzie od 1 kwietnia na rosyjskie ruble. Jak podała telewizja informacyjna "24", do końca marca przedsiębiorcy w DRL mają przeliczyć na ruble ceny towarów.

Lider rosyjskiego ruchu Solidarność Ilja Jaszyn ujawnia szczegóły raportu o rosyjskiej agresji na Ukrainie, nad którym pracował Borys Niemcow. W sprawozdaniu pod tytułem "Putin. Wojna" znajdą się m.in. zarzuty pod adresem władz rosyjskich, które miały płacić rodzinom żołnierzy zabitych w Donbasie w zamian za milczenie.

Sankcje wobec Rosji są potrzebne, bo bez nich Moskwa prowadziłaby jeszcze bardziej agresywną politykę. Niewykluczone, że mogłaby spróbować zaatakować kraj członkowski NATO, choć na tym etapie wydaje się, że prowokacyjne zachowania Kremla wobec Sojuszu mają odwrócić jego uwagę od Ukrainy, z której Putin chce stworzyć kraj satelicki - powiedział w wywiadzie dla reportera "Faktów" TVN Daniel Fried, amerykański koordynator ds. sankcji odpowiedzialny m.in. za te wobec Rosji. W piątek o godz. 19.25 w TVN24 Debata Faktów poświęcona Rosji Putina.

Współczesna Rosja więcej wspólnego ma z agresywnym Związkiem Sowieckim niż ułomną, ale jednak demokracją z czasów Borysa Jelcyna. Sam Władimir Putin cieszy się rekordowo wysokim poparciem, a z autorytarną Rosją liczyć musi się cały świat. W najbliższy piątek w TVN24 poświęcony Rosji Putina program Debata Faktów o godz. 19.25.

W Donbasie porozumienie o zawieszeniu broni nie obowiązuje. Sytuacja się zaostrza, a rebelianci w ciągu ostatniej doby ostrzelali pozycje wojsk ukraińskich ponad 30 razy. - Do kontrolowanej przez rebeliantów Gorłówki wjechała nowa kolumna rosyjskich czołgów - poinformowało ukraińskie MSW.

Powodem słabo zawoalowanych gróźb ambasadora Rosji w Danii, który uprzedzał o możliwości użycia broni jądrowej, jest jedna duńska fregata. Rząd w Kopenhadze już w minionym roku zapowiedział, że będzie ona częścią budowanej w ramach NATO tarczy antyrakietowej. Teoretycznie słowa ambasadora są jedynie stwierdzeniem faktu, bo wiadomo, że w wypadku wojny duńskie wojsko, jako część Paktu Północnoatlantyckiego, byłoby celem ataków Rosjan.

- Ten cały argument mówiący, że jeśli dostarczy się Ukrainie broń, to zwiększy się ryzyko konfliktu, jest całkowicie chybiony, bo jeśli ukraińska armia będzie słaba, to będzie to zachęta do przejścia do kolejnego etapu eskalacji konfliktu - powiedział w "Faktach po Faktach" były minister obrony Janusz Onyszkiewicz. Zdaniem Romualda Szeremietiewa z kolei Rosja cały czas stosuje wobec państw Zachodu szantaż, aby powstrzymać je przed pomocą Ukrainie.

Rozwiązanie konfliktu na Ukrainie może być osiągnięte jeśli Zachód będzie zjednoczony, w sposób podobny do sytuacji, w której znalazła się Finlandia po II wojnie światowej - stwierdził Zbigniew Brzeziński. Były doradca prezydenta USA Jimmy'ego Cartera podkreśla również, że potencjalny konflikt z Rosją może być kosztowny dla obu stron.