Prawo i Sprawiedliwość

Prawo i Sprawiedliwość

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że ubliżanie sądowi na piśmie nie powinno być karalne. Irena Lipowicz wystąpiła w tej sprawie z pytaniem prawnym do Sądu Najwyższego wobec rozbieżności w orzecznictwie w tych sprawach.

Jeszcze niedawno był jedną z bardziej tajemniczych postaci polskich służb specjalnych. Uwodził kobiety i wydawał książki. Agent Tomek, czyli Tomasz Kaczmarek, wydaje się mieć inne plany na przyszłość. Coraz częściej pojawia się w otoczeniu posłów i działaczy PiS-u. Czy wkrótce zamieni służbową emeryturę na poselski mandat?

Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło poprawkę do swojego "Raportu o stanie państwa" w tzw. kwestii śląskiej. W zaktualizowanym dokumencie podkreślono, że "zakamuflowaną opcją niemiecką" jest śląskość "która odrzuca polską przynależność narodową". Ostatniego fragmentu zdania w poprzedniej wersji nie było.

Obecnie są tłem dla lidera, kiedyś tymi liderami zostaną. A przynajmniej mają na to duże szanse. Rozpoczynają walkę w brutalnym politycznym świecie. Młode polityczne wilki, bo o nich mowa, pracują w partyjnych młodzieżówkach i niepodważalnie wierzą w swoją partię.

Jarosław Kaczyński nie powinien tworzyć definicji "prawdziwego Polaka". Ludzie mają być tacy, jacy chcą być - w taki sposób na łamach "Gazety Wyborczej" premier Donald Tusk odpowiedział prezesowi PiS na jego wcześniejszy artykuł w tej gazecie.

Rzecznik PiS broni wypowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że w Biedronce kupują najbiedniejsi. - Powiedział w tej sprawie prawdę - stwierdził Adam Hofman. I dodał: - To Donald Tusk i jego beznadziejna polityka gospodarcza wpycha ludzi do kupowania w dyskontach.

Sławomir Nowak śmieje się i bagatelizuje ortograficzną wpadkę Bronisława Komorowskiego. - Nie, chyba nie jest dyslektykiem - mówił w TVN24 prezydencki minister. I jak przekonywał, gdy dokonuje się wpisu w księdze kondolencyjnej to "trzeba być kompletnie zimnym draniem", żeby skupiać się skupiać się nad odmienianiem "ból-boli".

Artykułem na artykuł odpowiada Jarosław Kaczyński premierowi Donaldowi Tuskowi. W ironicznym tekście o objętości ok. pięciu stron A4 prezes PiS wytyka szefowi rządu, że większość problemów stworzył sobie sam i nie wie co się powinno robić, będąc premierem. Kaczyński porównuje też Tuska do nieprzygotowanego ucznia, samochwały z wiersza Jana Brzechwy, rzymskiego cesarza Klaudiusza oraz nałogowego bywalca modnych klubów.

Politycy PiS i PJN prowadzili rozmowy ws. powrotu "rozłamowców" do partii Jarosława Kaczyńskiego - wynika z informacji od władz Prawa i Sprawiedliwości. PJN potwierdza, że PiS o to zabiega.

Struktury Prawa i Sprawiedliwości w Łodzi rozwiązane, a wszyscy radni, którzy głosowali za likwidacją 19 szkół w mieście wyrzuceni - to efekt wieczornego posiedzenia komitetu politycznego PiS. - Powód tych decyzji był jeden: głosowanie i działanie niezgodne z programem partii - mówi tvn24.pl rzecznik PiS Adam Hofman.

Jarosław Kaczyński nie odcina się od ewentualnej koalicji PO i PiS. - Jeżeli Platforma Obywatelska najpierw by oświadczyła, że była w błędzie, to wtedy moglibyśmy rozmawiać. Jest oczywiście jeszcze kwestia programu, tu się bardzo, ale to bardzo różnimy - oświadczył na konferencji prasowej prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Choć do wyborów parlamentarnych jeszcze ponad pół roku, partie już gotują się do politycznego boju. Uzupełniają i aktualizują swoje programy wyborcze. Są też takie ugrupowania, które tworzą je od nowa. Na czym skupiają się twórcy partyjnych programów? Gospodarka, gospodarka i jeszcze raz gospodarka - mówiąc w skrócie.

W Prawie i Sprawiedliwości nikt nie przejmuje się się łatką partii bez zdolności koalicyjnej, jaka do niej przylgnęła. - Najbliższe wybory wygramy. Wtedy nie będziemy mieli kłopotu - słychać wewnątrz ugrupowania.

W Świętokrzyskiem jest w końcu porządne Prawo i Sprawiedliwość tak, jak za czasów Przemka Gosiewskiego. Ludzie znów się zapisują do partii - oświadczył w TVN24 poseł Adam Hofman. Skomentował w ten sposób decyzję władz PiS o wytypowaniu Beaty Kempy na partyjnego komisarza w tym regionie.

- Kempa jest mistrzynią autorytarnego monologu. Trudno z nią dialogować - tak w "Faktach po Faktach" doniesienia o "buncie w świętokrzyskich strukturach PiS" skomentowała Julia Pitera (PO). Jan Dziedziczak (PiS) przekonywał natomiast, że "bardzo lubi posłankę Beatę Kempę i struktury świętokrzyskie też ją lubią, dlatego uzyskała tam zdecydowane poparcie".

Senator PiS Grzegorz Banaś odchodzi z partii. Podczas czwartkowej konferencji prasowej nowego lidera i pełnomocnika świętokrzyskiego PiS Beaty Kempy senator Grzegorz Banaś i europoseł Jacek Włosowicz skrytykowali decyzję Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości o rozwiązaniu Zarządu Okręgowego ugrupowania w Kielcach i powołaniu na pełnomocnika partii w regionie Beaty Kempy.

- Gdyby nie małostkowość obecnego prezydenta, kilka osób by nadal żyło - mówi w wywiadzie dla onet.pl Jarosław Kaczyński. Jak podkreśla, przed katastrofą smoleńską PiS poprosiło marszałka Komorowskiego, żeby nie skracał posiedzenia Sejmu, tylko żeby przeniósł głosowanie na wieczór dnia poprzedniego. - Tak by pewna grupa naszych posłów mogła pojechać na uroczystości do Katynia pociągiem - tłumaczył prezes PiS. Kaczyński mówił też m.in. roli niedoszłej koalicji PO-PiS w katastrofie smoleńskiej, o "numerze 2" w PiS i ewentualnej obecności Marty Kaczyńskiej i jej męża na wyborczych listach.

Mariusz Kamiński, były szef CBA, wrócił do Prawa i Sprawiedliwości - poinformował portal tvn24.pl poseł Adam Lipiński, członek Rady Politycznej partii. - To było oczywiste - zaznaczył. Wcześniej o sprawie, powołując się na źródła zbliżone do kierownictwa PiS, poinformowała PAP. Kamiński zrezygnował z zasiadania w partii po tym, jak objął funkcję szefa CBA w 2006 roku.

Prawo i Sprawiedliwość szykuje się do wyborów parlamentarnych. W przyszłym rok partia Jarosława Kaczyńskiego zorganizuje cykl konferencji i debat poświęconych gospodarce. Szczegółowy plan zostanie przyjęty w styczniu, kiedy to zbierze się Komitet Polityczny PiS.

To będzie dwóch rzeczników w jednym - bowiem komitet polityczny Prawa i Sprawiedliwości zadecydował, że poseł Adam Hofman będzie rzecznikiem partii i klubu parlamentarnego PiS-u.