Pakistan

Pakistan

W Pakistanie stracono mężczyznę, który w chwili aresztowania był niepełnoletni, choć egzekucji takich przestępców zabrania pakistańskie prawo - poinformowała międzynarodowa organizacja praw człowieka Reprieve. To kolejny przypadek, który zwrócił uwagę na przypadkowość wyroków wydawanych przez pakistański wymiar sprawiedliwości.

Władze prowincji Pendżab na wschodzie Pakistanu wszczęły w poniedziałek śledztwo, które ma wyjaśnić setki przypadków seksualnego wykorzystywania dzieci i wyłudzeń. Jak donosi BBC na swojej stronie internetowej, pod zarzutem pedofilii zatrzymano siedem osób.

Afgańscy talibowie wyłonili swojego nowego przywódcę, którym został mułła Achtar Mohammed Mansur - poinformowali dwaj dowódcy obecni na spotkaniu talibskiego kierownictwa, cytowani przez agencję Reutera. Mimo to zaplanowane na piątek rozmowy pokojowe talibów z afgańskim rządem zostaną przełożone na późniejszy termin.

Malik Ishaq, przywódca zakazanej organizacji Laszkar-e-Dżangwi, która dokonywała w Pakistanie zamachów przeciwko szyitom, został zabity podczas próby ucieczki z więzienia - oświadczyła w środę policja. Ishaq znajdował się na amerykańskiej liście terrorystów.

Co najmniej pięć osób zginęło, a dziewięć zostało rannych w wymianie ognia i ostrzale moździerzowym na granicy indyjsko-pakistańskiej. Rządy obu państw, dysponujących bronią atomową, wzajemnie oskarżają się o sprowokowanie incydentów.

W 2014 r. pracownicy misji humanitarnych w krajach, w których toczą się wojny i konflikty zbrojne zostali zaatakowani 190 razy. Łącznie zaatakowano 329 osób, z których każda zginęła, została ranna lub padła ofiarą porwania - podała organizacja Humanitarian Outcomes, która przygotowała raport w tej sprawie.

Zakończyły się rozmowy między władzami Afganistanu a przedstawicielami talibów - poinformowało w środę pakistańskie MSZ. Obie strony uzgodniły, że spotkają się ponownie po zakończeniu świętego dla muzułmanów miesiąca postu, ramadanu.

New Delhi i Islamabad zdecydowały się na historyczny krok i wspólnie dołączą do Szanghajskiej Organizacji Współpracy, zajmującej się bezpieczeństwem regionalnym. To również sukces Rosji i Chin, które stworzyły SCO wiele lat temu, chcąc doprowadzić do powstania azjatyckiego sojuszu wojskowego.

Już ponad 750 ludzi zmarło w Pakistanie z powodu fali upałów - poinformował we wtorek wieczorem przedstawiciel władz sanitarno-medycznych prowincji Sindh. Są obawy, że liczba ofiar będzie rosła.

Ponad 180 osób zmarło od soboty wskutek morderczych upałów w prowincji Sindh na południu Pakistanu. Większość ofiar to mieszkańcy portowego miasta Karaczi, gdzie temperatura sięgała 45 stopni Celsjusza.

Liczba ataków terrorystycznych na całym świecie w 2014 r. wzrosła o 35 proc. w stosunku do 2013 r., a liczba ofiar tragedii wzrosła aż o 81 proc. - wynika z corocznego, opublikowanego w piątek raportu Departamentu Stanu USA. W ub.r. doszło też do najbardziej krwawego zamachu od 11 września 2001 r. W irackim Mosulu dżihadyści z Państwa Islamskiego zabili 670 osób.