Konflikty zbrojne Rosji

Konflikty zbrojne Rosji

Szef Administracji Prezydenta Rosji Siergiej Iwanow oświadczył, że Moskwa wspiera Noworosję - jak Moskwa nazywa wschodnią Ukrainę - sprzyjając ustanowieniu pokoju w regionie. Iwanow oznajmił także, że Rosja może podjąć się roli gwaranta porozumień między pospolitym ruszeniem na wschodzie Ukrainy i Kijowem.

Ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) oświadczyła, że Rosja rozpoczęła wycofywanie swych wojsk ze wschodniej Ukrainy, gdzie ukraińskie siły rządowe od kwietnia walczą z prorosyjskimi separatystami.

Premier Łotwy alarmuje, że w jej kraju widać już "oznaki wojny hybrydowej". To kolejny w ostatnich miesiącach sygnał ze strony Rygi świadczący o rosnącym poczuciu zagrożenia ze strony Rosji. Łotwa jest dziś chyba najsłabszym ogniwem wschodniej rubieży NATO i UE - krajem, w którym wybory wygrywa partia fana Putina, co czwarty mieszkaniec jest Rosjaninem, a siły pancerne to... trzy czołgi T-55.

Zachodnie sankcje na Rosję nie powinny zostać złagodzone, póki wszystkie obce siły i sprzęt nie opuszczą Ukrainy, a jej suwerenność nie zostanie przywrócona - oświadczyła w czwartek w Berlinie przedstawicielka Departamentu Stanu USA Victoria Nuland.

Przy granicy z Kazachstanem Rosja ćwiczy właśnie wojnę atomową. Przypadek? To, co dzieje się ostatnio na linii Moskwa-Astana, wskazuje, że nie. Po agresji rosyjskiej na Ukrainę także Kazachstan ma podstawy do obaw. Putin wysyła sygnały, że jakakolwiek zmiana polityki przez Astanę może wywołać reakcję Kremla. A przecież co piąty mieszkaniec Kazachstanu to Rosjanin.

Czy Władimir Putin groził członkom NATO, że wojska rosyjskie mogłyby w dwa dni być w Warszawie? Do tej pory nie wiadomo tego na pewno, bo doniesień niemieckiego dziennika "Sueddeutsche Zeitung", powołującego się na notatkę ze spotkania Putina z ukraińskim prezydentem Petrem Poroszenką, nikt jak dotąd nie potwierdził. Portal EUobserver sprawdził jednak, co na temat rzekomych gróźb uważają wojskowi eksperci.

Ewentualne rozszerzenie NATO o byłe jugosłowiańskie republiki Bośnię i Hercegowinę, Macedonię i Czarnogórę mogłoby być widziane jako prowokacja - powiedział szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow w wywiadzie dla poniedziałkowego wydania dziennika "Dnevni Avaz" w Bośni i Hercegowinie.

Wielkie ćwiczenia na Dalekim Wschodzie, kolejny wzrost budżetu obronnego, militaryzacja wielu aspektów życia w Rosji. Skala tej polityki Kremla zmusza do postawienia pytania, czy chodzi tylko o demonstrację siły, czy może rozkręcona spirala militaryzacji osiągnęła już punkt, od którego nie ma odwrotu - pyta ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW). Jego zdaniem, w najgorszym scenariuszu Rosja może rozpętać wojnę na skalę większą, niż działania w Gruzji i na Ukrainie.

Wbrew prognozom, konflikt na Ukrainie nie stał się głównym tematem debaty generalnej podczas rozpoczętej w środę w Nowym Jorku 69. sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych - wybija dziennik "Kommiersant". Rosyjska gazeta dodaje, że wielu uczestników o wiele bardziej interesuje walka z terroryzmem i epidemia eboli.

Mamy specjalny status, specjalną amerykańską ekipę ekspertów z zakresu wojskowości, obronności i jestem usatysfakcjonowany tym, co osiągnąłem w rozmowach z rządem USA - powiedział w wywiadzie dla stacji CNN prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w piątkowy wieczór. 24 godziny wcześniej w Kongresie, poprosił o dostarczenie sprzętu do walki z Rosją, czego Amerykanie po raz trzeci w ostatnich miesiącach mu odmówili.