Pakistan

Pakistan

Międzynarodowa organizacja humanitarna Save the Children poinformowała w sobotę, że dobrowolnie zamknęła wszystkie biura w Pakistanie po tym, jak władze pakistańskie zamknęły jej przedstawicielstwo w stolicy kraju, Islamabadzie. Władze Pakistanu podejrzewają organizację o udzielenie pomocy Amerykanom w odnalezieniu Osamy Bin Ladena.

W latach 2001-2014 w Afganistanie, Iraku i Pakistanie zginęło ponad 350 tys. cywili, żołnierzy, zakontraktowanych najemników, dziennikarzy i pracowników organizacji humanitarnych. W tej liczbie zawierają się też wszystkie ofiary po stronie Stanów Zjednoczonych. Tak wygląda podsumowanie dwóch największych konfliktów, w które w XXI wieku zaangażowały się USA - wynika z raportu stworzonego przez amerykański Uniwersytet Browna.

Pakistan i jego arsenał jądrowy po raz kolejny znalazł się w centrum zainteresowania. Wszystko przez przypuszczenia, że jego część została przekazana Arabii Saudyjskiej, czyniąc z niej kolejne mocarstwo atomowe. Dlaczego Pakistańczycy mieliby to uczynić? Ich program jądrowy ma bardzo zawiłą historię i chcąc go ukończyć, prawdopodobnie zaciągnęli kilka dużych długów. Między innymi u Saudów.

11 dni po wypadku wojskowego śmigłowca w północnym Pakistanie zmarł ranny w katastrofie ambasador Indonezji - podało ministerstwo spraw zagranicznych tego kraju. W wypadku zginęła także jego żona i pięć innych osób, w tym dwóch innych dyplomatów.

Polski ambasador w Pakistanie został ranny w katastrofie wojskowego śmigłowca - potwierdziło MSZ. Jego obrażenia nie zagrażają życiu. Pełen zachodnich dyplomatów śmigłowiec pakistańskiego wojska rozbił się w dolinie Naltar na północy kraju. Według pakistańskich władz powodem były kłopoty techniczne maszyny. Zginęło co najmniej siedem osób.

W niedzielę na północy Pakistanu porywisty wiatr i obfite opady deszczu spowodowały zawalenie się ścian i sufitów licznych budynków. Najbardziej dotknięta żywiołem została prowincja Chajber Pasztunchwa, gdzie w poniedziałek władze doliczyły się 45 zabitych i około 200 rannych.

To wydarzenie może doprowadzić do kolejnego podwyższenia napięcia między Indiami i Pakistanem. Sąd w tym drugim kraju uznał bowiem w piątek, że nie ma dowodów, które wskazywałyby na przygotowywanie przez Zaki ur-Rehmana Lakhwiego zamachu w Bombaju w 2008 r., o czym przekonane są Indie. Podejrzany o terroryzm wyszedł więc na wolność, a przed budynkiem sądu czekały na niego dziesiątki osób. W zamachu w Bombaju zginęło przed siedmioma laty 166 osób, a setki innych zostały ranne.

W tym konflikcie stanęli po przeciwnych stronach - Pakistan wsparł dyplomatycznie Arabię Saudyjską walczącą z Hutimi w Jemenie, Iran z rebeliantami sympatyzuje. M.in. w celu złagodzenia powstałych rozbieżności w Islamabadzie pojawił się szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif.

Ośmiu funkcjonariuszy irańskiej straży granicznej zostało zabitych na południu Iranu, w pobliżu granicy z Pakistanem, przez "uzbrojonych terrorystów" - oświadczył przedstawiciel lokalnych władz, cytowany przez państwową agencję IRNA. Do ataku doszło w poniedziałek wieczorem.