Pakistan

Pakistan

Napastnicy na motocyklach zastrzelili w środę w Karaczi Amjada Sabriego, sławnego pakistańskiego kantora sufickiej muzyki qawwali. Dwa dni wcześniej zamaskowani sprawcy uprowadzili syna głównego sędziego prowincji Sindh w dolnym biegu Indusu.

Władze w Islamabadzie poinformowały, że brat i wuj byłego szefa pakistańskich talibów Hakimullaha Mehsuda, którzy w sobotę poddali się armii, w poniedziałek znaleźli się wśród sześciu przesłuchiwanych dowódców wojskowych islamistycznego ruchu.

Szacuje się, że w samym Pakistanie każdego dnia 4-5 kobiet jest mordowanych przez kogoś z rodziny, by zmyć rzekomą hańbę - stwierdził w programie "24 godziny" TVN24 BiS Piotr Balcerowicz, filozof i orientalista. - To, o czym wiemy, to są bardzo zaniżone statystyki - ocenił.

Uprowadzony przed trzema laty syn byłegi premiera Pakistanu Yousufa Razy Gilaniego, Ali Haider, został uwolniony w Afganistanie - powiadomił szef opozycyjnej Pakistańskiej Partii Ludowej Bilawal Bhutto Zardari. Informację tę potwierdził pakistański MSZ.

Zatrzymano 13 członków lokalnej rady plemiennej na północy Pakistanu, którzy udusili 16-letnią dziewczynę i podpalili jej zwłoki - poinformowała w czwartek policja. Było to tzw. honorowe zabójstwo, gdyż nastolatka pomogła przyjaciółce uciec z narzeczonym. W ten sposób w Pakistanie mordowanych jest co roku prawie tysiąc kobiet.

Pakistańskie służby bezpieczeństwa zatrzymały ponad 31,5 tys. osób w ciągu pierwszych pięciu dni śledztwa w sprawie niedawnego zamachu terrorystycznego w Lahore, w wyniku którego śmierć poniosły 73 osoby.