Prawo i Sprawiedliwość

Prawo i Sprawiedliwość

- W interesie Jarosława Kaczyńskiego, a nie PO jest powstanie drugiej partii prawicowej – uważa Paweł Śpiewak. Zdaniem socjologa taka partia przemawiałaby do części elektoratu, który prezes PiS odebrał Bronisławowi Komorowskiemu podczas drugiej tury wyborów prezydenckich.

Na Polskiej scenie politycznej nie ma miejsca na nowa partię prawicową, którą mieliby utworzyć posłowie odchodzący z PiS, uważa Andrzej Olechowski. - Jest za to miejsce na inicjatywy liberalne - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24.

- Tak jak mi się wydaje po rozmowie z Jarosławem Kaczyńskim, dalszych wyrzuceń z partii nie będzie - powiedziała w "Faktach po Faktach" prof. Jadwiga Staniszkis. Jej zdaniem, realny jest powrót do PiS-u Elżbiety Jakubiak, co pozwoli zatrzymać proces rozpadu w partii.

- Odejście z PiS Joanny Kluzik-Rostkowskiej i Elżbiety Jakubiak to incydentalne sprawy, które nie będą miały wpływu na wynik wyborczy partii w wyborach samorządowych - powiedział dzisiaj w Gdańsku wiceprezes PiS Zbigniew Ziobro. Według niego to wydarzenie nie zasługuje na uwagę "milionów Polaków".

- Nie chcę się już dłużej zajmować tą partią. Pępowina została odcięta - mówi w wywiadzie dla "Wprost" Paweł Poncyljusz z PiS. Polityk stwierdza, że od kiedy członkowie partii są po kolei wyrzucani, Jarosław Kaczyński "przestaje być dla nich tematem". - Mam dość oszukiwania się, że z tej mąki będzie chleb - dodaje.

- Wykluczenie z partii Prawo i Sprawiedliwość skutkuje utratą członkostwa w Klubie Parlamentarnym - poinformował w przesłanym nam oświadczeniu przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak. Wynika z tego, że wyrzucone tydzień temu z partii PiS, Elżbieta Jakubiak i Joanna Kluzik-Rostkowska, są już posłankami niezrzeszonymi. - Mam jeszcze 6 dni na odwołanie się od decyzji o wykluczeniu z partii - ripostuje Jakubiak.

PiS będzie coraz bardziej opadał - ocenił były poseł tej partii, obecnie członek Prawicy Rzeczpospolitej, Marian Piłka. Komentując usunięcie z PiS posłanek Elżbiety Jakubiak i Joanny Kluzik-Rostkowskiej dodał, że partia Jarosława Kaczyńskiego przekształciła się teraz "zupełnie w partię oligarchiczną" i jest tylko "dodatkiem do Kaczyńskiego".

Jarosław Kaczyński zachowuje się jak premier na emigracji - stwierdził w rozmowie z dziennikiem "Polska The Times" Sławomir Nowak. Prezydencki minister ocenił też, że Prawo i Sprawiedliwość to "zakon, a może nawet sekta, w której trzeba wyznawać miłość" do prezesa partii.

Politycy nie ustają w komentarzach o środowej wypowiedzi Michała Kamińskiego z PiS w TVN24. Ryszard Czarnecki do słów partyjnego kolegi odnosi się dość emocjonalnie. - Jest to smutny fakt. Osobiście bardzo żałuje - zaznacza, ale podkreśla również, że nie zgadza się z oceną Kamińskiego. Zbigniew Ziobro twierdzi zaś, że "emocje opadną".

- Zgadzam się z Michałem Kamińskim w stu procentach. Ja też bym się zdenerwowała, gdyby ktoś do mnie zadzwonił i powiedział: unikniesz złego losu, jeśli wykablujesz, co się działo na prywatnym spotkaniu - powiedziała w TVN24 Joanna Kluzik-Rostkowska, komentując telefon, jaki otrzymał europoseł PiS. I dodała, że wie, kto dzwonił, ale nie ujawniła kto.

- Jestem przekonana, że może wydarzyć się wszystko. Jeżeli Komitet Polityczny zdecyduje się na wyrzucenie Michała Kamińskiego, będzie to znaczyło, że ta partia na prawdę się zamyka i zbliża się do bycia takim LPR-em - w ten sposób Joanna Kluzik-Rostkowska skomentowała emocjonalną wypowiedź Michała Kamińskiego w TVN24.

61 proc. Polaków uważa, że Zbigniew Ziobro nie powinien w przyszłości zostać prezesem Prawa i Sprawiedliwości - wynika sondażu SMG/KRC dla Faktów TVN. Ankietowani negatywnie oceniają również wyrzucenie z partii Joanny Kluzik-Rostkowskiej i Elżbiety Jakubiak. 63 proc. z nich decyzję tę uważa za bezpodstawną.

Jest sposób na zepchnięcie PiS-u ze sceny politycznej - uważa były wicepremier Roman Giertych. W "Faktach po Faktach" wyjaśnił, że mógłby do tego doprowadzić podział PO na dwie partie według światopoglądu. - Jedna z nich byłaby konserwatywna, ale z liberalnymi poglądami gospodarczymi - doprecyzował Giertych.

Paweł Poncyljusz zamierza domagać się od władz PiS przywrócenia do partii Joanny Kluzik-Rostkowskiej i Elżbiety Jakubiak. Jeśli do tego nie dojdzie, to jak mówi "będzie musiał dołączyć do Joanny i Elżbiety". Poseł podkreśla, że postulat wysłania Jarosława Kaczyńskiego do Sulejówka jest aktualny jak nigdy.

Czy Joanna Kluzik-Rostkowska po wyrzuceniu z PiS chce formować własną siłę polityczną? Na razie posłanka jest w tej sprawie bardzo tajemnicza. - Przyjdzie czas na takie rozmowy, powiem więcej niebawem - odpowiedziała w "Rozmowie Rymanowskiego". Wierzy, że może mieć szanse powodzenia. - Szklanka jest do połowy pełna - mówi.

- Trudno poważnie komentować niepoważne oskarżenia - tak Joanna Kluzik-Rostkowska kwituje wtorkowy list Jarosława Kaczyńskiego do działaczy PiS. W liście tym prezes partii tłumaczy powody wykluczenia Kluzik-Rostkowskiej i Elżbiety Jakubiak.

Polacy nie dają dziś wielkich szans ewentualnej partii Joanny Kluzik-Rostkowskiej i Elżbiety Jakubiak. Prawie połowa uważa, że wyrzucone z PiS posłanki nie powinny jej zakładać – wynika z sondażu MillwardBrown SMG/KRC dla "Faktów" TVN

Marginalna, ale przekonaną o swojej wyższości grupa członków PiS prowadziła działania, których celem miała być zmiana władz i charakteru partii - pisze prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do działaczy ugrupowania, w którym tłumaczy powody wykluczenia Elżbiety Jakubiak i Joanny Kluzik-Rostkowskiej z partii.

Partia jest jak pędzący super ekspress. Ale nie zwykły, jak na polskich torach widzimy, ale "dobry, wspaniały, rozpędzony, nowoczesny pociąg". O jakiej partii mowa? O PiS - w oczach posłanki Beaty Kempy.