Prawo i Sprawiedliwość

Prawo i Sprawiedliwość

Zbigniew Ziobro dementuje informacje niemieckiej gazety "Tagesspiegel", według której zbyt szybko jechał samochodem o różnych numerach rejestracji z przodu i z tyłu, a w czasie kontroli drogowej zasłaniał się immunitetem. - To nieprawda, nie przekroczyłem prędkości, a o różnych tablicach rejestracyjnych nie wiedziałem - przekonuje.

W 2007 roku Prawo i Sprawiedliwość przegrało, bo nie zauważyło zmieniających się aspiracji Polaków, zrobiło to PO, uważa rzecznik PiS Adam Hofman. - My zrobiliśmy falę, na której surfował Donald Tusk - stwierdził w "Faktach po Faktach". Hofman zapewniał, że teraz, parę miesięcy przed wyborami, to Tusk nie widzi wielu rzeczy, o których wie PiS.

- Wyjeżdżamy tylko na czas kadencji męża. Mamy nadzieję, że dzięki temu będziemy więcej tatę i męża widzieć w domu, że będziemy mieli więcej czasu dla siebie - mówi dla TVN24 żona Jacka Kurskiego - Monika - i dodaje, że wyjazd do Brukseli to "pozytywna szansa dla jej rodziny". Jacek Kurski poinformował, że wraz z rodziną opuści Polskę, gdyż jego żona miała być szykanowana z powodu jego przynależności politycznej.

- Myślę, że problem w PiS istnieje. (...) Mam wrażenie, że gdyby Ziobro nie czuł zagrożenia swojej pozycji w PiS-ie nie wystąpiłby tak ostro - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, eurodeputowany PO komentując środowe wystąpienie Ziobry w PE. Temu kategorycznie zaprzeczał Janusz Wojciechowski z PiS. - Kondycja w PiS-ie jest bardzo dobra. Nie ma żadnych pretensji o to, co wydarzyło się w PE. Nikogo w PiS nie spotka nic nie przyjemnego za to, że powiedział prawdę - podkreślał Wojciechowski.

- To było fatalne, ręce opadają.(...) Jeszcze ze dwie, trzy takie wrzutki z boku i mamy pozamiatane - mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" szefa sztabu wyborczego PiS Tomasz Poręba, komentując wystąpienie Zbigniewa Ziobry w Parlamencie Europejskim. Jego zdaniem "występ w Brukseli był indywidualną akcją Ziobry i Kurskiego". W sobotę wraz ze Zbigniewem Ziobrą zapewnił, że w partii konfliktu już nie ma, a wywiad był przeprowadzany wtedy, gdy emocje w partii były największe. - Teraz wiele z tych słów by nie padło - zapewnił.

- W PiS nie ma żadnego konfliktu spowodowanego słowami Zbigniewa Ziobry w Parlamencie Europejskim - przekonywał w TVN24 rzecznik PiS Adam Hofman. Jak wyjaśnił, w piątek odbyło się spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, Ziobry i szefa sztabu wyborczego partii Tomasza Poręby, który mówił, że słowa w PE "szkodzą PiS" i sprawa została wyjaśniona.

- Przed wystąpieniem w Parlamencie Europejskim konsultowałem tę sprawę, co prawda nie z rzecznikiem partii, ani z szefem kampanii wyborczej Tomaszem Porębą, ale z osobą ważniejszą w strukturze partii ode mnie - powiedział w piątek Zbigniew Ziobro. Nie chciał jednak zadeklarować, czy o swoim wystąpieniu rozmawiał bezpośrednio z Jarosławem Kaczyńskim. - Zachowałem się lojalnie wobec partii - podkreślił europoseł.

Koszulki z rysunkami przedstawiającymi m.in. "zakamuflowane" warzywa przygotowali dla Jarosława Kaczyńskiego działacze Ruchu Autonomii Śląska (RAŚ). I tak, ziemniak nazwany jest "zakamuflowaną oberibą" (kalarepą), ogórek "zakamuflowaną tomatą" (pomidorem), a marchewka "zakamuflowanym sznitlochem" (szczypiorkiem). Prezentów jednak wręczyć się nie udało. Szef PiS zapewniał podczas wizyty na Śląsku, że nie ma sprzeczności między polskością a śląskością.

Doradca prezydenta prof. Tomasz Nałęcz przeprosił uczestników kongresu młodych PiS, którzy poczuli się dotknięci jego słowami o "politycznej pedofilii". Wcześniej młodzieżówka PiS doniosła na niego do prokuratury. - Podatnicy płacą mu za to, by doradzał prezydentowi w sprawach historycznych, a nie obrażał grupę dwóch tysięcy młodych ludzi - stwierdził szef Forum Młodych PiS Marcin Mastalerek.

W poniedziałek mija 10 lat od powstania Prawa i Sprawiedliwości. Przez te lata partia założona przez Lecha i Jarosława Kaczyńskich stała się jednym z głównych graczy na scenie politycznej. Przez dwa lata sprawowała władzę, a pierwszy prezes PiS został prezydentem.

- Jeżeli premier Tusk organizuje igrzyska - to znaczy, że próbuje przesłonić problemy dotyczące chleba - uważa Mariusz Błaszczak. Szef klubu PiS skrytykował huczne obchody 10, rocznicy PO i zapewnił, że jego partia "koncentruje się na konkretach, nie propagandzie" - i swej rocznicy na większą skalę obchodzić nie zamierza.

- Kiedy prezes zaczął mówić do tej młodzieży, że Polska jest Titanikiem, to dla mnie było to jakieś polityczne molestowanie, coś na kształt politycznej pedofilii, jakby mówił do jakichś zgorzkniałych starców - stwierdził prezydencki doradca Tomasz Nałęcz, komentując przemówienie Jarosława Kaczyńskiego podczas sobotniego kongresu PiS

PiS chce powołania komisji śledczej ws. finansowania PO i jutro złoży w tej sprawie stosowny wniosek - dowiedziały się "Fakty" TVN. "Polityczny i bezzasadny" - mówi o wniosku Paweł Olszewski z PO. Inicjatywa PiS to następstwo wywiadu Mariusza Kamińskiego, w którym twierdzi on, że Mirosław Drzewiecki angażował się w pranie brudnych pieniędzy mafii i miało to związek z finansowaniem PO.

Platforma od kilku dni ogłasza listy kandydatów do nadchodzących wyborów. Co na to jej główny rywal? Choć o listach przygotowywanych przez PiS dużo mówi się w kuluarach, nie znamy ich oficjalnych wersji. - Platforma dostała biegunki wyborczej, my zajmujemy się pracą i tym żeby w tym Sejmie coś zrobić - tłumaczy rzecznik PiS Adam Hofman.

- Po tym jak projekt PJN się nie udał, najbliżej mi politycznie do PiS-u - mówi Adam Bielan w rozmowie z tvn24.pl. Europoseł twierdzi, że PJN stał się przystawką do PO, a to go zupełnie nie interesuje. Dlatego też ma się ubiegać o ponowne przyjęcie do PiS.

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że ubliżanie sądowi na piśmie nie powinno być karalne. Irena Lipowicz wystąpiła w tej sprawie z pytaniem prawnym do Sądu Najwyższego wobec rozbieżności w orzecznictwie w tych sprawach.

Jeszcze niedawno był jedną z bardziej tajemniczych postaci polskich służb specjalnych. Uwodził kobiety i wydawał książki. Agent Tomek, czyli Tomasz Kaczmarek, wydaje się mieć inne plany na przyszłość. Coraz częściej pojawia się w otoczeniu posłów i działaczy PiS-u. Czy wkrótce zamieni służbową emeryturę na poselski mandat?

Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło poprawkę do swojego "Raportu o stanie państwa" w tzw. kwestii śląskiej. W zaktualizowanym dokumencie podkreślono, że "zakamuflowaną opcją niemiecką" jest śląskość "która odrzuca polską przynależność narodową". Ostatniego fragmentu zdania w poprzedniej wersji nie było.

Obecnie są tłem dla lidera, kiedyś tymi liderami zostaną. A przynajmniej mają na to duże szanse. Rozpoczynają walkę w brutalnym politycznym świecie. Młode polityczne wilki, bo o nich mowa, pracują w partyjnych młodzieżówkach i niepodważalnie wierzą w swoją partię.

Jarosław Kaczyński nie powinien tworzyć definicji "prawdziwego Polaka". Ludzie mają być tacy, jacy chcą być - w taki sposób na łamach "Gazety Wyborczej" premier Donald Tusk odpowiedział prezesowi PiS na jego wcześniejszy artykuł w tej gazecie.