Prawo i Sprawiedliwość

Prawo i Sprawiedliwość

- Będziemy robić wszystko, żeby wyjaśnić te afery, które zostały zamiecione pod dywan za czasów rządów poprzedniej koalicji, koalicji PO-PSL - zapowiedział w sobotę na konferencji prasowej szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Dodał, że PiS rozważa powołanie komisji śledczej, która zajmie się "nadużyciami związanymi z brakiem wpływów z podatku VAT".

W sobotę premier Beata Szydło i ministrowie jej rządu spotkali się z parlamentarzystami PiS na wyjazdowym posiedzeniu klubu w Jachrance (woj. mazowieckie). Premier mówiła m.in. o założeniach i planach rządu na najbliższe miesiące. Posiedzenie zakończyło się po godzinie 14.00.

Komisja Europejska zdecydowała o wszczęciu procedury ochrony praworządności wobec Polski. - Chcemy upewnić się, że rządy prawa zostaną zachowane - stwierdził wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans, który poinformował o decyzji Komisji. - Nie mamy zamiaru w żaden sposób oskarżać czy wchodzić w polemikę - zaznaczył przy tym, podkreślając otwartość KE na dialog z Polską.

Zmiany, które wprowadzamy, są dla wielu sfer, także poza granicami naszego kraju, trudne do zaakceptowania, bo naruszają ich interesy - mówiła we wtorkowym wystąpieniu telewizyjnym premier Beata Szydło. Spodziewaliśmy się ataku, ale nie poddamy się; nie zrezygnujemy z naprawy państwa - dodała.

Przed Wojciechem Jasińskim poważne wyzwanie. Ma zarządzać PKN Orlen, najbogatszą spółką skarbu państwa. Choć doświadczenie biznesowe ma raczej skromne, jego niewątpliwą zaletą wydaje się być wieloletnia przyjaźń z Jarosławem Kaczyńskim, która trwa, mimo że Jasiński należał do PZPR. Materiał programu "Czarno na Białym".

- Dla Polski pluralizm mediów i poszanowanie rządów prawa jest nie mniej ważnym elementem polityki, jak dla Unii Europejskiej, dlatego tutaj było stosunkowo łatwo wyjaśnić swoje stanowiska - powiedział wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański po spotkaniu z szefową przedstawicielstwa KE w Polsce Marzenną Guz-Vetter. Szymański podkreślił, że Polsce zależy, aby KE traktowała nasz kraj jak każdy inny.

Autorytarna przebudowa państwa realizowana, pomimo protestów, w Polsce przypomina działania podejmowane przez władze Węgier i Rosji - pisze w czwartek "Sueddeutsche Zeitung", komentując spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z Viktorem Orbanem.

Komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Guenther Oettinger opowiedział się na łamach dziennika "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS) za objęciem Polski nadzorem Komisji Europejskiej. Jako powód podał m. in. zmiany w mediach. - Jeżeli konflikt nie zostanie rozwiązany w Polsce i przez Polaków, Jean Claude Juncker (szef Komisji Europejskiej - red.) dysponuje różnymi środkami, po które może sięgnąć - stwierdził autor wywiadu z Niemcem.

Dyrektorzy: TVP1 Piotr Radziszewski, TVP2 Jerzy Kapuściński, Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Tomasz Sygut oraz dyrektorka TVP Kultura Katarzyna Janowska złożyli dymisje, które zostały przyjęte przez prezesa TVP Janusza Daszczyńskiego.