Stosunki Rosja - USA

Stosunki Rosja - USA

"Najbliższe otoczenie Obamy przeciwne zbrojeniu Ukrainy"

Tylko najbliższe otoczenie prezydenta USA Baracka Obamy, w tym doradcy ds. bezpieczeństwa, wciąż jest przeciwne zbrojeniu Ukrainy w obawie przed zaostrzeniem konfliktu - ocenił w Waszyngtonie senator PO Bogdan Klich. Jego zdaniem, to błędne rozumowanie.

FBI ściga rosyjskiego hakera. Trzy miliony dolarów za informacje

FBI wyznaczyła trzy mln dolarów nagrody za informację, która może doprowadzić do aresztowania i skazania rosyjskiego hakera Jewgienija Bogaczewa. Jest on oskarżony o kierowanie gangiem hakerów odpowiedzialnych za kradzież danych dotyczących kont bankowych i dokonywanie wymuszeń.

Kerry: Rosja kłamała mi w twarz w sprawie Ukrainy

Podczas konferencji prasowej dziennikarze zapytali amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry’ego, "czy Rosja kłamała mówiąc, że nie ma jej żołnierzy i sprzętu na wschodzie Ukrainie". Kerry odpowiedział krótko "tak". Podkreślił, że Rosja "kłamała mu w twarz w sprawie Ukrainy".

Amerykanie grożą "dodatkowymi kosztami" za łamanie porozumienia z Mińska

Grupa odgrywających znaczną rolę polityczną senatorów USA wysłała w piątek do sekretarza stanu Johna Kerry'ego list wzywający do natychmiastowego zaostrzenia sankcji wobec Rosji w związku z jej wsparciem dla zbrojnej rebelii na wschodzie Ukrainy. Departament Stanu oświadczył, że wspieranie przez Rosję separatystów podważa wysiłki dyplomacji międzynarodowej i jeśli Rosja oraz separatyści nie będą przestrzegać porozumienia z Mińska, będą dodatkowe koszty.

Obłożony sankcjami szef FSB poleciał do Waszyngtonu

Jest na liście sankcji Unii Europejskiej, ale nie ma go na liście amerykańskiej. Dlatego też Aleksandr Bortnikow, szef rosyjskiej Federalnego Służby Bezpieczeństwa, mógł polecieć do Waszyngtonu na konferencję poświęconą ekstremizmowi.

Kwaśniewski: Putin może doprowadzić do upadku NATO i UE

Świata "nie wolno wzywać do wojny, bo on nie jest do niej gotowy", dlatego najważniejszym zadaniem stojącym przed zachodnimi politykami jest niedopuszczenie do podziałów, jakie Rosja stara się wprowadzać - powiedział w programie "Świat" w telewizji TVN24 Biznes i Świat były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Jego zdaniem jednym z "celów rosyjskich strategów" jest właśnie "doprowadzenie do upadku NATO i Unii Europejskiej". - Putin może tak agresywną politykę prowadzić jeszcze dwa lata, bo ma olbrzymi mandat społeczny - dodał Kwaśniewski.

USA nalegają na Rosję ws. rozejmu. Telefonicznie

Sekretarz stanu USA John Kerry nalegał w środę w rozmowie telefonicznej z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem na przerwanie ataków na ukraińskie siły rządowe w Debalcewe w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.

Sondaż: Rosja największym zagrożeniem dla USA

Największym zagrożeniem dla Stanów Zjednoczonych jest Rosja - twierdzą Amerykanie pytani przez Instytut Gallupa. Zaraz za Rosją znalazł się dotychczasowy lider rankingu - Korea Północna i Chiny.

"Dość ostra sprzeczka" z ambasadorem USA w Moskwie

- Stosunki Rosji z USA znalazły się impasie – oznajmił Konstantin Kosaczow, przewodniczący komisji spraw zagranicznych w izbie wyższej parlamentu rosyjskiego, Radzie Federacji. Oświadczenie złożył po spotkaniu z amerykańskim ambasadorem w Moskwie Johnem Tefftem.

Zachód dzwonił na Wschód. Putin i Ławrow odbierali

Obama z Poroszenką, Merkel i Hollande z Putinem, Kerry z Ławrowem. Telefony w sobotni wieczór i noc nie zamilkły nawet na chwilę. Zachodni przywódcy dzwonili głównie na Kreml, by upewnić się, że rozmowy w Mińsku coś dały i o północy z soboty na niedzielę rozejm na Ukrainie rzeczywiście wejdzie w życie.

Biały Dom ostrożnie o Mińsku: ale Rosjanie muszą się wycofać

Biały Dom oświadczył w czwartek, że porozumienie zawarte w Mińsku to „potencjalnie znaczący” krok w kierunku rozwiązania konfliktu na wschodzie Ukrainy. W komunikacie stanowczo podkreślono jednak, iż Rosja musi wycofać z regionu żołnierzy i sprzęt wojskowy.  

Rosjanie "agresywnie" latają nad Arktyką. Głównie bombowcami

Rosyjskie lotnictwo znacząco zwiększyło częstotliwość lotów patrolowych nie tylko w pobliżu granic państw europejskich, ale również na dalekiej północy. - Za mojej kadencji jako szefa NORAD są znacznie bardziej agresywni w Arktyce. Agresywni w sensie częstotliwości lotów, a nie tego jak latają - powiedział admirał Bill Gortney, szef Dowództwa Obrony Przestrzeni Powietrznej Ameryki Północnej (NORAD) i Dowództwa Północnego USA (NORTHCOM).