Konflikty zbrojne Rosji

Konflikty zbrojne Rosji

Na Krymie "reżim przypominający stalinowski"

- Rodziny kładą się spać i nie wiedzą, czy nie obudzi ich walenie w drzwi, czy ktoś nie zostanie wywieziony w nieznanym kierunku - mówi przewodniczący Medżlisu - parlamentu Tatarów krymskich opisujący sytuację na okupowanym przez Rosję półwyspie. Refat Czubarow w rozmowie z ukraińskimi mediami określił system polityczny dzisiejszej Rosji jako „podobny do stalinowskiego”.

Donbas jak "jaszczurczy ogon". Bez niego Ukraina wyzwoli się z uścisku Rosji?

- Moskwa zdaje sobie sprawę, że ustabilizowanie sytuacji na Ukrainie stanowi bezpośrednie zagrożenie dla Rosji - powiedział Aleksander Smolar, prezes Fundacji im. Stefana Batorego, w programie "Horyzont" na antenie TVN24. - W interesie Rosji jest odpuszczenie i przeczekanie - ocenił natomiast Olaf Osica, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.

Konflikt w Donbasie "zamrożony minimum na kilka lat"

Ukraińscy eksperci uważają za mało prawdopodobną eskalację działań militarnych Rosji w Donbasie. Prognozują zamrożenie konfliktu we wschodniej Ukrainie na dość długi czas. Opiniami dzielili się w piątek na konferencji prasowej w agencji Interfax-Ukraina.

W Dumie wniosek o wprowadzenie "sił pokojowych" Rosji do Donbasu

Deputowany LDPR Roman Chudjakow na plenarnym posiedzeniu Dumy złożył wniosek, żeby zwrócić się do ministra obrony Siergieja Szojgu z prośbą o wprowadzenie rosyjskich sił pokojowych do Donbasu. Rosyjscy żołnierze w błękitnych hełmach mieliby "pilnować tam zawieszenia broni".

Zachodnia rubież naszpikowana wojskiem. Tutaj Rosja ma przewagę nad NATO

Rosja od kilku lat wzmacnia siły nad swoją zachodnią granicą. Z czterech okręgów wojskowych to właśnie Zachodni Okręg Wojskowy jest najpotężniejszy. To nie tylko ćwierć miliona żołnierzy, ale też coraz większa liczba coraz nowocześniejszego uzbrojenia. Kraje bałtyckie zostały osaczone rosyjskimi bazami wojskowymi. Jeśli dojdzie do otwartej wojny, Rosja zmiażdży przeciwnika w góra tydzień.

Szef MSZ Turcji: Władze Krymu represjonują Tatarów. Wyślemy obserwatora

Szef tureckiego MSZ przebywający z wizytą w Wilnie stwierdził, że sytuacja na okupowanym przez Rosję Krymie "jest nie do zaakceptowania", a żyjący tam Tatarzy są "represjonowani" i "atakowani". Mevlut Cavusoglu zapowiedział, że Ankara wyśle nieoficjalnego obserwatora na półwysep, który przyjrzy się uważnie sytuacji tej społeczności.

Atak na Kijów z Białorusi. Ukraiński generał o wariantach ofensywy Rosjan

Rosjanie mogą zaatakować Kijów z terenu Białorusi - ostrzega były naczelnik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Zdaniem gen. Anatolija Łopaty, Moskwa przygotowuje obecnie kilka różnych kierunków ataku. We wtorek wieczorem na Kremlu odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa, na którym Władimir Putin omawiał z najbliższymi współpracownikami m.in. sytuację na Ukrainie.

Sekretarz generalny NATO: Mamy nową Rosję. Musimy się zbroić

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg opowiedział się w poniedziałek za współpracą Paktu Północnoatlantyckiego i UE we wspieraniu Ukrainy, Mołdawii i Gruzji, by państwa te nie dały się zastraszyć Rosji. Apelował też o większe wydatki na obronność.

Separatyści wprowadzają rubla. Mieszkańcy zagubieni

Według mediów ukraińskich ogłoszona przez prorosyjskich separatystów Doniecka Republika Ludowa (DRL) przejdzie od 1 kwietnia na rosyjskie ruble. Jak podała telewizja informacyjna "24", do końca marca przedsiębiorcy w DRL mają przeliczyć na ruble ceny towarów.

Przyjaciel Niemcowa: płacono za milczenie rodzinom zabitych w Donbasie

Lider rosyjskiego ruchu Solidarność Ilja Jaszyn ujawnia szczegóły raportu o rosyjskiej agresji na Ukrainie, nad którym pracował Borys Niemcow. W sprawozdaniu pod tytułem "Putin. Wojna" znajdą się m.in. zarzuty pod adresem władz rosyjskich, które miały płacić rodzinom żołnierzy zabitych w Donbasie w zamian za milczenie.

"Putin chce sobie podporządkować Ukrainę, stosując metody carycy Katarzyny wobec Polski"

Sankcje wobec Rosji są potrzebne, bo bez nich Moskwa prowadziłaby jeszcze bardziej agresywną politykę. Niewykluczone, że mogłaby spróbować zaatakować kraj członkowski NATO, choć na tym etapie wydaje się, że prowokacyjne zachowania Kremla wobec Sojuszu mają odwrócić jego uwagę od Ukrainy, z której Putin chce stworzyć kraj satelicki - powiedział w wywiadzie dla reportera "Faktów" TVN Daniel Fried, amerykański koordynator ds. sankcji odpowiedzialny m.in. za te wobec Rosji. W piątek o godz. 19.25 w TVN24 Debata Faktów poświęcona Rosji Putina.

Z KGB na Kreml. Rządy Putina: dokąd prowadzi Rosję?

Współczesna Rosja więcej wspólnego ma z agresywnym Związkiem Sowieckim niż ułomną, ale jednak demokracją z czasów Borysa Jelcyna. Sam Władimir Putin cieszy się rekordowo wysokim poparciem, a z autorytarną Rosją liczyć musi się cały świat. W najbliższy piątek w TVN24 poświęcony Rosji Putina program Debata Faktów o godz. 19.25.

"Kolumna rosyjskich czołgów w Gorłówce". Rebelianci mają nową broń

W Donbasie porozumienie o zawieszeniu broni nie obowiązuje. Sytuacja się zaostrza, a rebelianci w ciągu ostatniej doby ostrzelali pozycje wojsk ukraińskich ponad 30 razy. - Do kontrolowanej przez rebeliantów Gorłówki wjechała nowa kolumna rosyjskich czołgów - poinformowało ukraińskie MSW.

Atomowe groźby przez jedną fregatę. Rosjanie mocno się spóźnili

Powodem słabo zawoalowanych gróźb ambasadora Rosji w Danii, który uprzedzał o możliwości użycia broni jądrowej, jest jedna duńska fregata. Rząd w Kopenhadze już w minionym roku zapowiedział, że będzie ona częścią budowanej w ramach NATO tarczy antyrakietowej. Teoretycznie słowa ambasadora są jedynie stwierdzeniem faktu, bo wiadomo, że w wypadku wojny duńskie wojsko, jako część Paktu Północnoatlantyckiego, byłoby celem ataków Rosjan.