Konflikty zbrojne Rosji

Konflikty zbrojne Rosji

Stało się. Napięcie pomiędzy Rosją i NATO urosło do takich rozmiarów, że wojskowi Paktu Północnoatlantyckiego zdecydowali się na uruchomienie „gorącej linii” prowadzącej wprost na Kreml. Ta ma pozwolić na bezpośrednią komunikację w przypadku najcięższego kryzysu - twierdzi dziennik „”Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”, który cytuje też niemiecki „Spiegel”.

W Moskwie przygotowania do majowej parady, w Polsce do innych uroczystości - bez czołgów, za to z historykami i politykami. Jak obchodzić rocznicę zakończenia wojny? Gośćmi Jacka Stawiskiego o godz. 20:20 w programie "Świat" będą były wiceszef MSZ Paweł Kowal oraz były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Marek Siwiec.

Parlament Ukrainy (Rada Najwyższa) zażądał we wtorek, by Rosja wycofała z Ukrainy wszystkie oddziały wojskowe i przestała wspierać separatystów w Donbasie. Żądania te zawiera przyjęta przez Radę uchwała o oporze przeciw agresji zbrojnej Federacji Rosyjskiej.

Rosja wraca na rynek afrykański. Przedsiębiorstwo państwowe Rostec zrealizuje bowiem miliardowe projekty związane z wydobyciem surowców w Ugandzie i Zimbabwe. Moskwa liczy na jednoczesny wzrost sprzedaży broni na Czarny Ląd.

Szef ukraińskiego sztabu generalnego generał-pułkownik Wiktor Mużenko odniósł się w piątkowy wieczór do powtórzonego po raz kolejny przez Władimira Putina zapewnienia, że na Ukrainie nie ma rosyjskich żołnierzy. - Mamy listę jednostek, miejsca ich przebywania, liczebność i opis broni, jaką się posługują. Wiemy, że niektóre wezmą udział w paradzie w Moskwie 9 maja - powiedział ukraiński wojskowy.

Mimo deklaracji rebeliantów samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej o "jednostronym zawieszeniu broni" pozycje żołnierzy ukraińskich w tym obwodzie były nadal ostrzeliwane. - W ciągu ostatniej doby w wyniku walk w Donbasie zginął jeden żołnierz ukraiński, a dwóch zostało rannych - informuje sztab operacji antyterrorystycznej na wschodzie Ukrainy.

W Petersburgu ruszył proces 69-letniego naukowca i komandora w stanie spoczynku, podejrzanego o zdradę i szpiegostwo na rzecz Ukrainy. Śledczy utrzymują, że Władisław Nikolski udostępnił Ukraińcom dokumentację dotyczącą budowy poduszkowca desantowego klasy Żubr. Sprawę opisał rosyjski dziennik "Kommiersant".

- Rodziny kładą się spać i nie wiedzą, czy nie obudzi ich walenie w drzwi, czy ktoś nie zostanie wywieziony w nieznanym kierunku - mówi przewodniczący Medżlisu - parlamentu Tatarów krymskich opisujący sytuację na okupowanym przez Rosję półwyspie. Refat Czubarow w rozmowie z ukraińskimi mediami określił system polityczny dzisiejszej Rosji jako „podobny do stalinowskiego”.

- Moskwa zdaje sobie sprawę, że ustabilizowanie sytuacji na Ukrainie stanowi bezpośrednie zagrożenie dla Rosji - powiedział Aleksander Smolar, prezes Fundacji im. Stefana Batorego, w programie "Horyzont" na antenie TVN24. - W interesie Rosji jest odpuszczenie i przeczekanie - ocenił natomiast Olaf Osica, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.

Ukraińscy eksperci uważają za mało prawdopodobną eskalację działań militarnych Rosji w Donbasie. Prognozują zamrożenie konfliktu we wschodniej Ukrainie na dość długi czas. Opiniami dzielili się w piątek na konferencji prasowej w agencji Interfax-Ukraina.

Deputowany LDPR Roman Chudjakow na plenarnym posiedzeniu Dumy złożył wniosek, żeby zwrócić się do ministra obrony Siergieja Szojgu z prośbą o wprowadzenie rosyjskich sił pokojowych do Donbasu. Rosyjscy żołnierze w błękitnych hełmach mieliby "pilnować tam zawieszenia broni".