Konflikty zbrojne Rosji

Konflikty zbrojne Rosji

W "Ługańskiej Republice Ludowej" narasta bunt. Apelują do Rosji, by "zrobiła porządek"

W ogłoszonej przez prorosyjskich separatystów "Ługańskiej Republice Ludowej" narasta bunt. Powstaniem grożą "stachanowscy Kozacy" pod przywództwem Pawła Driomowa, który otwarcie krytykuje "premiera" Igora Płotnickiego, żąda jego dymisji i nie boi się "skończyć" jak popularny dowódca separatystów Aleksander Biednow, zastrzelony przez ludzi Płotnickiego lub rosyjski specnaz.

Czystka w "republikach ludowych". "Buldog z obwisłymi policzkami" ma wsparcie specnazu?

Smutek i rozżalenie - tak można określić emocje, jakie zapanowały wśród separatystów po śmierci popularnego dowódcy Aleksandra Biednowa ps. Batman. Wynikają one zapewne z tego, że według wielu doniesień za zabójstwem "Batmana" stoi Kreml. "Opołczeńcy, którzy są sojusznikami Rosji, walczą za interesy Rosji, są teraz przez Rosję likwidowani" - napisał jeden z separatystów, cytowany przez portal informnapalm.org.

Rosyjska specjalność, czyli atomowa zagłada na szynach. Nowa odsłona pociągów z rakietami

Za trzy lata na rosyjskie tory ma wyjechać pierwszy z nowych "atomowych pociągów". Z zewnątrz będzie wyglądał jak normalny skład z wagonami-chłodniami, ale w środku będzie sześć rakiet międzykontynentalnych z głowicami jądrowymi. To powrót do rozwiązania stworzonego w czasach ZSRR, ale później zarzuconego. Pociągów ma być pięć i nie zmienią one równowagi międzynarodowej, ale będą dodatkową polisą ubezpieczeniową Kremla na wypadek wojny ostatecznej.

Dwóch sojuszników więcej, nowy rodzaj odstraszania. Co mówi doktryna wojskowa Rosji?

Przybyło zagrożeń, ale są też nowi sojusznicy. Fundamenty się nie zmieniły, ale są nowe akcenty. NATO wrogiem numer 1? Nic nowego. Ukraina? Ani słowa o niej. Prace nad nową doktryną wojskową Rosji rozpoczęły się już kilka lat temu, i choć zatwierdzono ją właśnie teraz, dokument przede wszystkim uwzględnia to, co wydarzyło się w latach 2008-2013.

Świat w 2014 roku. 10 najważniejszych wydarzeń

Jaki był ten rok na świecie? Jak wydarzenia z roku 2014 roku wpłyną na rok 2015? Przedstawiamy wybór 10 najważniejszych wydarzeń tego roku autorstwa wydawców działu zagranicznego tvn24.pl Grzegorza Kuczyńskiego i Macieja Tomaszewskiego.

Putinowi grozi "totalna destrukcja legendy". Na ratunek "mała wojenka"?

- Najbardziej prawdopodobne będzie poszukiwanie w Rosji kozła ofiarnego w związku ze słabym rublem - mówił w "Horyzoncie" w TVN24 Włodzimierz Cimoszewicz. Senator podkreślił jednak, że będzie to rozwiązanie tymczasowe, które nie rozwiąże istoty problemu. A wtedy odpowiedzią na kryzys może być "wojenna ucieczka do przodu".

Szef niemieckiej dyplomacji: czas przestać przykręcać śrubę Moskwie

Szef niemieckiej dyplomacji ma własne zdanie na temat relacji z Rosją i - jak już przyzwyczaił opinię publiczną - znowu stanął w zupełnej opozycji do kanclerz Angeli Merkel. W wywiadzie dla dziennika "Der Spiegel" stwierdził, że Unia Europejska "przesadza" z sankcjami wobec Moskwy. - Kryzys, jaki wywołały, może doprowadzić do zmian w krajobrazie politycznym w Rosji - stwierdził.

Rosja straszy Iskanderami. Pociski tuż przy granicy z Polską

Rosjanie po raz pierwszy oficjalnie przyznali się do przerzutu taktycznych rakiet balistycznych tuż pod granicę z Polską. Pociski Iskander miały trafić do obwodu kaliningradzkiego w czasie ostatnich ćwiczeń między 5 a 10 grudnia. Polska na razie reaguje spokojnie, mimo że pociski z Kaliningradu bez trudu mogłyby dosięgnąć Warszawy. Materiał "Polski i Świata".

Rosyjska załoga Mistrala wróci do domu? "Ich wyjazd jest ostateczny"

- 400 rosyjskich marynarzy, którzy przybyli do portu Saint Nazaire w celu przejęcia okrętu Władywostok, spędzą święta z rodzinami w kraju - twierdzi francuska gazeta "Ouest-France". Rosjanie mają wrócić do kraju na pokładzie okrętu szkolnego Smolnij. Ich wyjazd ma być "ostateczny".

Rosyjska broń jądrowa na Krymie? "Świat musi zareagować"

Świat nie może pozwolić, by Rosja rozmieściła broń atomową na Krymie - powiedział w Brukseli premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. Skomentował w ten sposób sugestie szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa, że Rosja może rozmieścić taką broni na półwyspie.

Putin ma swoją tarczę. 200 tys. żołnierzy mających utopić protesty we krwi

OMON, SOBR, Wojska Wewnętrzne MSW. W sumie ok. 200 tys. komandosów i żołnierzy. Taka siła wejdzie do akcji, jeśli Rosję zaleją masowe protesty, a Kreml uzna, że to „kolorowa rewolucja”. Władimir Putin dostał swoich pretorianów, bo szef MSW uległ naciskom. Ratując posadę, publicznie dopuścił wykorzystanie Wojsk Wewnętrznych nawet do krwawej pacyfikacji pokojowych protestów.

Broń atomowa na Krymie? Moskwa nie wyklucza

Minister spraw zagranicznych Rosji oświadczył, że jego kraj jako jedyny opowiada się za pozostaniem Donbasu w składzie Ukrainy. Siergiej Ławrow również nie wykluczył, że Rosja rozmieści broń jądrową na Krymie oderwanym w marcu od Ukrainy.

Francuska obietnica i źli jankesi. Putin znów spróbuje podzielić Zachód

Z rosyjską strategią wobec Zachodu jest tak, jak z całą polityką Władimira Putina. Niby od wielu lat wiadomo, jaka jest, a zachodni liderzy i tak ciągle wydają się zaskoczeni. Rosja tradycyjnie gra na skłócenie Europy z USA, a także podzielenie samej UE. Niemcy nie dały się do tego wykorzystać, więc Kreml sięgnął teraz po Francję. Analiza Grzegorza Kuczyńskiego dla tvn24.pl.

Ruszył nowy "mózg" rosyjskiego wojska. Centrum dowodzenia ukryte pod Moskwą

W rosyjskich siłach zbrojnych i strukturach siłowych doszło do mało widocznej, ale niezwykle ważnej zmiany. W bunkrze ukrytym pod Moskwą uruchomiono nowoczesne centrum dowodzenia, które w jednym miejscu łączy "nerwy" wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Od wojsk jądrowych, przez oddziały wojsk wewnętrznych, po ministerstwo energetyki. Dla Rosjan to rewolucja.