Stosunki Rosja - USA

Stosunki Rosja - USA

"Rosja chciałaby układu: my nie szkodzimy na Bliskim Wschodzie, wy oddacie Ukrainę"

Rosyjski pomysł na porozumienie mińskie był taki, żeby zamrożony tam konflikt był wrzodem, który rozrywa całą Ukrainę. Tymczasem sytuacja jest odwrotna - Donbas konsoliduje społeczeństwo wokół prezydenta Poroszenki - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Adam Eberhardt, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, komentując też amerykańską ofensywę dyplomatyczną ws. Ukrainy.

Nuland w Moskwie krytykuje Rosję: nie wstrzymano dostaw broni do separatystów

Dostawy broni dla wszystkich stron konfliktu na Ukrainie powinny być wstrzymane - oświadczyła w Moskwie asystent sekretarza stanu USA ds. Europy Victoria Nuland. Podkreśliła, że dotyczy to też broni, którą Rosja dostarcza separatystom. Ich dalsze wspieranie przez Moskwę będzie uznawane przez Waszyngton jako łamanie porozumień z Mińska.

Rosja przestrzega: USA mogą nas zmusić do rozbudowy arsenału jądrowego

Wysoki rangą rosyjski dyplomata oznajmił na konferencji rozbrojeniowej, że „USA mogą zmusić” Rosję do podjęcia na nowo zbrojeń jądrowych. Zastrzegł, że Kreml "na razie" nie ma takich planów, ale może nie mieć wyboru. - To, co robią Amerykanie czyni kolejne kroki w kierunku rozbrojenia bardzo skomplikowanymi lub wręcz niemożliwymi - stwierdził.

Cisza przed burzą. Merkel i Kerry nie przywieźli pokoju

Rozpoczęcie nowej ofensywy rosyjskiej na Ukrainie zależy od czynników militarnych i politycznych. Jeśli chodzi o te pierwsze, wszystko jest już niemal gotowe. Jeśli chodzi o drugie, kluczowe miały być wizyty w Rosji Angeli Merkel (10 maja) i Johna Kerry'ego (12 maja).

Rozmowa Obamy z Putinem "może dojść do skutku"

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nie wykluczył rozmowy telefonicznej prezydentów Rosji i USA, Władimira Putina i Baracka Obamy. Wcześniej możliwości takiej - jak poinformowała agencja Interfax - nie wykluczył Biały Dom.

Amerykańska prasa o Soczi. Kerry miał "błagać o pomoc" Putina

Rozmowy sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego w Soczi były ryzykiem, które warto było podjąć, choć nie dały one wyników - ocenia w czwartek "New York Times". Zaś według "Wall Street Journal" Kerry usiłował "pojednać się z Władimirem Putinem", wręcz "błagając go" o pomoc w rozmowach nuklearnych z Iranem.

Doradca Putina: bez przełomu po spotkaniu z Kerrym

Jurij Uszakow - doradca Kremla ds. polityki międzynarodowej - powiedział agencji Reutera, że w czasie rozmów Władimira Putina z szefem Departamentu Stanu USA Johnem Kerrym w Soczi nie doszło do przełomu. Dodał, że prezydent Rosji chce, by relacje Moskwy i Waszyngtonu wróciły do normalności.

Kerry dostał od Ławrowa ziemniaki i pomidory. Rozmowy "były cudowne"

John Kerry spotkał się we wtorek w Soczi z Siergiejem Ławrowem. Tuż po rozmowie szef rosyjskiego MSZ stwierdził, że była ona "cudowna". Po południu Kerry'ego przyjął z kolei Władimir Putin. To pierwsza wizyta amerykańskiego sekretarza stanu w Rosji od czasu rozpoczęcia kryzysu na Ukrainie.

"Jest obawa przed wojną". Rosyjski ekspert o czarnym scenariuszu

Jeden z czołowych rosyjskich ekspertów ws. międzynarodowych obawia się wielkiej wojny Rosji z Zachodem. Fiodor Łukjanow uważa, że zwiększa się ryzyko przypadkowego wybuchu konfliktu, czemu sprzyja napięcie między Moskwą a NATO oraz nastroje społeczne w Rosji.

Waszyngton chce ominąć Moskwę i Pekin w ONZ. Tylko nie bardzo wiadomo jak

Waszyngton chce mieć pewność, że ewentualne złamanie przez Iran negocjowanego wciąż porozumienia ws. programu atomowego będzie mogło zostać skontrowane przywróceniem sankcji ONZ, które mają być w ramach porozumienia zniesione. Problemem jednak mogą być Chiny i Rosja, które, dysponując prawem weta w Radzie Bezpieczeństwa, mogą pokrzyżować plany ponownego ukarania Teheranu.